22. 01. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 22. 01. 2020 18:00 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Deň šiesty. Threema bola získaná zákonne. Zsuzsová do dvojnásobnej vraždy zatiahla Haščáka

Dianie sme sledovali minútu po minúte.

Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní. Foto: TASR
Marian Kočner na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní.

Šiesty deň pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej priniesol ďalšie výpovede obžalovaných. Prehovorila aj Alena Zsuzsová, ktorá do prípadu zatiahla šéfa Penty Jaroslava Haščáka.

Povedala, že Haščák mal dôvod objednať si vraždu Kuciaka a urobil to tak, aby stopa viedla ku Kočnerovi. Vraj dal Haščák sledovať Zsuzsovú a vďaka tomu zistil, že má blízky vzťah so Zoltánom Andruskóm. Práve on mal dostať objednávku na vraždu Kuciaka od Haščáka. Haščák to mal vraj vopred pripravené tak, aby podozrenie padlo na Zsuzsovú a cez ňu nakoniec na Kočnera.

Zsuzsová niekoľkokrát zopakovala, že trpí panickými poruchami a má panický strach zo zbraní a zo smrti. Je preto podľa nej vylúčené, aby sa akokoľvek podieľala na vražde Jána a Martiny.

Dodala tiež, že Kočner by jej nezveril ani stánok s hotdogmi, preto je nezmysel, aby jej zadával objednávku vraždy a ukazoval fotky zo sledovania novinárov.

Senát navrhol vyčleniť na samostatné konanie Marčeka, keďže on ako jediný sa k vine priznal. O tomto návrhu ešte bude senát rozhodovať. O čom ale súd rozhodol je zákonnosť Threemy. Senát Ruženy Sabovej potvrdil, že Kočnerova komunikácia cez Threemu je získaná legálne. Či a kedy ju budú čítať ešte nie je jasné.

Vypovedali aj členovia sledovacieho komanda Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík. Obaja povedali, že sledovanie robili na pokyny Petra Tótha a boli presvedčení, že tak robia pre štát. Mysleli si, že Tóth pracuje pre tajnú službu. Kriak sa domnieva, že tak Tóth robí dodnes.

Ďalšie pojednávanie sú nariadené na prvý februárový týždeň. Zsuzsová avizovala, že bude vypovedať a môžu jej klásť aj tisíc otázok. Advokát Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica upozornil súd, že Kočner a Zsuzsová sa môžu pomocou tajných signálov dorozumievať priamo na súde.

 

ONLINE:

18.45 - ONLINE sme ukončili.

18.35 - Sudkyňa Ružena Sabová zrušila Marčekovi kolúznu väzbu. Dôvodom je priznanie sa k činu a vypovedanie o účasti ďalších obžalovaných.

18.00 - Výsluch Mlynarčíka je ukončený.

17.47 - Prokurátor predložil fotografie Kuciaka zo sledovania aj Mlynarčíkovi. Z fotky mu nie je jasné, či je na nej Kuciak. Nepotvrdil na sto percent, či fotku robil on alebo niekto z jeho tímu.

17.43 - Mlynarčík hovorí, že osobne nepozná Petra Tótha. Videl ho len na krste jeho knihy, kde ho zobral Kriak.

17.37 - Mlynarčík dostával od Kriaka mesačne tisíc až tisícpäťsto eur. Kto dával peniaze Kriakovi nevie a nikdy sa ho to nepýtal.

17.28 - Mlynarčík hovorí, že mali sledovať podnik Next Apache kvôli konzumácii drog a kvôli údajným únikom informácií zo štátnych orgánov novinárom.

17.24 - Mlynarčík si spomína, že sa stretli pred redakciou portálu Aktuality.sk, kde pracoval Kuciak. Aj s Kriakom a Jurajom Škripom, ďalším mužom zo sledovacieho komanda, išli po Kuciakových stopách. Išiel na autobusovú stanicu a odtiaľ do Serede. Spomína, že raz cez víkend vybehol s Kriakom do Veľkej Mače urobiť nejaké fotky.

17.21 - Mlynarčík hovorí, že aj on robil sledovaciu činnosť s vedomím, že pracuje pre štát. Meno Ján Kuciak prvýkrát počul od Kriaka, ktorý mu dal zadanie ho sledovať. "Pamätám si, že bol rozčúlený, keď prišlo toto zadanie," hovorí.

17.19 - Pred senátom už sedí Štefan Mlynarčík, policajný vyšetrovateľ.

Štefan Mlynarčík.
Štefan Mlynarčík. Foto: TASR
 

17.18 - Po krátkej prestávke pokračuje pojednávanie. Zsuzsová opustila pojednávaciu miestnosť.

Člen sledovacieho komanda Miroslav Kriak neľutuje, že sledoval novinárov a malo to podľa neho význam. „Bolo to dobré, pretože z tohto vzišiel materiálny dôkaz, ktorý sa nedá zlomiť a je najtvrdším orieškom pre obhajobu," vyhlásil po výsluchu na ŠTS. Verí, že jeho práca prispeje k spravodlivosti. Novinári sa ho tiež pýtali, prečo nešiel hneď po vražde na políciu.

 

16.58 - Výsluch je ukončený.

16.48 - Výsluch Kriaka je ukončený. Vyjadruje sa k nemu Kočner. Hovorí, že nie je pravda, že bol vytvorený zoznam 28 novinárov, ktorí mali byť sledovaní, pretože Kriak aj Tóth hovorili o siedmich, maximálne ôsmich novinároch.

Zoznam 28 novinárov sa však týka lustrovania a nie sledovania. Lustrovaných novinárov bolo viac a boli o nich vytvorené tzv. pavúky, teda vzťahové diagramy, v ktorých sa nachádzali napríklad aj maloleté deti.

16.42 - Prokurátor ukázal Kriakovi fotky Kuciaka na autobusovej stanici. Kriak fotku pozná, ale hovorí, že ju nerobil. Len ju založil do záznamu. Prokurátor mu ukázal ďalšie fotky, ktoré boli získané pri sledovaní Kuciaka. Kriak všetky spoznal. Dodáva, že pôvodne nevedeli, s kým Kuciak žije v dome vo Veľkej Mači. Počas sledovania zistili, že žije so ženou, ale nepoznali jej meno.

16.38 - Kriak povedal, že dostal zadanie sledovať novinárov Štefana Hríba, Eugena Kordu, Moniku Tódovú, Adama Valčeka, Mareka Vagoviča a Daga Daniša.

16.25 - Kriak si pamätá, keď mu Tóth prezradil skutočnú identitu objednávateľa sledovania. "Ľudsky ma to zruinovalo," povedal Kriak. Dozvedel sa to zhruba v máji v roku 2018, keď už bola nálada v spoločnosti veľmi zlá.

16.22 - Tóth je podľa Kriaka stále príslušníkom SIS.

16.16 - Sudkyňa Sabová sa domáha odpovede na otázku, pre koho mal podľa Kriaka pracovať Tóth. Kriak opakuje, že nevie, ale bol presvedčený, že pracuje pre štát. Nevedel presne, či pre tajnú službu alebo vojenské spravodajstvo, alebo spravodajstvo pod políciou. Sabová sa ďalej pýta, ako vykazoval príjem a či ho zdaňoval. Kriak odpovedá, že tento príjem nemusel byť zdaňovaný a nezisťoval, pre koho Tóth pracoval.

16.08 - Kriak hovorí, že sa neoficiálne stretol so šéfom protizločineckej jednotky NAKA Branislavom Zurianom desať dní pred oficiálnym výsluchom. Stretnutie mu sprostredkoval Tóth. Na stretnutí mu povedal, že možno má informácie k vražde Jána Kuciaka. Bolo to potom, čo sa na polícii prihlásil aj Tóth.

16.03 - Kriak priznal, že dostal od Tótha aj zadanie na sledovanie prokurátorov. Kriak to však odmietol.

15.47 - Kriak opisuje sledovanie novinárov. Začali s tým v marci 2017. Kriak hovorí, že Tóth im zabezpečil dve autá. Jedno pre Mlynarčíka a jedno pre Kriaka. Dodáva, že okrem novinárov a dvoch barov, sledoval aj dve stretnutia novinára s politikmi. Priznáva, že sledoval aj Lipšica a Milana Krajniaka, lebo sa zdržiaval v Next Apache. Sledoval aj Vladimíra Pčolinského.

15.45 - Sudkyňa Sabová sa pýta, pre koho podľa neho pracoval Peter Tóth. Kriak odpovedal, že nevie.

Kočner sa Kriaka pýta, koľko novinárov sledoval. Odpovedá, že ôsmich až deviatich.

15.38 - Kriak nakoniec na otázku o Next Apache odpovedá. V prvom polroku 2017 sledovali bar intenzívne. Dôvod bol ten, že do baru chodilo veľa známych osobností a Kriak hovorí, že sa im čudoval, že do takého podniku chodia. "V tom bare sme tam videli aj ľudí, ktorí tam nechodili kvôli diskusii a čítaniu kníh, ale aj kvôli niečomu inému. Opakovane sme tam zaznamenali drogy. Najčastejšie marihuanu a tenkú injekčnú striekačku," povedal Kriak.

Kriak hovorí, že mali zistiť, kto je dílerom daných drog.

15.36 - Otázky kladie Kočner. Pýta sa na detaily sledovania baru Next Apache. Sudkyňa Sabová ho však upozornila, že to nesúvisí s Kuciakom.

15.27 - Otázky kladie Marek Para. Pýta sa Kriaka, či ho Tóth poslal na konkrétne miesto, kam má ísť sledovať Kuciaka. Pýta sa ho, či pozná podnik Next Apache. Je to podnik v Bratislave, kam mali chodiť sledovať iných novinárov.

Para sa ďalej pýta na podnik Next Apachce. Zaujíma ho, prečo chcel Tóth, aby sledoval tento podnik. Kriak hovorí, že bolo podozrenie, že sú tam drogy a chodia tam novinári. Chodili tam aj politici či verejne známe osoby.

15.25 - Prokurátor Turan sa Kriaka pýta na detaily výstupov zo sledovania. Zaujíma ho, ako graficky a obsahovo vyzeral text, ktorý Tóthovi odovzdal. Kriak celkom podrobne opisuje, ktoré časti textu zvýraznil a aké bolo odsadenie textu. Fotiek, ktoré odovzdal bolo asi desať.

15.24 - Informácie o Kuciakovi odovzdával Kriak na USB kľúč len Tóthovi. Zálohy dát si nerobil.

15.22 - Kriak hovorí, že s Mlynarčíkom sledovali Kuciaka, len keď odchádzal z práce, nikdy nie cez deň. Len raz v sobotu sa išli pozrieť na jeho dom vo Veľkej Mači, kde ho videli, ale hneď odišli.

15.21 - Kriak hovorí, že jeho očami "prešlo" zhruba dvetisíc ľudí. Sledoval diplomatov, vrahov či dílerov. Za ten čas sa mu vyvinula schopnosť vedieť odhadnúť typológiu ľudí a dokáže čítať ich neverbálnu komunikáciu. Pri Kuciakovi vedel okamžite, že to nie je človek, ktorému by mali venovať pozornosť.

15.14 - Kriak hovorí, že na začiatku dostal od Tótha fotku a adresu Jána Kuciaka. Dodal, že väčšinu zadaní dostával na lístočkoch.

15.11 - Kriak povedal, že so sledovaním Kuciaka prestali v októbri 2017. "Náš prístup k Jánovi Kuciakovi bol absolútne neopodstatnený," uviedol Kriak. Bol presvedčený, že Kuciak nie je osoba, ktorú musí tajná služba sledovať.

15.09 - Kriak spomína, ako dostal zadanie sledovať Jána Kuciaka. Vraj mu to meno dovtedy vôbec nič nehovorilo. Prvýkrát ho videl, keď ho sledoval pred jeho prácou. Videl, ako odtiaľ ide na autobusovú stanicu, odviezol sa do Serede a tam nastúpil do svojho auta a išiel do Veľkej Mače. Kriak vtedy povedal Tóthovi, že ten človek určite nie je ani díler ani drogový užívateľ. "Pôsobí na mňa ako intelektuál a domácky typ," povedal Kriak.

Reagoval tak na vetu "Žije ako mních," ktorá sa objavila v médiách. Kriak to vraj nepovedal, ale vnímal ho v podstate rovnako.

15.02 - Kriak hovorí, ako ho na prelome rokov 2016 a 2017 oslovil Peter Tóth. Povedal mu, že chce založiť skupinu na sledovanie. Jedným z účelov bolo napríklad postup proti drogovej činnosti. Oslovil dvoch ľudí a za dva mesiace ich vyškolil. Skupina mohla začať pracovať v marci 2017.

"Osoba Petra Tótha vo mne vzbudila istotu, že pracujem v prospech štátu," povedal Kriak.

14.57 - Pred senátom sedí Miroslav Kriak a začína sa jeho výpoveď.

14.51 - Do pojednávacej miestnosti prišli Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík.

14.48 - Marček odchádza zo súdu a pojednávanie bude pokračovať bez neho.

14.40 - Marček žiada, aby sa ďalšie pojednávania konali v jeho neprítomnosti.

14.27 - Po prestávke znova pokračuje hlavné pojednávanie. Vypočúvať budú Kočnera. Kočner konštatoval, že využíva svoje právo nevypovedať.

13.41 - Po dopoludňajšom pojednávaní, ktorom sa čítala zápisnica z výsluchu Aleny Zsuzsovej, vyjadrili aj právnici poškodených strán Roman Kvasnica a Daniel Lipšic.

„Dnes musíme byť veľmi opatrne vyhodnocovať všetky vyjadrenia, ktoré prednáša (pozn. Zsuzsová) pred súdom. Vieme aký bol obsah Threemy, motákov, vieme, akým spôsobom sa dokážu rozprávať. Tretie osoby nechápu význam a ani aké sú to odkazy," tvrdí Kvasnica, zástupca Zlatice Kušnírovej.

Lipšic je ochotný iba do určitej miery veriť konšpiračným teóriám, radšej sa drží faktov. Je presvedčený, že Zsuzsová tým, že odkladá svoj výsluch na neurčito, hoci má na to práva, tak vierohodnosť jej akéhokoľvek ďalšieho výsluchu bude znížená.

 

13.33 - Zlatica Kušnírová sa počas obednej prestávky vyjadrila, prečo sa rozhodla prehovoriť po výpovedi Aleny Zsuzsovej.

 

13.31 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku.

13.30 - Vyjadril sa aj Jozef Kuciak. Hovorí, že je veľký kresťan a byť krstným otcoom znamená, že je krstný otec pri krste. V prípade Kočnera a Zsuzsovej dcéry mu to znie mafiánsky.

13.28 - Slovo si vzala Zlatica Kušnírová. "To, čo sme my naučili svoje deti a vnúčatá sa nedá naučiť od krstného otca ani od kopy peňazí. Martinka s Jankom plánovali deti a vnúčatá. Chcem sa spýtať obžalovaných, kto im dal právo nám ich zobrať. Viem, že oni také pocity nikdy nezažijú, lebo u nich zvíťazí láska k moci a láska k peniazom," povedala Kušnírová.

13.26 - Kvasnica hovorí, že má podozrenie, že Zsuzsová dáva svojimi vyjadreniami rôzne signálny Kočnerovi. Číslica "tisíc" môže byť skrytou komunikáciou medzi ňou a Kočnerom. Zsuzsová totiž na začiatku uviedla, že odpovie aj na tisíc otázok.

Zsuzsová sa na tom smeje a Kočner dvíha obočie.

13.23 - Čítanie Zsuzsovej výpovedí je ukočnené.

13.21 - Zsuzsová vypovedala, že žije s dcérou a mamou, ktorá si vzala štyri pôžičky a spláca ich z dôchodku. Z toho vraj žili pred tým, než sa Kočner stal krstným otcom jej dcéry. Potom začal posielať jej dcére príležitostne peniaze.

13.17 - Zsuzsová vysvetľovala svoj vzťah s Kočnerom. Vraj jej nikdy nedal naraz veľa peňazí. Motivoval ju, aby si splatila dlhy a našla si poriadnu robotu. Vraj jej vždy opakoval tri základné pravidlá: učiť sa, správať sa a vyzerať dobre.

13.10 - Zsuzsová vo výpovedi uviedla, že sa jej policajti, ktorí boli pri nej počas vyšetrovania mali vyhrážať. Vraj sa má priznať a označiť Kočnera za objednávateľa. Ďalej uviedla, že ťažko znáša útoky médií.

13.05 - Vyšetrovateľ sa pýtal Zsuzsovej, kto jej platí obhajobu. Otázku namietol jej advokát Štefan Neszméry. Na otázku neodpovedala.

12.59 - Zsuzsovej sa vyšetrovateľ pýtal, či sa Kočner niekedy pred ňou sťažoval na Jána Kuciaka. Povedala, že nie a ním sa vôbec nezaoberal. Vadila mu vraj skôr redaktorka Denníka N Monika Tódová.

Rovnako Zsuzsová poprela, že by jej Kočner deň po vražde vyplatil 50-tisíc eur. Vraj takú sumu nikdy v živote nevidela.

12.32 - Prokurátor číta Zsuzsovej výpovede pred vyšetrovateľom. Obžalovaná má stále podopretú a sklonenú hlavu a striedavo sa díva dole, alebo sa obracia k advokátom.

12.15 - Zsuzsová povedala, že Kočner sa jej priznal, že Tóth žije len z jeho peňazí a má jeho dôveru. Lenže podľa nej bol Tóth dvojitý agent, pretože podľa nej pracoval aj pre Haščáka.

12.08 - Zsuzsová je už niekoľko minút otočená k svojim právnikom.

12.07 - Zsuzsová sa vo výpovedi sťažuje na Andruskóa. Považovala ho za dobrého priateľa, ale teraz vidí, že informácie o nej a Kočnerovi len chcel využiť vo svoj prospech.

12.04 - Zsuzsová si položila hlavu na ruky a vyzerá to, že plače. Má v ruke vreckovku.

12.00 - Zsuzsová vo výpovedi uviedla, že Andruskó veľakrát "meditoval" nad Ficovým miliónom eur za informácie za vraždu.

11.50 - Zsuzsová hovorí, že mala samostatný mobil na komunikáciu s Martinom Glváčom, Andrejom Dankom, Borisom Kollárom, Jurajom Drobom či s René Vanekom. Zsuzsová povedala, že pod menom Maznák mala uloženého Glváča. "Lebo je maznák," povedala.

Viacerí v súdnej sieni sa pousmiali. Glváčova komunikácia so Zsuzsovou ho nakoniec stála post podpredsedu parlamentu.

René Vanek bol námestníkom generálneho prokurátora. Tiež bol z funkcie odvolaný kvôli správam so Zsuzsovou.

Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní. Foto: TV Markíza
 

11.46 - Zsuzsová hovorí, že s Kočnerom sa o Kuciakovi rozprávali len raz, keď sa medializoval ich telefonát. Bavili sa o ňom už len po vražde. Vraj sám Kočner bol zvedavý, kto to urobil.

11.43 - Zsuzsová hovorí, že Jaroslav Haščák ju dal sledovať. Vraj on chcel, aby ju Kočner využil ako volavku, on to však odmietol. Podľa Zsuzsovej Haščák mal motív dať zabiť Kuciaka a urobil to schválne cez Andruskóa, aby sa stopa dostala ku Kočnerovi.

Podľa Zsuzsovej to bol práve Haščák, kto zverejnil jej komunikáciu s Danielom Lipšicom.

11.38 - Pokračuje čítanie Zsuzsovej výpovede. Uviedla, že Andruskóovi mohol zadať vraždu niekto, kto chcel ublížiť Kočnerovi. Zsuzsová dodáva, že Kočner by jej nezveril ani stánok s hotdogom, nikdy jej nechcel dať ani prácu, lebo vedel, že má zdravotné problémy.

"Mám panickú poruchu a panický strach zo smrti," povedala Zsuzsová ako svoju obhajobu.

11.26 - Rodičia obetí sa cez prestávku vyjadrili novinárom k dnešným výpovediam Marčeka, Szabóa a Zsuzsovej.

 

11.21 - Martin Endrödy sa vyjadril k vylúčeniu Marčeka na samostatné konanie. Potvrdil, že podali vyhlásenie o vine a treste.

 

11.20 - „Komunikácia obžalovaného Kočnera a obžalovanej Zsuzsovej v Threeme v dňoch predchádzajúcich a nasledujúcich po vražde je podľa môjho presvedčenia jednoznačne inkriminujúca," povedal Daniel Lipšic cez prestávku.

 

11.18 - Súd vyhlásil 15-minútovú prestávku.

11.16 - Andruskó niekoľkrát vo výpovedi povedal, že sa Zsuzsovej bál. Ona to považuje za nezmysel. Vraj na to nemal dôvod. Vedel, že sa väčšinu času venuje dcére a priateľkám. S Kočnerom vraj žiaden biznis nerobila. Jediné, čo pre neho robila bol zber podpisov na jeho politickú stranu Cieľ. Podpisové hárky mu potom nosila do Bratislavy alebo Báču.

11.10 - Keď Kočnera v lete 2018 zadržali, Andruskó sa podľa Zsuzsovej slov ponúkol, že mu pomôže. Vraj má kontakty na sudcov Najvyššieho súdu, ale potrebuje na to milión eur. Vraj sa tak v minulosti dohodli aj s Ladislavom Bašternákom.

11.07 - Zsuzsovej sa vraj Andruskó pýtal, či je pravda, že sa Kočner vyhrážal Kuciakovi. Odpovedala mu, že nie, len mu cez telefón povedal, že si na neho nájde špinu. Nebude to však robiť on osobne, lebo na také veci nemá čas, ale najmä si na to súkromných detektívov a Kuciaka budú sledovať. Andruskó teda musel na jeseň 2017 vedieť, že Kuciak bude sledovaný.

Či aj bol sledovaný, už vraj Zsuzsová nevie, ďalej sa o to nezaujímala.

11.02 - Zsuzsová poprela, že by mal Andruskó u nej dlh, ktorý si chcel urovnať vraždou. To tvrdil Andruskó potom, čo nevyšla vražda Maroša Žilinku.

10.56 - Sudkyňa Sabová číta Zsuzsovej výpoveď z prípravného konania.

Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní. Foto: TV Markíza
 

10.53 - Zsuzsová hovorí, že sa nechce vyjadriť k výpovedi Szabóa a Marčeka, lebo ich nepozná a o čine vie len to, čo čítala v médiách alebo v spise. Chce sa vyjadriť k slovám Andruskóa, ktorý o nej hovorí ako o objednávateľke vraždy.

Dodala, že sa vyjadrí až na ďalšom pojednávaní. "Potom odpoviem aj na tisíc otázok," dodala Zsuzsová. Ďalej dodala, že Szabóova výpoveď potvrdila dôležitú vec, a síce, že Andruskó v niekoľkých bodoch klame. V akých, chce ukázať na ďalšom pojednávaní.

10.51 - Zsuzsová sedí pred senátom. Nechce však odpovedať na otázky.

10.49 - Vyjadruje sa Marček. "Výpovede pána Szabóa sú lož. Naďalej sa pridržiavam svojich výpovedí, ktoré overili vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry," uviedol Marček.

10.47 - Sudkyňa číta Szabóove vyjadrenie z novembra 2019 a ukončila jeho výpoveď.

10.33 - Szabó vo výpovedi odmieta aj účasť na vražde Petra Molnára. Vraj sa hovorilo, že ho mali zabiť kvôli drogám.

10.13 - Szabó hovorí, že nemá nič spoločné ani s vraždou Petra Molnára. Podľa neho to na neho našil Marček, lebo mu závidel. Szabó podľa svojich slov mal fungujúcu rodinu a dobré vzťahy, čo sa o Marčekovi nedá povedať. Vraj jeho rodičia veľa pili a hádali sa. Marček sa tak chcel Szabóovi pomstiť a tieto vraždy si len vymyslel.

10.11 - Szabó uviedol, že takýto ohavný čin by nikdy za peniaze neurobil. A keby ho aj urobil za spomínaných 50-tisíc eur, už by na Slovensku nebol.

Tomáš Szabó.
Tomáš Szabó. Foto: TV Markíza
 

10.05 - Szabó vo výpovedi vyšetrovateľovi povedal, že chcel ísť na políciu, ale Marček ho prehovoril, aby nešli, lebo z toho budú mať problémy. Tisíc eur od Andruskóa nedostali.

9.53 - Výpoveď Szabóa sa zhoduje s tým, čo už uviedol pred senátom. Andruskó sa mu mal ozvať s požiadavkou, aby za tisíc eur spolu s Marčekom zbili novinára, aby mu dali "príučku".

Vypočujte si, ako Tomáš Szabó vypovedal na minulotýždňovom pojednávaní.

9.46 - "Pán Marček nehovorí pravdu," uzavrel svoju výpoveď Szabó a sadá si pred senát. Využíva svoje právo nevypovedať. Prokurátor navrhol, aby prečítali Szabóovu výpoveď z prípravného konania.

9.41 - K Marčekovi sa vyjadruje Tomáš Szabó. Hovorí, že nesedí, kedy si podľa Marčeka mali zaobstarať zbraň. Podľa Marčeka si ju mali zaobstarať už na jeseň 2017, ale vražda Kuciaka sa udiala až vo februári. Szabó sa pýta, na akú vraždu potom bola zbraň určená. V tom čase už ale mal Andruskó dostať zákazku na vraždu prokurátora Maroša Žilinku.

Ďalej sa mu nepozdáva, že Marček si nepamätá, koľko mal dostať za vraždu. "Pán Marček nie je typ človeka, čo by si neprerátal peniaze," tvrdí Szabó. Kočner pri jeho slovách súhlasne prikyvuje.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR
 

Ďalej dodáva, že je nezmysel, že vraždiť mali ísť autom Szabóovho otca. Vraj by na niečo také nikdy nepristúpil.

Odmieta tiež to, že by u Marčeka videl zbraň, ktorou mali 21.2. Jána a Martinu zabiť.

9.40 - Marček hovorí, že do Veľkej Mače išli 19.februára, ale videli v dome veľa ľudí, tak odišli. Andruskó ich vraj už súril, že vraždu treba čím skôr vykonať, tak sa rozhodli vrátiť 21. februára, kedy aj vraždu vykonali.

9.36 - Marček opisuje, že keď sa skrýval v letnej kuchynke videl do kuchyne v dome. Celé pozorovanie trvalo možno hodinu a pol. Dodáva, že keď strelil Martinu Kušnírovú, bolo mu jasné, že je hneď mŕtva. Neprejavovala žiadne známky života.

Rodičia Jána a Martiny znášajú Marčekove slová ťažko, plačú.

9.31 - Otázky kladie Roman Kvasnica. Pýta sa Marčeka, či dostal informáciu, kedy odchádzal do práce a kedy sa vracal domov. V prvej výpovedi sa pomýlil a uviedol zlý čas.

Miroslav Marček na pojednávaní.
Miroslav Marček na pojednávaní. Foto: TASR
 

Kvasnica sa pýta na osudný deň 21.2. Marček hovorí, že keď prišli do domu Jána a Martiny, v dome sa nesvietilo a bolo zamknuté. Vraj aj skúšal, či sú zamknuté hlavné vchodové dvere.

Marček opisuje detaily vraždy. Od Kuciaka bol vraj maximálne 30 centimetrov, keď na neho vystrelil.

9.30 - Marček hovorí, že už nemá čo k vražde uviesť, ale je pripravený odpovedať na otázky. Pýtať sa budú aj advokáti ostatných obžalovaných. Marček je jediný zo štvorice, ktorý priznal vinu.

9.28 - Kočner a Szabó nebudú vypovedať. Pred senát si už sadá Miroslav Marček.

Stredajšie pojednávanie.
Stredajšie pojednávanie. Foto: TASR
 

9.22 - Kočnerovi, Szabóovi a Marčekovi boli doručené prepisy výpovede ostatných spoluobžalovaných v piatok.

9.20 - Súd zvažuje vylúčiť Marčeka na samostatné konanie z dôvodu urýchlenia procesu.

Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní. Foto: TASR
 

9.15 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová sa vyjadruje k žiadosti predložiť Threemu ako dôkaz. Senát po porade nespochybňuje zákonnosť získania dôkazu. Analýza Europolu je dostatočná. Tento dôkaz je v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Európskej Rady.

Na externý disk boli extrahované dáta z ôsmich telefónov. Zatiaľ však komunikáciu nebudú čítať.

9.12 - Prokurátor Juraj Novocký na úvod hovorí, že predkladá senátu stanovisko Europolu, ktorý má oprávnenie poskytovať znalecké posudky k jednotlivým expertíznym správam. Dodal, že zástupcovia Europolu sú ochotní a pripravení prísť na toto pojednávanie.

Alena Zsuzsová na pojednávaní.
Alena Zsuzsová na pojednávaní. Foto: TASR
 

8.56 - Prítomní sú všetci štyria obžalovaní. Sedia v inom poradí ako doteraz. Prvý zo strany senátu sedí Marian Kočner, potom Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a na konci Miroslav Marček.

08.52 - Do pojednávacej miestnosti prišli obvinení.

 

08.48 - Marek Para dorazil na súdne pojednávanie. Uviedol, že spolu s klientom Marianom Kočnerom chcú spochybniť komunikáciu cet Threemu. Súdu predložia doplňujúce vyjadrenia, čím spochybňujú pôvod dôkazu, viac špecifikujú na súde. Dnes sa budú klásť otázky, jeden obžalovaný sa môže pýtať druhého.

 

08.40 - Podľa Daniela Lipšica je komunikácia cez Threemu medzi Kočnerom a Zsuzsovej dôležitá, má potvrdzovať plánovanie vraždy.

8.25 - Do budovy Justičnej akadémie v Pezinku sa dostavili rodičia obetí.

08.22 - Na pojednávanie prišiel advokát Aleny Zsuzsovej, Štefan Neszméry. Samotná výpoveď jeho klientky bude pravdepodobne až vo februári, dnes sa ale môže vyjadriť k jednotlivým výpovediam z minulých pojednávaní. Čo sa týka Aleny Zsuzsovej, v Threeme sa podľa neho nenachádzajú žiadne dôkazy o vražde alebo o jej príprave.

 

08.00 - Naši redaktori Zuzana Ferenčáková a René Medzihradský budú aj dnes monitorovať situáciu v Pezinku. Dnes sa budú obžalovaní konfrontovať s výpoveďami a navzájom si budú môcť klásť otázky, prípadne komentovať rozpory vo výpovediach. Poobede by mali prísť vypovedať Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík ktorí, sledovali novinárov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce