07. 02. 2020 07:18 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2020 16:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Čínske lietadlo so zdravotnými pomôckami už odletelo z Bratislavy

Vyzdvihlo humanitárnu pomoc.

Lietadlo pristálo v Bratislave.
Lietadlo pristálo v Bratislave. Foto: TV Markíza
Lietadlo v Bratislave.
Lietadlo v Bratislave.
Lietadlo v Bratislave.

Obavy z koronavírusu vrcholia. V Bratislave v piatok v skafandroch nakladali zdravotnícke pomôcky pre Čínu. Prišlo si po ne lietadlo, ktoré nedávno pristálo aj v epicentre nákazy. Otázne je, či bola nutná toľká pozornosť. Vo Viedni napríklad ľuďom prilietajúcim z Číny iba merajú teplotu.

Nákladný boeing odletel zo Šanghaja o siedmej večer tamojšieho času. O 12 hodín už pristáva v Bratislave. Prílet schvaľovala vláda. Priletel zo Šanghaja a pôjde do Pekingu, kam dopraví zdravotné pomôcky, ktoré zabezpečili slovenskí podnikatelia pre Čínu.

Nie je bežné, aby sa obchodné lety dostávali do hľadáčiku médií. Pre koronavírus však toto lietadlo z Číny riešil minister aj premiér.

Na letisku mu dovolili pristáť iba pod podmienkou, že posádka z neho nevystúpi. Maximálne tak pilot môže skontrolovať lietadlo a tovar. Pôvodne pritom chceli stráviť čas na povinný oddych v hoteli. „Za tú dobu sa naloží toto lietadlo s tými humanitárnymi predmetmi za účasti našich hygienikov, aby boli dodržané všetky procesy, či sú to rukavice, respirátory, aby to bolo bezpečné,“ povedal minister Árpád Érsek.

Otázne je, či takáto opatrnosť nie je preexponovaná. Napríklad vo Viedni naďalej pristávajú komerčné linky z Číny a vystupujúcim pasažierom iba merajú teplotu. Ministerstvo dopravy hovorí, že ide o prevenciu pred koronavírusom. Postup konzultovali s rezortom zdravotníctva.

„Nejde o opatrenia, ktoré by boli umelo nastavené, ale skutočne veľmi precízne sme to nastavili s rezortom dopravy tak, aby bolo minimalizované riziko zavlečenia koronavírusu na Slovensko,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Okolo lietadla sa šírili aj fámy. Napríklad, že malo pristáť vo Viedni, no tamojšie letisko to odmietlo. Vláda zasa hovorila o humanitárnej pomoci. Boeing naozaj preváža napríklad rúška, no nie sú to dary. Zdravotnícke pomôcky pre Čínu sprostredkujú slovenské firmy, ktoré tam pôsobia. V médiách sa objavila informácia, že majú hodnotu tri milióny eur.

Lietadlo malo pôvodne na Slovensku zostať do štvrtka, napokon odletelo v piatok pred 17. hodinou popoludní.

Reportáž pripravila Zuzana Javorová

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce