21. 01. 2020 07:16 , článok bol aktualizovaný 22. 01. 2020 08:17 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Deň piaty: Slová Kuciakových kolegov dojali rodičov, v stredu rozhodnú o Threeme

Na ďalšom pojednávaní (22.1.) prídu vypovedať aj Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí mali byť súčasťou sledovacieho komanda.

Marek Vagovič pred novinármi.
Marek Vagovič pred novinármi. Foto: TASR
Peter Bárdy a Ján Petrovič na pojednávaní.
Novinári na utorkovom pojednávaní.
Ján Petrovič na pojednávaní.

Výnimočný, talentovaný a dobrý človek. Kolegovia Jána Kuciaka nešetrili chválou a ich výpovede patrili k emotívne najsilnejším. Výpovede rodičov Jána a Martiny dojali k slzám. Kuciakov šéf Peter Bárdy charakterizoval Jána ako stelesnené dobro, ktorému išlo o morálku, pravdu a lepšiu spoločnosť.

Ján nebol len dobrým človekom, ale najmä výnimočne talentovaný novinár. Rodičom zavraždenej dvojice sa dnešné výpovede nepočúvali ľahko. Kuciakovi kolegovia jasne povedali, že jeho precíznosť ho zrejme stála život.

Bárdy, Dag Daniš, Marek Vagovič, Ján Petrovič aj Annamária Škarbová Dömeová sa zhodli, že Marián Kočner mal motív zavraždiť Kuciaka. Zlom mal vraj nastať, keď Kuciak odhalil Kočnerove podvody na Donovaloch. Domnievajú sa, že práve po Jánových textoch, polícia začala opätovne konať a Kočnera vyšetrovali.

Všetci kolegovia pred súdom vyčítali postup Generálnej prokuratúry, keď Kuciak podal podnet na Kočnera za výhražný telefonát. Generálna prokuratúra sa tým nezaoberala a samotný exminister vnútra Robert Kaliňák celý prípad zosmiešňoval.

"Tibor Gašpar ani Jaromír Čižnár neurobili nič. Tento štát veľmi zlyhal," vyhlásil Vagovič.

Kočner robil podľa Vagoviča podvody bez škrupúľ, obchodoval s informáciami a tváril sa ako pán beztrestný. Daniš uviedol, že Kuciak ho neohrozoval len zisteniami o jeho starých obchodoch, ale ohrozoval aj jeho budúce príjmy.

Slová novinárov ostro kritizoval Kočnerov advokát Marek Para. Ich výpovede považuje za pomstu a prejav nenávisti. Podľa Paru by sa súd nemal rozhodovať na základe pocitov. Kuciakove texty podľa Paru nie sú dostatočne dôveryhodným motívom pre vraždu. O Kočnerovi písali novinári od 90-tych rokov.

Vypovedal aj majiteľ odevnej značky Maroš Vachna, ktorý sa poznal s Alenou Zsuzsovou. Podľa Threemy mala Zsuzsová žiadať Vachnu, aby pomohol Kočnerovi z väzby. Vachna to poprel. Advokát Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica navrhol Vachnu znova predvolať, keď súd povolí čítať prepisy z Threemy.

K vražde podnikateľa Petra Molnára vypovedali aj Zsolt Mészárosz a Peter Kocszkás.

Na ďalšom pojednávaní (22.1.) prídu vypovedať aj Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí mali byť súčasťou sledovacieho komanda. Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry avizoval, že prídu všetci obžalovaní.

Senát plánuje tiež rozhodnúť, či pripustí Threemu ako vecný dôkaz.

 

ONLINE:

16.32 - ONLINE sme ukončili.

16.30 - „To, že pán Kočner spochybňuje Threemu, je prirodzené," hovorí prokurátor po utorkovom pojednávaní.

 

16.20 - Podľa Kvasnicu sú zaujímavé majetkové pomery Aleny Zsuzsovej: „Žila iba z pár príspevkov, ktoré poskytoval pán Kočner pre jej dcérku v objeme 1 300€ mesačne," povedal po utorkovom pojednávaní.

 

16.15 - Hlavné pojednávanie je na dnes ukončené.

16.11 - Výpoveď Kocszkása sa končí.

16.06 - Kocszkás vypovedá, že sa s Molnárom poznal od škôlky a boli veľmi dobrými kamarátmi. Motívom vraždy podľa neho bola závisť. Molnárovi sa vraj darilo a rád si užíval život.

Peter Koczkás na pojednávaní.
Peter Koczkás na pojednávaní. Foto: TASR
 

15.43 - Výpoveď Mészárosza je ukončená. Na rade je posledný svedok Peter Kocszkás. Pracuje ako obchodný manažér v Maďarsku. Z obžalovaných sa pozná len s Tomášom Szabóom. Párkrát sa videli a rozprávali.

15.28 - Dôvodom Molnárovej vraždy vraj mal byť balík peňazí, ktorý mal mať doma. Mészárosz však nevedel nič o tom, či tam má uložené peniaze.

15.18 - Mészárosz objavil zavraždeného Molnára spolu s jeho sestrou Silviou. Keď zbadali jeho telo, volali záchranku a políciu.

Zsolt Mészáros na pojednávaní.
Zsolt Mészáros na pojednávaní. Foto: TASR
 

15.07 - Pred senátom už sedí svedok Zsolt Mészárosz spolu s tlmočníčkou. Na úvod povedal, že sa takmer desať rokov pozná s Tomášom Szabóom a Miroslava Marčeka stretával v autobuse, keď chodil na strednú školu. Zsuzsovú a Kočnera nepozná. Vypovedá k vražde Petra Molnára.

15.05 - Para sa Vachnu pýta, či zmenil imidž od leta 2018. Vachna hovorí, že si len nechal narásť bradu. Kvasnica hovorí, že až keď bude možné prečítať si komunikáciu cez Threemu, navrhne Vachnu znova predvolať. Jeho výpoveď sa skončila.

15.02 - Roman Kvasnica sa Vachnu pýta na narodeninovú oslavu Zsuzsovej dcéry. Hovorí, že tam bolo zhruba 15 študentov a organizovala to pre neho neznáma žena, ktorá sa starala o program. Vystupoval tam aj nejaký reper.

14.53 - Zsuzsová Vachnovi povedala, že má nejaké úspory a chce si ich užiť s dcérou. Na Lipšicovu otázku, odkiaľ mala mať tie úspory, nevedel odpovedať.

14.49 - Lipšic sa pýta na detaily, čo Zsuzsová hovorila o zmenkách. Odpovedá, že raz tú tému načrtla, ale už viac sa o tom nebavili, lebo k tomu ani nemal čo povedať.

14.44 - Sudkyňa Ružena Sabová sa pýta, či mu niekedy Zsuzsová spomínala niekoho iného z obžalovaných. Vachna hovorí, že nie. Vachna hovorí, že raz mu Zsuzsová spomenula Kočnera v súvislosti s kauzou zmenky. Tvrdila mu, že zmenky sú pravé a sťažovala sa, že mu nedávajú za pravdu a že majú aj znalecké posudky.

"Medzi rečou spomenula nejakú pomoc, ale ja som nemal tie možnosti, tak som potom aj zmenil tému," hovorí Vachna.

Vachna dodáva, že Zsuzsová mu niekedy spomenula, že Kočner je krstným otcom jej dcéry. Nebral to však vážne.

Maroš Vachna na pojednávaní.
Maroš Vachna na pojednávaní. Foto: TASR
 

14.35 - Vachna opisoval, že Zsuzsová si dala urobiť billboard, na ktorom pózovala jej dcéra. Robila na ňom reklamu Vachnovej značke. Jeden mesiac mala platiť Zsuzsová, druhý mesiac zas Vachna. Zavesili ho v Bratislave v zimných mesiacoch v roku 2017.

14.24 - Vachna hovorí, že Zsuzsová mala s dcérou dobrý vzťah, snažila sa pre ňu robiť všetko. "Nemali arogantné správanie, normálne na mňa pôsobili," hovorí Vachna.

14.20 - Zsuzsová sa išla pozrieť do ich firmy, aké majú šaty. Zháňala ich pre svoju dcéru na fotenie. Fotky im potom ponúkla ako formu reklamy. Keď bola nejaká akcia, pozval ju. Na jednej z jeho módnych prehliadok sa objavila aj po vražde. Informoval o tom denník Nový čas.

14.11 - Pred senát si sadol Maroš Vachna. Je majiteľom módnej firmy a značky a pracuje v kaderníctve. Vachna na úvod povedal, že z obžalovaných pozná len Alenu Zsuszovú. Prokurátor žiada Vachnu, aby vysvetlil vzťah so Zsuzsovou a opísal, čo vie o vražde Jána a Martiny.

"S pani Zsuzsovou sa poznáme od polovice roka 2017. Jej dcéra robila reklamnú kampaň k šatám našej značky. Iné aktivity sme spolu nemali. Zopárkrát sme sa stretli osobne a písali sme si," uviedol Vachna.

Zsuzsová ich oslovila s tým, že chce spropagovať svoju dcéru.

Maroš Vachna, Peter Koczkás a Zsolt Mészároš.
Maroš Vachna, Peter Koczkás a Zsolt Mészároš. Foto: TASR
 

14.02 - Po prestávke pokračuje pojednávanie. Rodičia Jána a Martiny už odišli.

Kolegovia Jána Kuciaka sa zhodli na tom, že motívom jeho vraždy mohli byť jeho odhalenia v kauze Donovaly. Komentátor Aktualít Dag Daniš si myslí, že za tým neboli len jeho články, ale aj práca. Ako príklad spomenul prevody pozemkov, kde sa ozval samotný Kočner. Ten tvrdil, že ich nemôže dokončiť, pretože sa o nej zaujíma Kuciak.

 

 


13.02 - Advokáti sa vyjadrujú k výpovediam počas prestávky.

Kočnerov obhajca Marek Para uviedol, že jeho klient je médiami dopredu odsudzovaný a výpovede Kuciakových kolegov nedokazujú, že si mal údajne objednať vraždu novinára. Tvrdí, že ich výpovede boli iba o ich vnútornom presvedčení a interpretácií. „Trestné konanie nemôže byť iba o nejakých vnútorných pocitoch, ale založená na objektívnom hodnotení dokazovania,“ tvrdí Para.

Daniel Lipšic, právny zástupca Kuciakovcov, je presvedčený, že sa „kruh uzaviera“ a dôkazná situácia k obžalobe sa „každým dňom“ zosilňuje. Aj voči objednávateľovi.

 

13.00 - Výpoveď Daniša je ukončená a nasleduje obedňajšia prestávka.

12.56 - K výpovediam sa vyjadruje Daniel Lipšic. Hovorí, že výpovede novinárov sa zhodujú s výpovediami kľúčových svedkov- Zoltána Andruskóa a Petra Tótha. Dodáva, že Andruskó už v septembri vypovedal, že mal zavraždiť aj prokurátora Maroša Žilinku. Podľa Lipšica jediný človek, ktorý mal motív zabiť Kuciaka aj Žilinku je Kočner.

12.53 - Daniš uviedol, že sa pýtal Kuciaka, s akými zdrojmi pracuje. Zdôraznil, že mu žiaden vyšetrovateľ nevynáša. Dokonca zavtipkoval, že mu nemajú, čo povedať, pretože Kuciak je už so svojimi zisteniami ďalej.

12.51 - Daniš hovorí, že Kuciak zmaril plány aj Bödörovcom. Poukázal na pochybnú dotáciu pre hotel Zlatý kľúčik. Peniaze nakoniec nedostali.

12.43 - Daniš vysvetľuje svoj vzťah s Kuciakom. Koncom roka 2017 sa mu Kuciak zdôveril, že si myslí, že ho sledujú. V tom čase bol aj nervóznejší zo spomínaného telefonátu.

"Myslím si, že Ján Kuciak sa nenechal zastrašiť a to ho stálo život," uviedol Daniš.

12.39 - Daniš spomína, ako po vražde volal Peter Tóth do redakcií a vyjadril úprimnú sústrasť. Daniš si myslí, že Tóth sa snažil zistiť, aká je nálada v redakciách a kam sa uberajú myšlienky novinárov.

Daniš hovorí, že Kočner spolupracoval s Lexovou tajnou službou.

12.37 - "Ján Kuciak znepríjemňoval Kočnerovi život. Aj tým, čo nenapísal. Kuciak sa zaujímal o prevody pozemkov, ktoré mala zariadiť Kočnerova známa, Kočner jej mal cez Threemu napísať, že k tomu nemôže dôjsť, lebo o veci sa zaujíma Ján Kuciak. To znamená, že dokázal ohrozovať aj prebiehajúce príjmy Mariana Kočnera," uviedol Daniš.

Svedok a komentátor Aktuality.sk Dag Daniš.
Svedok a komentátor Aktuality.sk Dag Daniš. Foto: TASR
 

12.34 - Daniš hovorí, že okrem Kočnera, sa Kuciak venoval iným dôležitým témam. Vraj mal dobre rozpracovanú tému úplatkov pre exministrov Počiatka a Kaliňáka. Mal materiály aj o Pente či Bödörovcoch. Podľa Daniša však hlavný motív na vraždu Kuciaka mal Kočner. Hovorí, že Kočnera nehnevali len publikované články, ale problém bol širší a hlbší.

"Predpokladám, že rozhodujúca vec bola, že Ján Kuciak bol jediný človek, ktorý dokázal rozkryť zahraničné schránkové firmy Mariana Kočnera, cez ktoré si dal vyplácať vratky DPH. Ide napríklad o firmu IIH. Ján Kuciak preukázal, že Kočner je za tou firmou a zistil to práve Ján Kuciak vďaka maltskému obchodnému registru. Na základe tohto bol Kočner obvinený," vysvetľuje Daniš.

Daniš ďalej hovorí, že Kočnerovi hrozilo prepadnutie majetku a trestné stíhanie jeho komplicom.

12.32 - Daniš hovorí, že Kočnera pozná z čias, keď sa snažil ovládnuť televíziu Markíza a potom spolu sporadicky komunikovali v súvislosti s jeho prácou.

12.29 - Výpoveď Dömeovej sa skončila. Vypovedá Dag Daniš, komentátor portálu Aktuality.sk

12.27 - Dömeová hovorí, že motívom vraždy bola Kočnerova snaha zastaviť Kuciaka v písaní článkov, ktoré ho mohli pripraviť o slobodu a peniaze.

12.25 - Podľa Dömeovej bola kauza Donovaly najdôležitejšia kauza, na ktorej Kuciak pracoval a ktorá sa týkala Kočnera. V tejto kauze musel byť vymenený vyšetrovateľ, lebo predchádzajúci urobil chyby, na ktoré ukázal aj Kuciak.

"Bol to plyšový medveď. Bol láskavý a vždy ochotný pomáhať," hovorí Dömeová.

12.22 - Dömeová vypovedá, že sa s Kuciakom rozprávala o telefonáte s Kočnerom. Povedal jej, že sa nebál. Spomína, že jej raz povedal, že sa s ním chce nejaký respondent stretnúť v Maďarsku ku kauze Technopol.

12.19 - Dömeová hovorí, že sa s Kuciakom stretla v roku 2014, keď boli kolegovia v Hospodárskych novinách. Neskôr sa stretli v Aktualitách, kde už boli kolegovia v investigatívnom tíme. Pracovali spolu aj na niekoľkých témach.

12.17 - Dömeová uviedla, že sa s Kočnerom stretla raz, keď pracovala na portáli Aktuálne a robila s ním rozhovor. Bolo to pred zhruba desiatimi rokmi.

12.16 - Výpoveď Petroviča sa skončila a do pojednávacej miestnosti vstupuje Annamária Škarbová Dömeová, redaktorka portálu Aktuality.sk

12.07 - "Myslím si, že motív vraždy mal Marian Kočner, pretože ho nedokázal zastaviť," povedal Petrovič.

12.04 - Lipšic žiada Petroviča, aby charakterizoval Kuciaka. "Bol mimoriadne cenný redaktor. Bol extrémne oddaný svojej práci a pracovitý. Neustále ho to bavilo a bol ústretový k iným kolegom," hovorí Petrovič.

Ján Petrovič vypovedá.
Ján Petrovič vypovedá. Foto: TASR
 

Jánovým rodičom sa tieto slová počúvajú ťažko. Jozef Kuciak pozerá dole.

12.00 - Petrovič spomína, že Kuciak písal aj o Bödörovcoch, o financovaní strany Sieť či o kauze Gorila. "Dával aj tipy iným kolegom, na čo sa treba pozrieť. Bol rozhľadený a vedel nájsť ďalšie pokračovania ku kauzám," opisuje Kuciakovu prácu Petrovič.

11.50 - Petrovič je presvedčený, že Kuciak dával vždy Kočnerovi priestor na reakciu. Aj Petrovič sa dostal k spomínanému výhražnému telefonátu. Kritizuje, že Generálna prokuratúra jeho podnet neriešila. "Policajti mu mali dať ochranku, to sa nestalo. Kočnera vypočuli, až keď bol Ján mŕtvy," dodal Petrovič.

Aj Petrovič hovorí, že Kuciak ohrozoval Kočnerov biznis a mohol prísť o desiatky miliónov eur kvôli jeho investigatívnej práci.

11.48 - Aj Petrovič hovorí, že mal s Kočnerom nepríjemný zážitok. Povedal mu, že je "Lipšicove stádo". Je to odkaz na stránku, kde boli zverejnené súkromné správy novinárov  s poslancom Gáborom Grendelom.

11.39 - Vypovedá Ján Petrovič, redaktor portálu Aktuality.sk. Tradične začína prokurátor Vladimír Turan a pýta sa na Petrovičove vzťahy s obžalovanými. Petrovič hovorí, že zhruba od roku 2012 registroval Alenu Zsuzsovú. Pokrýval kauzu vraždy Lászloa Basternáka. Počas výpovedí na pojednávaniach k tejto kauze bola spomenutá aj Zsuzsová. Kočnera registruje už od 90.tych rokov.

11.36 - Marek Vagovič počas prestávky novinárom povedal, že počas výpovede sa raz pozrel na obžalovaného Tomáša Szabóa, no musel hneď uhnúť pohľadom.

Tomáš Szabó na utorkovom pojednávaní.
Tomáš Szabó na utorkovom pojednávaní. Foto: TASR
 

Povedal, že po vražde je opatrnejší, dáva si pozor, či ho niekto nesleduje. „Bol výnimočný predovšetkým v tom, že bol úplne iný ako všetci ostatní novinári. Naozaj chcel, aby sme žili v spravodlivej a právnej spoločnosti,,“ opísal Jána Kuciaka Peter Bárdy po svojej výpovedi.

 

11.35Rodičia obetí sa počas prestávky vyjadrili k výpovediam novinárov. „Bolo milé počúvať, keď rozprávali o tom, aký bol,“ povedala Zlatica Kušnírová. So slzami v očiach dodala, že jej je ľúto, že si s Jánom Kuciakom nestihla potykať.

 

11.23 - Výpoveď Mareka Vagoviča je ukončená a nasleduje prestávka.

11.13 - Vagovič hovorí, že Kuciak bol veľmi precízny v zbieraní a overovaní dát. Bol pre mnohých nebezpečný. "Nepoznám pokornejšieho novinára ako bol Ján Kuciak. Tvrdo na sebe pracoval a pomáhal aj konkurencii," hovorí Vagovič.

Marek Vagovič pred novinármi.
Marek Vagovič pred novinármi. Foto: TASR
 

Ján Kuciak ohrozoval beztrestnosť Mariana Kočnera. Som na sto percent presvedčený, že objednávateľom jeho vraždy je Kočner.

11.05 - Vagovič považuje Kuciakov posledný článok o talianskej mafii za vrchol jeho novinárskej činnosti. Prvýkrát sa mu podľa neho podarilo naozaj zrozumiteľne vysvetliť veľké množstvo dát.

Vagovič dodáva, že očakával, že po publikovaní tohto článku nastane na Slovensku zmena a padne vláda. Považoval to za naozaj veľkú kauzu. Nečakal však, za akých okolností bude Jánov posledný článok zverejnený.

11.03 - Vagovič hovorí, že Kočner robil podvody bez škrupúľ, obchodoval s informáciami a dával najavo, že je "pán beztrestný".

10.46 - Aj Marek Vagovič dostáva otázku, čo Jána motivovalo venovať sa daným témam. 

Pravdepodobne v otvorených zdrojoch narazil Kuciak na niečo podozrivé. Kočner bol verejne známy a dobre sa poznal s vysokými predstaviteľmi štátu. Podľa Vagoviča bolo pochopiteľné, že chcel zistiť, či nepácha trestnú činnosť a či nemá krytie na polícii či prokuratúre.

Novinári na pojednávaní.
Novinári na pojednávaní. Foto: TASR
 

10.42 - Kuciak sa venoval aj možnej trestnej činnosti Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka. Spolu s Kuciakom pracoval Vagovič aj na nových zisteniach ohľadom kauzy Gorila.

Kuciak sa venoval aj kauze Panama Papers, v ktorej odkryl veľa schránkových firiem a ich prepojenie na politiku a biznis. Podľa Vagoviča tu Kuciak ukázal, že je novinár svetového formátu.

10.40 - Vagovič opisuje Kuciakovu výnimočnosť. Hovorí, že oligarchovia nezvyknú odpovedať na novinárske otázky, no Jánovi Kuciakovi sa podarilo prinútiť ich reagovať. "Jeho prácu registrovali a vedeli, v čom je pre nich nebezpečná," hovorí Vagovič.

10.38 - "Tibor Gašpar ani Jaromír Čižnár neurobili nič, keď dal Ján podnet na Generálnu prokuratúru a tá ho odmietla. Tento štát veľmi zlyhal," vyhlásil Vagovič v súvislosti s tým, že prokuratúra nekonala vo veci Kočnerových vyhrážok. Kuciakovi mali podľa Vagoviča ponúknuť ochranu.

10.35 - Podľa Vagoviča mal Kočner najväčší dôvod byť na Kuciaka nahnevaný spomedzi ľudí, o ktorých Ján písal. V roku 2017 začal mať reálne problémy s orgánmi činnými v trestnom konaní. "Kuciak výrazne ohrozoval jeho beztrestnosť," vyhlásil Vagovič.

10.33 -  Kuciak písal Kočnerovi mail s otázkami, kde sa pýtal na predaj bytu v komplexe Bonaparte a pýtal sa na ďalšie veci, ktorým sa venoval. Kočner mu odpovedal najprv mailom. Na otázku spomínaného bytu mu odpovedal: "Do toho vás hovno je."

Následne mu Kočner zavolal a vyhrážal sa mu, že na neho bude hľadať špinu. Kuciak priniesol ďalšie zistenia a ďalej o Kočnerovi písal.

10.30 - Aj Vagovič spomína tlačovú konferenciu, na ktorej Kuciak konfrontoval Kočnera. "Boli sme na neho vtedy hrdí. Dokázal zatlačiť na človeka, ktorý sa stále chválil svojím IQ. Ján nemal právne ani ekonomické vzdelanie, napriek tomu dokázal držať krok s podvodníkmi, ale dokázal aj odkryť, čo mali poschovávané," hovorí Vagovič. Rovnako spomína aj na známy telefonát. "Prebehol mi mráz po chrbte," komentuje Vagovič.

10.24 - Vagovič hovorí, že raz ho Kočner kontaktoval a dal mu tip na článok. Ten nakoniec aj vyšiel v denníku SME. Potom ho kontaktoval viackrát a dával mu tipy, ale žiadne nakoniec nevyšli. Zo začiatku mali žoviálny vzťah, ale začal sa meniť, keď Vagovič písal o majetkoch Dobroslava Trnku.

Kočner mu osobne volal a hovoril mu, že je to inak a vtedy vraj pochopil, že Kočner má s Trnkom nadštandardný vzťah.

10.21 - Výsluch Bárdyho je ukončený a pokračuje výsluchom Mareka Vagoviča.

10.20 - Lipšic sa pýta, či Kuciak písal o bohatom ruskom podnikateľovi alebo ruskej firme. Bárdy hovorí, že dávnejšie spomínal ruskú firmu, ale nevenoval sa jej detailne.

10.18 - Bárdy hovorí o Martine Kušnírovej. Vedel, že má Kuciak partnerku a že plánujú svadbu. Osobne sa však nestretli.

10.15 - Prokurátor Turan sa pýta, kto mohol mať motív zabiť Kuciaka. Bárdy hovorí, že dlho nechcel uveriť, že by ho niekto kvôli práci zabil. "Neviem si vôbec predstaviť mentálny svet ľudí, o ktorých píšeme," hovorí Bárdy. Dodáva, že špekulovali aj o Talianoch. Dokonca Kuciakovi navrhol, že ho skryjú, ale nikdy sa nebáli o svoje životy. Skôr si mysleli, že ich budú otravovať. Ján povedal, že necíti, že to potrebuje.

10.11 - Bárdy hovorí, že investigatívna práca má tri základné body: zhromažďovanie dát, overovanie a doplnenie z iných zdrojov a posledný krok je konfrontácia s dotknutými.

10.06 - Kvasnica sa pýta, čo znamenali Kočnerove poznámky, že Kuciak robil na niekoho zadanie.

"V našej redakcii platí, že nikto nie je vedený k tomu, že robí zadanie na niekoho žiadosť. Keď sa Ján Kuciak rozhodol, že chce robiť na téme Kočner, tak to robil absolútne samostatne. Kuciak nebol riadený ani mnou, ani nikým z redakcie," odpovedá Bárdy.

10.02 - Roman Kvasnica sa Bárdyho pýta, či bol Kuciak niekedy v sídle Penty. Bárdy odpovedá kladne. Stretli sa, aby mu predstavitelia Penty vysvetlili ich postup voči spoločnosti Mecom.

9.58 - Lipšic žiada Bárdyho, aby charakterizoval Kuciaka. "Bol stelesnené dobro. Nerobil to pre peniaze, ale robil to pre vyšší princíp. Dostal ponuku od konkurencie na vyšší plat. Ale ostal s nami, lebo chcel s nami robiť. Bol dobrý človek,"

Dobro a spravodlivosť by mali byť to, čo nás ako spoločnosť oddeľuje od divočiny.

Pri týchto slovách plačú Jánovi rodičia aj Zlatica Kušnírová.

9.57 - S obavou, že sme sledovaní, žijeme dlhší čas.

9.56 - Daniel Lipšic sa pýta na ďalšie kauzy, na ktorých Kuciak pracoval. Bárdy vymenoval Glance House či Inkasný servis.

Kuciak sa venoval aj bielym koňom Mariana Kočnera. Jedným z nich mal byť trestanec. Mali byť na neho prepísané nejaké Kočnerove firmy. Kuciak ho išiel aj navštíviť a plánoval sa tejto téme venovať.

9.52 - Sudkyňa Sabová sa Bárdyho pýta na detaily telefonátu s Marianom Kočnerom. Kuciak sa zdôveril Bárdymu, že mu Kočner volal a vynadal mu. Kuciak si celý telefonát nahral a Bárdymu ho pustil. Následne sa rozhodli, že podajú podnet na Generálnu prokuratúru.

9.43 - "Nepredpokladali sme, že by nás chcel niekto zabiť. Najhoršie, čo sme očakávali boli trestné oznámenie alebo ublíženie," odpovedá Bárdy na otázku Paru, aké opatrenia zaviedli potom, čo sa Kočner vyhrážal Kuciakovi.

Para sa pýta Bárdyho na názor na portál Na pranieri. "Bola to veľmi neprofesionálna relácia," odpovedá Bárdy.

Para sa pýta, či on alebo Bárdy pozná osobne Petra Tótha. Bárdy hovorí, že ho pozná len z médií.

9.44 - Otázky kladie Marek Para. Pýta sa, či Kuciak ešte po telefonáte s Kočnerom kontaktoval obžalovaného. Bárdy hovorí, že si nespomína, že ho znova oslovil, skôr si pamätá, že Kočner Kuciakovi znova písal na Vianoce.

9.41 - "Ján bol mladý a extrémne talentovaný analytik. Nebol "pošpinený" vzťahmi, ktoré by ho mohli v práci ovplyvniť. Ani k Marianovi Kočnerovi necítil nenávisť," odpovedá Bárdy na otázku, prečo chcel Kuciaka do svojej redakcie.

9.39 - Bárdy spomína aj posledný Jánov text o talianskej mafii na východnom Slovensku. Hovorí, že aj to bola potenciálne nebezpečná téma, keďže písal o nebezpečných ľuďoch.

Spomenul aj firmu Bonul a oligarchov Bödörovcov. Aj o nich Ján písal.

Peter Bárdy na pojednávaní.
Peter Bárdy na pojednávaní. Foto: TASR
 

9.38 - Ján zdieľal svoje informácie cez úložiská. K jeho témam sa preto vedeli dostať ďalší novinári. Prokurátor Turan zisťuje, či niekto z kolegov pokračoval v jeho článkoch. Bárdy hovorí, že Kuciakove dáta zdieľajú s ostatnými redakciami, aby na jeho témach mohli spoločne pracovať.

9.32 - Kuciak napísal desiatky článkov o Kočnerovi. Ján kolegom hovoril, že po Kočnerovej tlačovke bol nervózny, kolegovia ho však povzbudzovali, že urobil dobrú prácu. Po spomínanom telefonáte napísal Bárdy komentár a informoval právneho zástupcu vydavateľstva. Následne Kuciakovi poradili, aby na neho podal trestné oznámenie. Kuciak tak aj urobil.

Neskôr sám zverejnil status, že pomerne dlho čakal na to, či bude Generálna prokuratúra konať. "Kuciak bol z toho sklamaný," hovorí Bárdy.

9.30 - Ján Kuciak konfrontoval Mariana Kočnera a kládol mu otázky. Na jednej tlačovej konferencii mu aj osobne kládol otázky ohľadom podvodov na Donovaloch. Podľa Bárdyho bol Kočner prekvapený, že niekto dokáže také veci zistiť z verejne dostupných zdrojov. Nasledoval aj telefonát, ktorý je už verejne známy. Kočner sa v ňom Kuciakovi vyhrážal, že "prestane písať".

9.29 - Bárdy hovorí, že Kuciak spolupracoval aj s novinármi z iných médií. Napríklad, s Adamom Valčekom z denníka SME či so Zuzanou Petkovou, vtedy redaktorkou týždenníka Trend. Ján bol často iniciátorom toho, aby investigatívni novinári naprieč redakciami spolupracovali a pomáhali si.

9.25 - Bárdy si myslí, že Kuciakovi nikto nepomáhal. Práve naopak, Kuciak bol ten, čo ostatných učil. Niektoré veci možno konzultoval s kolegami, či so šéfom investigatívcov v Aktualitách, Marekom Vagovičom. Konzultoval s nimi svoje zistenia, aby ich vedel napísať tak, aby to čitatelia pochopili.

9.22 - "Najväčšia motivácia Jána Kuciaka bola snaha očistiť spoločnosť od korupcie. Orgány, ktoré sa tomu mali venovať, sa tomu nevenovali, tak si to zobrali ako našu úlohu," hovorí Bárdy.

Dodáva, že netrpeli obsesiou Mariana Kočnera, ale Ján Kuciak bol z celej redakcie najschopnejší v odkrývaní komplikovaných finančných operácií, a preto sa práve Kuciak venoval týmto témam.

9.18 - Bárdy začína, že nikdy sa nestretol s obžalovanými. Opisuje vzťah s Jánom Kuciakom. "Zameriaval sa na korupciu a pranie špinavých peňazí. Preto narazil na činnosť Mariana Kočnera. Venoval sa mu asi jeden rok. Venoval sa témam karuselovým obchodom, ktoré robil na Donovaloch či v Báči. Venoval sa aj spoločnosti Inkasný servis. Systematicky sa venoval tomu, čo nazývame podnikanie Mariana Kočnera," povedal Bárdy.

"Veľká výhoda Jána Kuciaka bola, že vedel vyhľadať informácie vo verejných zdrojoch. Nespoliehal sa na to, čo mu povie niekto iný. Dotazoval Kočnera a ľudí v jeho bezprostrednej blízkosti. Prišiel aj na chyby vo vyšetrovaní obchodov na Donovaloch, vďaka čomu si vybral Kočner miliónové vratky DPH. Veľa informácií mal vďaka tomu, že ich získal cez infozákon," hovorí ďalej Bárdy.

9.16 - Vypovedá šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

9.02 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Sabová poučuje novinárov, že nemajú zverejňovať tváre sudcov. Vraj takéto zábery unikli do médií.

08.57 - Tomáša Szabóa priniesli do pojednávacej miestnosti.

 

Na mieste sú už aj Marek Vagovič, Ján Petrovič, Annamária Dömeová a Dag Daniš.

Peter Bárdy a Ján Petrovič na pojednávaní.
Peter Bárdy a Ján Petrovič na pojednávaní. Foto: TV Markíza
 

08.45 - Marian Kočner sa nedostavil, pretože sa potrebuje pripraviť na ďalšie procesy, povedal Kočnerov advokát Marek Para. Dnešné výsluchy z ich pohľadu nepovažuje za relevantné.

 

08.41 - Na súd prišiel Daniel Lipšic: „Od kolegov zavraždeného novinára sa očakáva popis práce Jána Kuciaka a vzťah Kočnera k jeho osobe.“

08.33 - Štefan Neszméry povedal, že Alena Zsuzsová zajtra vypovedať nebude. Na zajtrajšie pojednávanie sa majú dostaviť všetci obžalovaní,  aby sa vyjadrili k výpovediam. Zsuzsová by tak mala vypovedať až počas februárových termínov.

 

08.24 - Do Pezinka prišli už aj rodičia zavraždených a advokát Roman Kvasnica. Ten by uvítal, keby Alena Zsuzsová zajtra vypovedala.

08.15 - na pojednávanie prichádzajú prví novinári z portálu Aktuality.sk, ktorí dnes budú vypovedať. Medzi nimi je aj Peter Bárdy či Ján Petrovič.

Peter Bárdy na utorkovom pojednávaní.
Peter Bárdy na utorkovom pojednávaní. Foto: TASR
 

08.00 - Na mieste je už redaktora Zuzana Ferenčáková, ktorá celé dnešné pojednávanie bude sledovať.

 

07.00 - Naša redaktorka Zuzana Ferenčáková v telefonáte opísala, čo sa bude diať na dnešnom pojednávaní

 


VIAC Z Domáce