06. 02. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 06. 02. 2020 18:48 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Deň deviaty: Sudkyňa nariadila vyšetrenie Kočnera, ďalšie pojednávanie bude v marci

Znalci k Threeme vypovedali takmer celý deň.

Marian Kočner na pojednávaní.
Marian Kočner na pojednávaní.
Znalec Jaroslav Oster.
Marian Kočner na štvrtkovom pojednávaní.
Rodičia obetí na štvrtkovom pojednávaní.

Marian Kočner sa dozvedel, ako vyšetrovatelia prelomili jeho Threemu. Znalci z Europolu a slovenskí forenzní experti z polície vypovedali takmer celý deň. Z výsluchu však boli vylúčení novinári aj verejnosť. Prokurátor Juraj Novocký to vysvetlil tým, že verejnosť by nemala poznať vyšetrovacie metódy Europolu.

Obžalovaných a ich právnikov však nie je možné z výsluchov vylúčiť. Je preto otázne, či o metódach medzinárodných vyšetrovateľov nebudú informovať iných ľudí, ktorých sa Threema môže tiež týkať. Kočner si napríklad písal aj s Pavlom Ruskom, s ktorým je obžalovaný v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Cez Threemu si Kočner písal aj so svojím advokátom Marekom Parom a spolu sa snažili zdiskreditovať špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka. V Kočnerovej Threeme sa našli aj medializované správy s Monikou Jankovskou, ktorá sa už vzdala funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a možno príde aj o talár. Teoreticky sa Kočnerov mobil a správy v ňom nájdené môžu týkať mnohých ľudí, ktorí ešte môžu byť vyšetrovaní.

 

Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic sa však únikov informácií z výsluchu expertov neobáva. Dodáva, že kriminálne prostredie má aj iné možnosti, ako sa brániť. Kočner celý čas namieta, že s Threemou bolo manipulované a mohli byť do nej dopísané aj správy, ktoré si s nikým nepísal.

Rodičia obetí popísali, ako sa Kočner správal počas výpovede znalcov. Jeho nálada sa kolísala, no bol aktívny. Pýtal sa viac otázok ako jeho obhajca Marek Para.

Podvečer vypovedal Jaroslav Oster, znalec v odbore elektrotechnika a počítačové programy.

Sudkyňa Sabová zároveň nariadila psychiatrické a psychologické vyšetrenie Kočnera. Musel však spísať zoznam lekárov a odborníkov, u ktorých sa vyšetriť nedá.

Na nasledujúcom pojednávaní má obžaloba predložiť časti Threemy, ktoré chcú čítať ako dôkaz.

Pozrite si prehľad predchádzajúcich pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára:
Deň prvý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie
Deň druhý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie2
Deň tretí: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie3
Deň štvrtý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie4
Deň piaty: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie5
Deň šiesty: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie6
Deň siedmy: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie7
Deň ôsmy: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie8

ONLINE

19.10 - ONLINE sme ukončili.

19.01 - „Znalci vysvetlili všetko tak, aby to pochopili aj lajci," povedal prokurátor po skončení štvrtkového pojednávania.

Vyjadril sa aj k predkladaniu k Threeme, najprv si budú musieť vyžiadať daný rozsah, ktorý považujú za dôležitý. Následne dostanú overenú kópiu zo súdu.

 

18.50 - Hlavné pojednávanie je na dnes ukočnené.

18.48 - Sudkyňa Sabová vyhlásila ďalšie termíny hlavného pojednávania. Najbližšie bude 18.marca. Všetci obžalovaní budú musieť prísť. Marček je už vylúčený na samostatné konanie.

18.42 - Pokračuje hlavné pojednávanie. Kočner hovorí, že nemá problém podrobiť sa vyšetreniu. Vylučuje len doktora Kešického, Heretika a všetkých lekárov a psychológov z ústavu Forensic.

18.22 - Súd vyhlásil krátku prestávku, počas ktorej sa môže Kočner poradiť s advokátom Parom o tom, ktorí psychiatri a psychológovia mu môžu urobiť posudok.

18.20 - Sudkyňa sa vrátila k včerajším znaleckým psychologickým a psychiatrickým posudkom. Hovorí, že Kočnerov posudok bol nedostatočný a je nevyhnutné, aby bol podrobený psychiatrickému a psychologickému vyšetreniu. Hovorí Kočnerovi, že dnes musí predložiť zoznam odborníkov, od ktorých odmieta znalecký posudok.

18.16 - Sudkyňa Sabová odpovedá, že správy budú čítané len vtedy, keď ich predložia vo forme záznamov na hard diskoch a k nim predložia ich prepis.

18.14 - Lipšic navrhuje senátu vykonať dôkaz správy z aplikácie Threema. Chce čítať Kočnerove správy so Zsuzsovou a s Petrom Tóthom, ktorý má v Threeme prezývku Peter Agent Wolant.

18.13 - Na znalca už nemajú procesné strany žiadne otázky. Jeho výpoveď sa skončila.

18.08 - Osterovi kladie otázky Kočner. Pýta sa ho, ako spustil aplikáciu Threema a či bolo potrebné zadať kód. Oster odpovedá, že všetky prístupové kódy mu nadiktovali. Celú analýzu urobil pod dozorom vyšetrovateľa a analytikov.

Ďalej vysvetľuje, že keď mu vyšetrovateľ dal mobil, bol vybitý. Museli ho dať nabíjať a on osobne zapol mobil. Kočner sa ho opakovane pýta, či bola Threema zaheslovaná. Oster hovorí, že to si presne nepamätá, pretože všetky potrebné heslá mu poskytli členovia analytickej jednotky.

18.06 - Oster vysvetľuje, ako sa dostali k zálohe v Kočnerových mobiloch. Keď ho dostal na analýzu, bol v letovom režime. Osterova úloha bola dostať sa k Threeme, nie exhtrahovať z neho dáta.

18.04 - Oster povedal, že nechce do svojho posudku nič doplniť a stojí si za ním.

17.59 - Začína sa výpoveď znalca v odbore elektrotechnika, výpočtová technika, počítačové programy Jaroslava Ostera.

17.58 - Pokračuje hlavné pojednávanie s účasťou verejnosti.

15.29 - Takmer celý deň sedia novinári v miestnosti pre novinárov. Stále pokračuje výsluch znalcov, ktorí vysvetľujú zložité dešifrovanie správ z aplikácie Threema. Prví dvaja znalci z Europolu vypovedali dlho aj kvôli tomu, že ich výpoveď musela byť simultánne prekladaná. Výpoveď slovenských forenzných vyšetrovateľov by preto mohla trvať kratšie.

Očakávame ešte výpoveď znalca Jaroslava Ostera. Pri nej už novinári budú prítomní.

15.10 - ONLINE SME PRERUŠILI. Pojednávanie so znalcami pokračuje, verejnosť je stále vylúčená.

Ani po skončení výsluchu nevyšli znalci z Europolu hlavnými dverami z pojednávacej miestnosti. Použili zadný vchod. Senát dal novinárom zákaz ich snímať.

14.38 - Zlatica Kušnírová opísala Mariana Kočnera počas pojednávania. Podľa nej miestami spľasol a mal veľa otázok, konkretizovať ich však nechcela.

„Ľudsky už nevládzem, ale sľúbila som Martinke a Jankovi, že to dotiahnem do konca," dodala na záver so slzami v očiach.

14.28 - Daniel Lipšic po viac ako troch hodinách pojednávania povedal, že zatiaľ vypovedali iba dvaja svedkovia z Europolu. Ich výpoveď považuje za zaujímavú, no čo odhalili a ako vypovedali, povedať nechcel.

Odhaduje, že z časových dôvodov sa už dnes nebude oboznamovať s obsahom komunikácie.

 

Pojednávanie bude pokračovať o 15:10.

10.55 - ONLINE PRENOS PRERUŠUJEME.

Po krátkej prestávke pojednávanie pokračuje, verejnosť a médiá sa ale na tejto časti nezúčastnia.

Oznam na dverách do pojednávacej miestnosti.
Oznam na dverách do pojednávacej miestnosti. Foto: TV Markíza
 

10.45 - V ďalšej časti pojednávania budú experti hovoriť, ako dešifrovali informácie z vecných dôkazov. Verejnosť a média budú vylúčené, aby nepočuli metódy, akými Europol odhaľuje trestnú činnosť. Marian Kočner a Tomáš Szabó však v pojednávacej miestnosti ostanú, pretože obžalovaných nie je možné z pojednávania vylúčiť.

„Domnievam sa, že kriminálne prostredie má aj iné možnosti, ako tieto informácie získať," odpovedal Daniel Lipšic na otázku počas prestávky, či sa nebojí, že Marian Kočner tieto informácie posunie ďalej.

 

10.40 - Súd po porade rozhodol, že verejnosť je vylúčená z hlavného pojednávania počas výsluchu svedkov z Europolu a slovenských policajtov, ktorí sa venovali dešifrovaniu správ zo zaistených mobilov. Dôvodom je ohrozenie bezpečnosti Európskej únie.

Súd tak rozhodol, pretože Europol podporuje a pomáha vyšetrovacím tímom členských štátov Únie. Nemali by byť verejnosti známe metódy, akými Europol odhaľuje trestnú činnosť.

10.35 - Prokurátor navrhuje vykonať ako vecný dôkaz aj mobil, ktorý bol zaistený pri domovej prehliadke Tomáša Szabóa. Súd ho pripustil.

10.28 - Prokurátor Turan predkladá obhajcom aj obžalovaným zaistené mobily, ktoré slúžia ako dôkazy.

10.20 - Vo forenznej správe sa píše, že Europol pomáha všetkým členom vyšetrovacieho tímu v záujme spoločného vyšetrovania.

10.14 - Sudkyňa Sabová číta, čo všetko našli policajti pri domovej prehliadke Aleny Zsuzsovej. Okrem iného aj tri mobily, notebook, tablet a hotovosť 20-tisíc eur.

10.04 - Senát pripustil digitálnu forenznú správu o odbornej činnosti Europolu do rozsahu dokazovania.

9.58 - Turan predkladá zoznam ďalších navrhovaných dôkazov, vrátane forenznej správy o pribratí Europolu do vyšetrovania.

9.35 - Prokurátor Vladimír Turan navrhol, aby sa do rozsahu dokazovania zahrnul aj mobil a SIM kartu, ktoré policajti našli u Szabóa počas domovej prehliadky.

9.23 - Senát rozhodol, že pripúšťa vecné dôkazy navrhnuté obžalobou, a to čítanie z Kočnerových mobilných telefónov. Nepripustil však čítanie zo všetkých zaistených mobilov. Tak isto nepripustil do rozsahu dokazovania ani iPad.

9.15 - Na dnešnom pojednávaní bude aj tlmočníčka z angličtiny. Tlmočiť bude znalcom z Europolu.

9.10 - Z obžalovaných sú prítomní len Tomáš Szabó a Marian Kočner.

Tomáš Szabó na štvrtkovom pojednávaní.
Tomáš Szabó na štvrtkovom pojednávaní. Foto: TASR
 

9.07 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie.

Sabová začína upozornením, že zakazuje médiám natáčať a fotografovať účastníkov pojednávania.

Prítomný je aj znalec Jaroslav Oster.

Znalec Jaroslav Oster.
Znalec Jaroslav Oster. Foto: TASR
 

9.02 - Do pojednávacej miestnosti prišli obžalovaní. Dnes sa na pojednávaní zúčastní Marián Kočner a Tomáš Szabó.

 

8.44 - „Je zvláštne, ak je niekto pribratý ako znalecký ústav, nemá túto formu a následne sú vypočúvaní ako svedkovia," vyjadril sa Marek Para pred štvrtkovým pojednávaním o znalcoch, ktorí budú dnes vypovedať.

 

8.40 - Štefan Neszémery, advokát Aleny Zsuzsovej nevie, či sa bude dnes hovoriť o Threeme. Vie, že majú prísť vypovedať znalci, ktorí budú hovoriť o odšifrovaní komunikácie. Predpokladá, že verejnosť bude z týchto výpovedí vylúčená.

Podľa neho môže byť celá komunikácia medzi Zsuzsovou a Kočnerom zverejnená, pretože sa v nej nenachádza nič, čo by nasvedčovalo tomu, že sa jeho klientka podieľala na vražde.

Daniel Lipšic komunikáciu považuje za dôkaz, ktorý potvrdzuje skutkový priebeh obžaloby.

8.34 - Rodičia obetí považujú komunikáciu cez Threemu za nevyvrátiteľný dôkaz. Otec Jána Kuciaka nemá dôvod nedôverovať tomu, čo sa v konverzáciách píše.

8.32 - „Dnešné dokazovanie bude mať veľký význam pre celý priebeh trestného konania," povedal Roman Kvasnica pred štvrtkovým pojednávaním. Podľa neho je pochopiteľné, že sa obhajoba bude snažiť komunikáciu spochybniť.


VIAC Z Domáce