21. 01. 2020 13:59 , článok bol aktualizovaný 22. 01. 2020 13:23 | STRÁŽSKE/TV Markíza, TASR

Ľudia v Strážskom sú zúfalí, rezort vnútra stále nevyriešil situáciu s nebezpečnými látkami

Rezort vnútra už vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TV Markíza

Čo s PCB látkami, ktoré pri Strážskom unikajú do prírody? Ministerstvo vnútra od októbra sľubuje, že vyhlási mimoriadnu situáciu a ponúkne riešenie. Zatiaľ zostávajú iba sľuby.

Stovky ton nebezpečných PCB látok ukrýva areál bývalej chemičky v Strážskom, ale aj blízke okolie. O tom, že chemikálie unikajú takto do lesného potoka, sa vie približne rok.

Majiteľ pozemku i samospráva v Strážskom navrhujú, aby sudy s PCB látkami dočasne premiestnili do bývalej betónovej teplárne. Podľa primátora Vladimíra Dunajčáka pre to, aby PCB látky sa dostali čím skôr z pôdy. „Dočasne by to tam mohlo byť uložené, tak aby to neškodilo vlastne tomu životnému prostrediu," povedal nám majiteľ teplárne Jozef Adamík.

V areáli bývalého Chemka sa nachádza asi 500 ton PCB látok. Ako a kde ich budú likvidovať nám dnes na ministerstve životného prostredia nevedeli povedať. „Podľa dostupných informácií na Slovensku pôsobí niekoľko spoločností, ktoré disponujú takouto technológiou," vysvetlil hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

PCB látky sa dajú podľa odborníka likvidovať spaľovaním alebo chemickým rozkladom. Ani jedno vraj na Slovensku robiť nevieme. Pre spaľovne by to vraj bolo príliš nákladné.

„Pri spaľovaní vznikajú dioxíny, ktoré sú ešte toxickejšie ako polychlórované bifenyly. Slovensko technológiu, ktorá by bola preverená a špecializovaná na zneškodnenie polychlórovaných bifenylov, túto kapacitu nemá," konštatuje Martin Murín z bratislavského Ekotoxikologické centra.

Najväčším problémom bude asi zastaviť únik chemikálií v lese nad chemičkou. Nikto totiž nevie, koľko ich tam je v zemi zakopaných. „Nie je možné proste prísť s bagrom a začať hrabkať. Tu si musí prísť niekto urobiť sondy, presný postup predpokladaného rozšírenia, príprava možno bude trvať 3 - 4 mesiace," vysvetlil Murín.

Na ministerstve vnútra hľadajú riešenie od októbra minulého roka. O konkrétnostiach, ale informovať nechcú.

Vyhlásili mimoriadnu situáciu

No vláda na stredajšom (22. 1.) rokovaní na východe Slovenska vyhlásila mimoriadnu situácia pre toxický odpad, ktorý sa nachádza v blízkosti areálu bývalej spoločnosti Chemko Strážske. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády.

"Na východe, podľa mojich informácií, je s dnešným dátumom vyhlásená mimoriadna situácia v Prešovskom a Košickom kraji vo veci stavu ohrozenia obyvateľstva v dôsledku nebezpečného odpadu," uviedla Saková.

PCB látky sú pozostatkom chemickej výroby z 80. rokov. Koľko ich na Zemplíne zostalo by mohol odhaliť podrobný geologický prieskum. Ministerstvo životného prostredia ho tu chce urobiť do konca roka.

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa tak až po tom, čo šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.

Téme sa dlhodobo venuje Vladimír Bučko.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce