09. 02. 2020 08:26 , článok bol aktualizovaný 09. 02. 2020 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

V kauze falšovania zmeniek majú v pondelok vypovedať písmoznalci

Obžalovaný Pavol Rusko si myslí, že po zatiaľ vykonaných dôkazoch obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Pavol Rusko, za ním Marian Kočner.
Pavol Rusko, za ním Marian Kočner. Foto: TASR

Proces v kauze falšovania miliónových zmeniek ide do finále. Po výsluchu kľúčovej znalkyne, ktorá skúmala stovky podpisov Pavla Ruska, môžu už budúci týždeň zaznieť záverečné reči.
Závisí to od toho, či senát ukončí dokazovanie alebo pripustí ešte ďalšie návrhy.

Pavol Rusko s Marianom Kočnerom tvrdia, že sporné zmenky podpísali v roku 2000, aby urovnali kauzu Gamatex, no podľa obžaloby ich podpísali oveľa neskôr a tak ich sfalšovali, aby z Markízy vytiahli desiatky miliónov. V televízii o zmenkách nikto nevedel. Neboli zaúčtované ani v televízii Markíza ani v Kočnerových firmách.

V procese vypovedalo už množstvo svedkov. No a práve spomínaný senát ako prvý uznal šifrovanú komunikáciu z aplikácie Threema ako dôkaz. Správy čítali niekoľko dní. Ukrývali sa v Kočnerovom mobile.

Hlavné pojednávanie je od pondelka vytýčené na tri pojednávacie dni. Na prvý deň súd predvolal dvoch znalcov z odboru písmoznalectvo.

Podľa obžaloby bude kľúčový najmä 90-stranový posudok znalkyne Eriky Strakovej. Tá skúmala podpisy Pavla Ruska.

„Jej znalecký záver je jednoznačný, že podpisy sú z výrazne neskoršieho obdobia ako z roku 2000, takže znalecký posudok je veľmi presvedčivý a veľmi dobre vyargumentovaný," uviedol Daniel Lipšic, právny zástupca TV Markíza.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta hovorí, že sa snažili podľa nadštandardných požiadaviek tohto znaleckého odboru zabezpečiť stovky podpisov , aby dokazovanie bolo čo najobjektívnejšie.

Na ďalšie dni budú mať možnosť obžalovaní sa vyjadriť k už vykonaným dôkazom pri ktorých neboli prítomní. Následne súd podľa Lipšica rozhodne o ďalších dôkazných návrhoch či ich vykoná alebo ich už nebude vykonávať

Prokurátor je presvedčený, že obžalovaní o zmenkách nehovoria pravdu. "Vychádzam len z toho, aké dôkazy mám k dispozícii a dôkazy vyznievajú v tomto smere jednoznačne. Neskúmame len podpisy obžalovaného Ruska, ale aj obžalovaného Kočnera," uviedol Šanta.

ÚŠP nevylučuje, že môže dôjsť aj ku skončeniu dokazovania. Znamená to, že môžu pristúpiť už k čítaniu záverečných rečí a čoskoro i k vyhláseniu rozsudku. Keďže v tomto prípade ide o škody veľkého rozsahu, v prípade dokázania viny hrozí obom obžalovaným trest od 12 do 20 rokov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce