15. 01. 2020 19:00 | TRNAVA/TV Markíza

To, čo našla bezdomovkyňa z Trnavy, jej na pár týždňov zmenilo život

Má síce veľkú rodinu, no skončila na ulici. Teraz si však konečne dopriala.

Bezdomovkyňa Jana z Trnavy
Bezdomovkyňa Jana z Trnavy Foto: TV Markíza

Bezdomovkyňa z Trnavy mala neuveriteľné šťastie. Roky prespávala pod holým nebom v treskúcej zime, no stačil jeden moment a odvtedy si užíva blahobyt. To, čo našla pred zberným dvorom, jej na pár týždňov zmenilo krutý život.

Domovom Jany (52) je už 15 rokov ulica. Matka šiestich dospelých detí po rozchode s priateľom, ktorý ju mal fyzicky a psychicky týrať, nemala kam ísť. Vlastná matka jej pomôcť odmietla a k druhovi sa už nechcela vrátiť.

Dvadsať rokov bola na materskej dovolenke, nikdy nikde nepracovala. Deti o ňu údajne nejavia záujem. Na ulici je odkázaná sama na seba. Nosí železo do kovošrotu, aby si mohla kúpiť jedlo a mala zopár drobných na kávu či teplý čaj. Priznáva, že na začiatku to riešila alkoholom.

 

Neraz si kládla otázku, prečo práve ona musela takto skončiť. Povedala si to aj v deň, keď sa po rokoch dokázala konečne usmiať. Ako vraví, stal sa zázrak.

Život sa jej zmenil, keď išla okolo zberného dvora na trnavskom sídlisku. Vrece pred ňou bolo pre bezdomovkyňu ako oriešky pre popolušku. Našla peniaze. Keď ich prepočítala, od šťastia sa jej zakrútila hlava. Vo vrecku bolo rovných 2 500 eur. Išla sa do banky opýtať, či sú pravé. A mala šťastie.

Bolo tak na žene, ako s nájdenými peniazmi naloží. Rozhodla sa, že si za ne dopraje to, po čom roky túžila. Teplo, posteľ a televízor. Zaplatila si mesačný pobyt v penzióne. Od prvej chvíle si to užívala.

Jana sa tak stala nálezcom peňazí v koženej bunde vo vreci, ktoré dobrovoľne niekto odniesol pred zberný dvor. Ako je to v tomto prípade? Aj tu platí, že podľa zákona je povinná peniaze odovzdať na polícii?

„V takomto prípade však nešlo o vec, ktorá bola stratená, ale ju tam niekto úmyselne odložil. To znamená, že nehovoríme o stratenej veci. Ak niekto niekde odloží vec, ktorú sám nechce a dokonca si aj sám želá, aby ju niekto našiel, tak v takomto prípade nemusíme uplatňovať postup strát a desaťpercentného nálezného," hovorí právnik.

Jane sa o pár dní skončí pobyt v penzióne. Nevie, kam pôjde, no zrejme tam, odkiaľ prišla - na ulicu. Ak to tak bude, je rada, že vďaka náhodnému šťastiu prežila štyri týždne života, na ktoré bude dlho spomínať.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce