04. 02. 2020 15:57 , článok bol aktualizovaný 04. 02. 2020 16:06 | PREŠOV/TASR

Prešov prerozdelil obyvateľom z Mukačevskej viac ako pol milióna eur

V Prešove je naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.

Miesto, kde stál panelák na Mukačevskej 7 v Prešove.
Miesto, kde stál panelák na Mukačevskej 7 v Prešove. Foto: Martin Jedinák

Transparentný účet na pomoc Prešovčanom po výbuchu bytovky presiahol 5 miliónov eur. Mesto z neho postupne prezodeľuje finančné čiastky ľuďom, ktorí si museli nájsť nový domov.

Zatiaľ bolo prerozdelených 553 500 eur. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

"Mesto previedlo do 30. januára z oficiálneho účtu ďalších 30- tisíc eur pre obyvateľov Mukačevskej ulice. Spolu so sumou 496 500 eur, ktorá bola vyplatená do 7. januára a v polovici januára ďalších 27 000 eur, bolo prerozdelených dokopy 553 500 eur," uviedol Tomek.

 

Prvé úhrady pre obyvateľov dotknutých výbuchom na Mukačevskej ulici začalo mesto vyplácať 20. decembra 2019. Boli zrealizované na základe žiadostí od samotných obyvateľov z Mukačevskej ulice č. 7 a 9.

"Všetky vyplatené peniaze boli prevedené z verejného účtu mesta Prešov, ktorý je určený výhradne na pomoc ľuďom z Mukačevskej ulice. Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu. Mesto Prešov ich vyplatí do posledného centu obyvateľom z Mukačevskej ulice. Peniaze z účtu neboli ani nikdy nebudú použité na účely asanačných alebo záchranných prác," zdôraznil Tomek.

Verejná zbierka trvala do 31. januára. Na účte je v súčasnosti približne 4,4 milióna eur. Radnica tieto peniaze rozdelí už iba majiteľom bytov z asanovaného bytového domu na Mukačevskej ulici 7.

Mesto Trebišov poskytne Prešovu 5000 eur na pomoc ľuďom postihnutým decembrovým výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici. Na utorkovom zasadnutí to schválilo trebišovské mestské zastupiteľstvo.

"Mesto Trebišov sa touto dotáciou chce pripojiť do radu miest a obcí, ktorým pomoc ľuďom v ťažkej životnej situácii nie je cudzia," konštatoval primátor mesta Marek Čižmár. Zároveň uviedol, že dotácia si vyžadovala súhlas mestského zastupiteľstva, ktoré od 9. decembra 2019 nezasadalo, preto nemohla byť poskytnutá skôr.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 neprežilo najmenej sedem ľudí, jedna osoba je stále nezvestná. Bytovku museli pre rozsah poškodenia následne zbúrať.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je nezvestná. Bytovku búrali od 16. do 18. decembra. Krízový štáb rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú.

V piatok 17. januára bol asanovaný, vyvezený a uskladnený celý zostávajúci skelet bytového domu. V Prešove je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce