07. 02. 2020 17:00 | POLTÁR/TV Markíza

Historický most sa dočkal rekonštrukcie, výsledok posúďte sami

Domáci nie sú spokojní.

Historický most v Poltári
Historický most v Poltári Foto: TV Markíza

Historický most a na ňom kvádre. Rekonštrukciu historického mosta v Poltári mnohí kritizujú. Pamiatkari si chybu pripúšťajú a sľubujú nápravu.

Zvláštny výzor známeho mosta si všimli viacerí, jeho fotografie kolovali na sociálnych sieťach. Tento kamenný most vraj zanechali po sebe v Poltári Turci - tak sa hovorí, ale dôkazy o tom nie sú. Most postavili podľa predpokladov pred dvesto až tristo rokmi a ide o tretí najstarší zachovaný most svojho druhu na Slovensku. Oficiálne je aj národnou kultúrnou pamiatkou, o ktorej predpokladáme, že bola spojnicou medzi niekoľkými regiónmi a viedli tadiaľto aj poštové cesty.

"To, čo tam vidíme dnes, je len časť rekonštrukcie. To, čo uvidíme o rok, bude už kompletne opravený most," takto obhajuje kontroverznú opravu mosta primátorka Poltára Martina Brisudová. Po úplnom dokončení sa most bude podľa nej ľudom páčiť.

K rekonštrukcii sa vyjadrila aj riaditeľka pamiatkového úradu Zuzana Klasová: „To, čo dnes ľudia vnímajú polemicky, je len uloženie parapetných dosák, ktoré boli opracované nie remeselne, ale strojovo, pripomínajú betón. Pravda však je, že to je prírodný materiál, pieskovec."

Pamiatkari riešia celkovú obnovu mosta. Okrem viditeľných častí zlepšujú aj jeho statiku. To ešte istý čas potrvá. V závere však ešte chcú aj nepekne vyzerajúce pieskovcové kvádre upraviť. „Kvádre budú ešte položené na maltu, ktorá zabezpečí ich spolupôsobenie a posledná časť bude upravenie tých hrán, ktoré dnes pôsobia tak tvrdo," dodala riaditeľka.

Obyvatelia Poltára sú s rekonštrukciou nespokojní. Ich reakcie si pozrite v reportáži Martiny Kašiarovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce