07. 02. 2020 15:16 | KOŠICE/TASR

Prezidentka navštívila v Košiciach ojedinelú nemocnicu na Slovensku

Pre pacientov funguje iba dva roky.

Prezidentka Zuzana Čapútová navštivila veterinárnu nemocnicu v Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Prezidentka Zuzana Čapútová navštivila veterinárnu nemocnicu v Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Foto: TASR
Prezidentka Zuzana Čapútová navštivila veterinárnu nemocnicu v Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Čakáreň vo veterinárnej nemocnici v Košiciach.
Rehabilitačná miestnosť vo veterinárnej nemocnici v Košiciach.

Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach navštívila v piatok v rámci výjazdu do Košického kraja prezidentka Zuzana Čaputová. Prezrela si pritom aj Univerzitnú veterinárnu nemocnicu v areáli školy, jedinú svojho druhu na Slovensku, ktorá funguje od februára 2017. Sledovala prácu lekárov v operačnej sále, jednotlivých ambulanciách, ale napríklad aj na pracovisku fyzioterapie, informovala hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková..

"Som nadšená z informácií, ktoré som sa dozvedela o univerzite, ale okrem čísel a dát, ktoré sú unikátne, je pre mňa návšteva veterinárnej nemocnice aj vizuálny zážitok. Je perfektné, že študenti majú možnosť učiť sa v praxi priamo so zvieratami. Toto pracovisko je špičkovo vybavené. Hoci nie som odborník, je to evidentné na prvý pohľad. Zaujala ma hlavne efektivita toho, že budúci zverolekári sa učia priamo v spolupráci s lekármi a že je to spojené aj s výskumom," uviedla Čaputová.

Rehabilitačná miestnosť vo veterinárnej nemocnici v Košiciach.
Rehabilitačná miestnosť vo veterinárnej nemocnici v Košiciach. Foto: TASR
 

Na stretnutí s vedením školy sa zaujímala aj o najväčšie výzvy, ktorým univerzita čelí. V tejto súvislosti rektorka UVLF Jana Mojžišová upozornila predovšetkým na poddimenzovaný stav vedy a výskumu, čo prináša problémy pri jeho materiálnom zabezpečení, ale aj pri motivácii pedagogických, vedeckých a výskumných pracovníkov k novým aktivitám. Témou záujmu hlavy štátu bola aj aktuálna hrozba vírusových ochorení, ktoré sa šíria svetom.

UVLF je jediná vysoká škola, ktorá na Slovensku vzdeláva veterinárnych lekárov a jedna z dvoch, ktorá vychováva farmaceutov. Takmer tri desaťročia sa na nej vyučuje aj v angličtine, viac ako štvrtina z 2000 poslucháčov univerzity absolvuje štúdium vo svetovom jazyku.

Rektorka zdôraznila významné postavenie univerzity vo vede a výskume, predovšetkým vo výskume infekčných i neinfekčných chorôb, regeneračnej medicíny, ale aj hygieny a bezpečnosti potravín. Upozornila na celosvetovo podporovaný koncept jedného zdravia, ktorý sa sústreďuje na vzájomný vzťah zdravia zvierat a ľudí i kvality životného prostredia.

"Ak si uvedomíme, že až 60 percent existujúcich infekčných chorôb u ľudí spôsobujú zoonózy, teda infekčné choroby prenosné zo zvieraťa na človeka, je to nevyhnutné," konštatovala Mojžišová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce