24. 01. 2020 09:14 , článok bol aktualizovaný 24. 01. 2020 12:56 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Bývalý Ruskov šofér na súde: Doteraz som nepochopil zmysel jeho stretnutia s Černákom

Sprostredkoval ho Kováčik, o detailoch nevedel.

Na archívnej snímke Branislav Pravda - bývalý šofér a šéf ochranky Pavla Ruska.
Na archívnej snímke Branislav Pravda - bývalý šofér a šéf ochranky Pavla Ruska. Foto: TV Markíza
Advokát Michal Mandzák s klientom Pavlom Ruskom.
Mikuláš Černák.
Róbert Lališ alias Kýbel.

Na bratislavskom okresnom súde v piatok (24. 1.) pokračoval proces s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom v prípade prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie-Klaus Volzovej.

V kauze sú okrem neho obžalovaní bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan, ktorí tiež prišli na pojednávanie.

Na pojednávaní vypovedali bývalý Ruskov šofér Branislav Pravda a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Pojednávanie sa skončilo po dvoch hodinách a sudca ho odročil na 2. apríla.

Z Kováčikovej výpovede

Kováčik pred súdom uviedol, že Kaštana a Černáka pozná od 80. rokov a stretávali sa v Banskej Bystrici, Ruska od roku 1996.

„Niekedy v lete alebo na jeseň 1997 ma Rusko požiadal, aby som mu sprostredkoval stretnutie s Černákom. Zatelefonoval som Kaštanovi a požiadal som oň. Odohralo sa v Banskej Bystrici. Žiadne detaily nehovoril, chcel si niečo overiť u pána Černáka. Ja som na stretnutí nebol," konštatoval pred súdom Kováčik.

Pred senátom súčasný šéf SFZ uviedol, že v tom období mu Rusko povedal, že mu niečo hrozí, ale „detaily" mu nepovedal.

Konštatoval, že od Ruska mal informáciu, že s pani Volzovou nemajú dobrý vzťah. „Stretnutie Ruska s Černákom bolo jediné, ktoré som s Černákom sprostredkoval. Nikdy ma nikto iní o sprostredkovanie takéhoto stretnutia nežiadal," povedal na záver výpovede.

Obžalovaného exriaditeľa televízie pozná preto, že Kováčikova firma vyrábala dva programy, ktoré vysielala Markíza, kde bol vtedy Pavol Rusko spolumajiteľ. V tom období sa stretávali dosť často. Intenzívnejší vzťah s ním mal v roku 1998.

Potvrdil, že nepozná osoby z prostredia bratislavskej skupiny sýkorovcov, nevylúčil však, že sa stretol náhodne na nejakej spoločenskej akcii so zavraždeným bosom Petrom Čongrádym.

Z výpovede Ruskovho šoféra

Pred senátom bývalý Ruskov šofér a šéf ochranky Branislav Pravda povedal, že na stretnutie s Černákom čakal s Ruskom na pumpe v Banskej Bystrica pri McDonald's. Do Černákovej firmy ich doprevádzalo auto bývalého bosa.

Na časti stretnutia, kde bol Pravda prítomný, Rusko povedal Černákovi, že má nejaké problémy s Volzovou. Banskobystrický bos mu odpovedal, že všetky problémy sú riešiteľné.

Potom Pravdu poslali zo stretnutia von na chodbu spoločne s ďalšími ľuďmi. Pravda bol prekvapený, že Rusko na stretnutie s ľuďmi, ktorí už vtedy nemali dobrý kredit, vôbec do Banskej Bystrice išiel. Celé stretnutie malo trvať približne 45 minút.

"Boli sme tam úplne smiešni a jedine, čo ma vyrušilo, že nemalo zmysel zabezpečovať Pavlovi Ruskovi ochranku, keď si robil svoje, ako chcel. Neinformoval vopred o takomto stretnutí, aby sa zabezpečilo. Bolo to neštandardné," povedal Pravda.

Volzová bola podľa jeho výpovede milá pani. Tvrdí, že Rusko sa vyjadroval, že má s ňou nejaký problém, ale nikdy nepovedal, aký konkrétne. "Mne osobne z toho stretnutia vyplýva, že Pavol Rusko očakával od Černáka, aby Volzovej dohovoril," doplnil Pravda.

Nevie nič o tom, že by exriaditeľ Markízy odovzdal nejaké peniaze Mikulášovi Černákovi. Po stretnutí mal ísť ešte za vtedajšou šéfkou úradu vlády Annou Nagyovou (pozn. za premiérovania Vladimíra Mečiara), ktorá ho varovala, nech si Rusko dáva pozor.

Ruskova reakcia na pojednávanie

Ruko na záver piatkového procesu priblížil, že na stretnutí chcel zistiť, či mu niečo nehrozí - od diskreditácie až po jeho fyzickú likvidáciu. Takáto informácia sa mu od bývalej šéfky Úradu vlády SR Anny Nagyovej dostala cez jeho bývalého ochrankára Branislava Pravdu. Rusko tiež tvrdí, že na stretnutí s Černákom bol aj Kováčik.

Proces podľa slov Ruska je celý vykonštruovaný, tvrdí, že na to poukazujú aj piatkové výpovede oboch svedkov obžaloby.

Černák má nového obhajcu, ktorým je Pavol Polakovič. Nahradil tak jeho doterajšieho advokáta Miloša Maďara, ktorého vymenovala prezidentka za sudcu ÚS.

Prítomný bol aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek aj právny zástupca poškodenej Volzovej Roman Kvasnica.

V prípade sa malo konať v polovici decembra. Zo zdravotných dôvodov na strane predsedu senátu Pavla Juhása pojednávanie odročili na január. Podľa Adamčiaka v danom štádiu konania súd nevzhliadol dôvody pre ustanovenie náhradného obhajcu obžalovanému Ruskovi.

Naposledy na pojednávaní koncom septembra minulého roka vypovedala ako poškodená svedkyňa Volzová. Prvé pojednávanie sa vo veci začalo koncom mája minulého roka. Kýbel, rovnako ako Pavol Rusko, účasť na príprave vraždy poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali.

Ide o prvý prípad v histórii Slovenska, keď pred súdom stojí bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu. Pavol Rusko spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom čelí aj obžalobe v kauze televíznych zmeniek, ktorý prejednáva Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce