21. 01. 2020 14:50 , článok bol aktualizovaný 21. 01. 2020 19:32 | BRATISLAVA/TASR

Danko v parlamente urazil prezidentku. Matovič ho obvinil, že je ožratý

Prezidentka nevidí najmenší dôvod na tieto vyjadrenia reagovať.

Igor Matovič napísal, že Andrej Danko je ožratý
Igor Matovič napísal, že Andrej Danko je ožratý Foto: Igor Matovič/Facebook

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) nemá úctu voči prezidentke Zuzane Čaputovej. Vyhlásil to v pléne po slovnej nezhode s nezaradeným poslancom Martinom Poliačikom.

"Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude nezávislý, apolitický a nebude slúžiť feťákom, ako ste vy," povedal Poliačikovi po tom, ako si vymenili názory v súvislosti s neschválením procedurálneho návrhu nezaradenej poslankyne Veroniky Remišovej.

Na Poliačikovu výčitku reagoval s tým, že voči nemu úctu nemá, ale má ju voči Remišovej. Následne šéf parlamentu vyzval nezaradeného poslanca, aby naňho v pléne nekričal a vyhlásil, že "môže ísť kričať k prezidentke do paláca".

Pozrite si reportáž Michala Kovačiča

 

Líder OĽaNO Igor Matovič po konflikte predstúpil pred predsedu parlamentu s papierom, na ktorom bolo napísané "On je ožratý". "Toto, čo ste napísali, je neskutočná drzosť," reagoval Danko a požiadal Matoviča, aby si sadol späť na miesto a bol ticho, že z neho ide zloba. "Som šťastný, že je koniec volebného obdobia a tohto šialenca už nemusím vidieť," dodal na Matovičovu adresu.

Poliačik jeho výrok o prezidentke označil za nepatričný a požiadal ho, aby sa zaň ospravedlnil. K výzve sa pridal aj Matovič. Dankovo vyjadrenie podľa jeho slov nie je hodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Poliačik avizoval pre Dankovo vyjadrenie na adresu prezidentky podanie na mandátovo-imunitný výbor.

Posúďte sami, v akom stave bol Andrej Danko

 

Prezidentka nevidí najmenší dôvod na tieto vyjadrenia reagovať, uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Poslanec Ondrej Dostál už podal, v tejto súvislosti, návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi snemovne Dankovi. Na sociálnej sieti ako dôvod uviedol jeho "hulvátske výroky" na adresu prezidentky.

Podal som návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi Dankovi. Za jeho hulvátske výroky, ktoré pred...

Uverejnil používateľ Ondrej Dostál Utorok 21. januára 2020

Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

Reakcia Andreja Danka

Danko (SNS) rešpektuje funkciu a úrad prezidentky Zuzany Čaputovej. Mrzí ho však, že prezidentský palác nie je apolitický. Dankovo stanovisko TASR poskytla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

"Rešpektujem funkciu aj úrad prezidentky. S čím však mám problém je to, pokiaľ sa nespráva apoliticky. Je na mieste uvážiť, či vyjadrenia niektorých pracovníkov tejto inštitúcie v rozprúdenej politickej kampani pôsobia šťastne a či nenahrávajú niektorým politickým subjektom, čoho sme dnes, žiaľ, svedkom," uviedol Danko.

Zdôraznil nezávislosť inštitúcie NR SR a kritizoval mediálne odkazy z prezidentského paláca smerom k parlamentu. Doplnil, že má úctu ku každému človeku, či je to žena alebo muž, a takisto, že rešpektuje akúkoľvek funkciu či post. "Jediné, čo žiada, je férový a spravodlivý prístup ku všetkým," dodala Škopcová.

Šéf národniarov podľa slov hovorkyne SNS plánoval na utorkovej poslednej parlamentnej schôdzi ukončiť toto volebné obdobie dôstojne. Podotkol tiež, že líder OĽaNO Igor Matovič porušil smernicu o používaní audiovizuálnych pomôcok v rokovacej sále.

Dankovou prioritou malo byť počas schôdze prijatie zákona o pozemkových úpravách, ktorú vetovala prezidentka. "Za týmto krokom, ktorý takmer vzápätí kritizovali kartografi aj ďalší príslušníci príbuzných odborov, však cítiť predvolebnú kampaň," skonštatovala Škopcová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce