06. 02. 2020 17:00 | MYJAVA/TV Markíza

Chlapčeka, na ktorého spadla v Myjave zastávka, zrejme zachránia! Je mimo ohrozenia života

Sestričke Emke († 4) ľudia zapaľujú na pamiatku sviečky.

Na mieste v Myjave, kde zomrelo dievčatko (†4), zapaľujú ľudia sviečky.
Na mieste v Myjave, kde zomrelo dievčatko (†4), zapaľujú ľudia sviečky. Foto: TV Markíza
Vietor zhodil autobusovú búdu, ktorá zabila jedno dieťa.
Vietor zhodil autobusovú búdu, ktorá zabila jedno dieťa.
Autobusová búdka zabila jedno dieťa.

Tragédia, pri ktorej autobusová zastávka zavalila dve maličké deti, otriasa celou Myjavou. Ľudia chcú vedieť, prečo sa to stalo a hlavne, či sú v bezpečí. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia a ublíženia na zdraví. Štvorročná Emka na mieste zomrela, jej o dva roky mladší brat bojuje o život v nemocnici.

Chodník pri autobusovej zastávke dnes pripomína pietne miesto. Kovovú konštrukciu zastávky v noci odpratali. Po celom meste majú rozmiestnených niekoľko desiatok rovnakých alebo podobných stavieb.

Rovnaká zastávka, ako včera zavalila dve deti v Myjave, je aj táto. Je síce o polovicu menšia a na prvý pohľad vyzerá, že by ste ňou ani nepohli. "Mesto sa snaží priebežne udržiavať, opravovať, keď sú staré, odstraňovať, dávať namiesto toho nové. Každá tá zastávka v priebehu dvoch-troch rokov prejde nejakou údržbou, kontrolou," povedal nám primátor Myjavy Pavel Halabrín.

Zábery na prevrátenú zastávku ukázal reportér Michal Bujna statikovi Jozefovi Zavackému, podľa ktorého zástavka vykazovala aj známky nejakej korózie. "Myslím si, že najväčší problém je v ukotvení takýchto ľahkých konštrukcií. Problém je v tom, že konštrukcie sú veľmi ľahké a pri nápore vetra sú namáhané na sanie. To znamená, že oni sa chcú vytiahnuť buď zo základov, alebo odtrhnúť od základov," vysvetlil.

Predstavu o tom, v akom stave bola železná konštrukcia zastávky, si môžete urobiť pri pohľade na rez, keď odpratali zastávku (viď video pod textom). „Duté profily, ktoré z vnútra hrdzavejú, tam prichádza ku korozívnym úbytkom, aj takým, ktoré nie je navonok vidieť. Zvonku sa to dá natrieť, ale vo vnútri, v dutom profile, nevidíte, koľko je tam hrdze a koľko ubudne toho materiálu," tvrdí Závacký.

Polícia teraz vyšetruje, kto je zodpovedný za nešťastnú tragédiu. Zatiaľ čo malá Emka sa do škôlky už nevráti, jej o dva roky mladší brat leží v nemocnici. Podľa hovorkyne nemocnice Dany Kamenickej je jeho stav veľmi vážny, ale nie je v ohrození života.

Vedenie mesta na základe podnetov zriadilo transparentný účet na pomoc rodine postihnutej tragédiou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce