04. 02. 2020 06:00 | NITRA/TV Markíza

Počas chrípkových prázdnin môžu rodičia čerpať OČR, aj keď majú zdravé dieťa

Nárok na ošetrovné vzniká v prípade, ak je celá materská či základná škola zatvorená na základe rozhodnutia hygienika či riaditeľa školy.

OČR aj pre rodičov so zdravými deťmi
OČR aj pre rodičov so zdravými deťmi Foto: TV Markíza

Chrípka je v týchto dňoch na vzostupe a zatvára školy. Chrípkové prázdniny už majú v desiatkach škôl v Nitrianskom kraji. Rodičia detí, ktoré neochoreli, však museli pre zatvorenú školu zostať doma, majú nárok na ošetrovné rovnako ako rodičia detí, ktoré chrípka už potrápila.

Aj keď boli v pondelok polročné prázdniny, jedna z nitrianskych škôl je už niekoľko dní pre chrípkové prázdniny zatvorená.

Deti nastúpia na vyučovanie až vo štvrtok. Ich rodičia majú nárok na ošetrovné, inak povedané, môžu si od lekára vypýtať OČR-ku.

Nárok na ošetrovné vzniká v prípade, ak je celá materská či základná škola zatvorená na základe rozhodnutia hygienika či riaditeľa školy. No má to ešte jednu podmienku. Platí to iba do 10. roka veku dieťaťa.

Mnohí rodičia o tom nevedia. Podľa detského lekára využívajú rodičia ošetrovné počas chrípkových prázdnin iba zriedkavo.

V Nitrianskom kraji už zatvorili 13 základných a dve stredné školy. Najviac chorých detí je vo vekovej kategórii do päť rokov, a tak zatvorili pre chrípku v týchto dňoch aj viac ako 20 materských škôl.

Chrípka sa však nevyhýba ani starším ľuďom. V okrese Nové Zámky potvrdili jeden prípad ťažkého vírusového ochorenia dýchacích ciest u 72-ročného muža.

 


VIAC Z Domáce