28. 01. 2020 19:36 | BOJNICE/TV Markíza

Vtáčia chrípka je nebezpečná aj pre ľudí. Ošetrovatelia ZOO Bojnice sú v priamom ohrození

Vírusy chrípky sú nebezpečné tým, že dokážu mutovať a navzájom sa kombinovať medzi rôznymi druhmi a môžu meniť hostiteľa.

 Nad vodnými plochami je sieť, aby tam nedošlo k vniknutiu voľne žijúceho vtáctva.
Nad vodnými plochami je sieť, aby tam nedošlo k vniknutiu voľne žijúceho vtáctva. Foto: TV Markíza

Zrušili všetky plánované podujatia a musia dodržiavať mimoriadne opatrenia. Po prvý raz v histórii je bojnická ZOO zatvorená. Stále sa trápia s vírusom vtáčej chrípky. Podľa lekárov musia byť zamestnanci opatrní.

Ticho na aké si v najstaršej ZOO u nás nepamätajú. Pre vtáčiu chrípku sa sem nikto okrem ošetrovateľov nedostane. Mnohé miesta v zoologickej záhrade sú neprístupné aj pre samotných zamestnancov. Nakrútili preto aspoň pár záberov, ktoré poskytli TV Markíza. Na jednom z nich je napríklad vidieť, že nad vodnými plochami je sieť, aby tam nedošlo k vniknutiu voľne žijúceho vtáctva, ktoré by mohlo byť nakazené vírusom.

Vzácne druhy vtákov sú zasa pred svetom úplne ukryté. Bojnická zoo je zatvorená už štvrtý deň. A to po tom, ako sa u mŕtvej kačice a lyžičiara potvrdil vírus vtáčej chrípky.

Podľa lekárov je vírus nebezpečný aj pre ľudí. Najmä ošetrovatelia sú v priamom ohrození.

Vírusy chrípky sú nebezpečné tým, že dokážu mutovať a navzájom sa kombinovať medzi rôznymi druhmi a môžu meniť hostiteľa.

Aj preto sa ošetrovatelia ku vtákom približujú iba v ochranných oblekoch. V minulosti mali patálie s vírusom aj v košickej ZOO. Prijali preto veterinárne opatrenia.

V Bojniciach preventívne utratili 41 jeden vodných vtákov. Všetci dúfajú, že toto číslo bude aj konečné.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce