05. 02. 2020 19:59 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko vyhostilo vietnamského diplomata pre kauzu únosu podnikateľa

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017.

Trinh Xuan Thanh reční v súdnej sieni 8. januára 2018 v Hanoji.
Trinh Xuan Thanh reční v súdnej sieni 8. januára 2018 v Hanoji. Foto: Doan Tan/Vietnam News Agency via AP

Slovensko vyhostilo jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca. Štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička odovzdal verbálnu nótu veľvyslancovi Minh Trong Duongovi v stredu. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
V nóte sa uvádza, že Slovensko vyhlasuje jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave za personu non grata.

Slovensko tak musí opustiť do 48 hodín. Ružička na stretnutí zároveň deklaroval záujem o ďalšie prehlbovanie vzájomných vzťahov, ktoré sa bude zakladať na serióznosti, vzájomnej výhodnosti a rešpektovaní noriem medzinárodného práva.

"SR k tomuto vážnemu kroku pristúpila v súvislosti s právoplatným rozhodnutím nemeckého odvolacieho súdu vo veci únosu vietnamského občana, pričom rezort diplomacie v zmienenom prípade avizoval razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia zo zneužitia pohostinnosti slovenskej strany," uviedli z tlačového odboru rezortu.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetrovalo možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce