07. 02. 2020 14:23 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2020 16:10 | BRATISLAVA/TASR

Chrípka zatvára školy a škôlky a neobchádza ani dospelých. Tým PN-ku spätne nevypisujú

Vyučovanie tento týždeň prerušili vo viac ako 270 slovenských školách a škôlkach.

Zatvorená škola.
Zatvorená škola. Foto: TVNOVINY.sk

Chrípka zatvára školy a škôlky a neobchádza ani dospelých. Prvý deň býva najhorší, no pracujúci sa musia prekonať. Často idú aj s horúčkou k lekárovi, aby dostali potvrdenie pre zamestnávateľa. 

Základnú školu na Vajanského ulici v Skalici museli na tri dni zatvoriť. „V utorok sme prišli po prázdninách do školy a zistili sme, že máme okolo 200 detí chorých,“ potvrdil riaditeľ ZŠ Vajanského v Skalici Vladimír Šenk.

Doma sú aj žiaci ďalších dvoch základných škôl, žiaci gymnázia a základnej umeleckej školy.
V Skalici sú zatvorené aj všetky mestské materské škôlky. Na začiatku týždňa mali takmer 60-percentnú chorobnosť.

„Boli aj chrípky, akútne respiračné ochorenia, všelijaké rinofaringitídy, samozrejme, škaredé kašle a dokonca aj otitídy u tých menších, takže tam bolo veľmi dôležité, aby sa tie škôlky zavreli,“ povedala pediatrička Katarína Vrbová.

Vyučovanie tento týždeň prerušili vo viac ako 270 slovenských školách a škôlkach.

Ochorenia hlásili nielen pediatri, ale aj polovica lekárov pre dospelých. Aby sa chrípka ďalej nešírila, odborníci radia vyhýbať sa uzavretým priestorom, kde je veľa ľudí. Toto pravidlo je však ťažké dodržať. PN-ku totiž lekár nemôže vypísať spätne, a tak sa stáva, že si po ňu pracujúci idú v najinfekčnejšom stave, často s horúčkou. Alebo zostanú doma a musia to riešiť dovolenkou. 

Dávnejšie mohol lekár potvrdiť diagnózu aj spätne. Ľudia to vraj zneužívali. Niektoré firmy ponúkajú v rámci benefitov ešte tzv. sick day, voľno bez toho, aby ho museli zamestnanci vydokladovať. Urobiť z benefitu zákonnú povinnosť by však podľa zamestnávateľov nerobilo dobrotu.

Reportáž pripravila Soňa Cipínová

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce