18. 01. 2020 21:19 , článok bol aktualizovaný 19. 01. 2020 18:41 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Študenti vracajú úder: Medici poslali Ficovi otvorený list

Fico chce, aby absolvent medicíny, ktorý odíde do zahraničia, zaplatil štátu 55-tisíc eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Atelier211/shutterstock.com

Predseda Smeru Robert Fico si poriadne pohneval medikov. Na dnešnej programovej konferencii Smeru predstavil nápad, ako zastaviť veľký odlev vyštudovaných lekárov do zahraničia. Navrhol, aby každý, kto u nás vyštuduje medicínu a rozhodne sa odísť z krajiny, musí zaplatiť štátu 55-tisíc eur, alebo odpracovať na Slovensku 10 rokov.

Študenti lekárskych fakúlt sa zmobilizovali a poslali expremiérovi drsný odkaz. V otvorenom liste píšu, že tí, ktorí sa rozhodli odísť tak urobili, pretože boli na Slovensku dlhodobo odkladané systémové riešenia.

Prečítajte si celý otvorený list, ktorý zverejnili na Facebooku:

NEDOVOĽME, ABY SA BUDÚCNOSŤ ZDRAVOTNÍCTVA STALA PREDMETOM VOLEBNEJ KAMPANE

My, študenti slovenských lekárskych fakúlt vyjadrujeme a odmietame zneužívanie nás, nášho štúdia a budúceho povolania ako prostriedku pre ďalšie polarizovanie spoločnosti a politickej kampane.

Sme otvorení diskusii o vytvorení lepších pracovných podmienok pre absolventov lekárskych fakúlt s cieľom udržania mladých lekárov na Slovensku. Nemyslíme si, že daný návrh opatrenia je správnym riešením odlivu mladých lekárov do zahraničia. Mrzí nás, že sa rétorika obrátila takýmto absolutistickým smerom.

Mnohí z nás sa rozhodli aj napriek dlhodobo odkladaným systémovým riešeniam problémov v slovenskom zdravotníctve po ukončení štúdia zostať a pracovať zo svojich pozícií na zlepšovaní aktuálneho stavu. Takéto riešenie ale napriek tomuto rozhodnutiu rázne odmietame.

Úprimne nám záleží na budúcnosti Slovenska a slovenského zdravotníctva. Naši rodičia bojovali za našu slobodu, nie sme ochotní o ňu prísť.

Téme sa venoval Marek Gudiak.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce