10. 02. 2020 13:39 , článok bol aktualizovaný 10. 02. 2020 14:16 | HANDLOVÁ/TASR

Odsúdili obžalovaných v prípade výbuchu v bani v Handlovej

Súd tak rozhodol v pondelok.

Nešťastie v bani v Handlovej.
Nešťastie v bani v Handlovej. Foto: TASR

Samosudca Okresného súdu v Prievidzi uznal v pondelok trojicu obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktorý si vyžiadal 20 obetí, za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia.

Ladislavovi Halbavému, Jozefovi Tatalákovi a Daliborovi Richterovi uložil niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako i zákaz činnosti v ich odboroch. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu obžalovaní a obhajca Ivan Žilík, prokurátor a obhajca Peter Filip si ponechali lehotu na podanie odvolania.

„Súd vyhodnotil dôkazy, ktoré boli získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia, ktoré je založené na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu, jednotlivo aj súhrnne, nezávisle od toho, či tieto dôkazy zabezpečil súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán," uviedol po vyhlásení rozsudku samosudca Pavol Bielik.

Podľa názoru súdu, vzhľadom na všetky vykonané dôkazy vrátane dôkazov, ktoré boli vykonané po zrušení rozsudku odvolacím súdom, je možné konštatovať, že bolo preukázané, že všetci traja obžalovaní sa dopustili tohto konania.

„Súd je toho názoru, že existuje príčinná súvislosti medzi konaním obžalovaných a následkom, ktorý vznikol," doplnil Bielik.

Dostali niekoľkoročné tresty

Samosudca uložil obžalovanému Ladislavovi Halbavému trest odňatia slobody na päť rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho bane na päť rokov.

Obžalovanému Jozefovi Tatalákovi uložil trest odňatia slobody na šesť rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho likvidácie havárie na sedem rokov, obžalovanému Daliborovi Richterovi trest odňatia slobody na osem rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho likvidácie havárie na sedem rokov.

V prípade Richtera súd rozsudkom zvýraznil jeho postup pri likvidácii havárie vzhľadom na následky.

Súd sa podľa samosudcu sa kauzou zaoberal v intenciách rozhodnutia Krajského súdu (KS) v Trenčíne, ktorý mu nariadil znovu vypočuť znalcov. Opieral sa aj o výpovede znalcov z Ostravy, ako i výpoveď vedúceho vetrania.

Dôležitá bola výpoveď o ovplyvňovaní vyšetrovania

Samosudca považuje za mimoriadne dôležitú aj výpoveď Vladimíra Tejbusa, ktorý bol súčasťou vyšetrovacej komisie nešťastia a obhajoba jeho výpoveď spochybnila. Ten poukázal okrem iného na to, že Obvodný banský úrad v Prievidzi, ako i Hlavný banský úrad sa snažili ovplyvniť vyšetrovanie.

„Súd považuje túto výpoveď za veľmi dôležitú z toho dôvodu, že táto okrem iného ukazuje snahu po mimoriadnej udalosti určitým spôsobom ovplyvniť a skresliť závery vyšetrovania tejto udalosti," zdôraznil Bielik.

Poškodených odkázal samosudca na civilné konanie, keďže by sa v tejto veci muselo uskutočniť ďalšie dokazovanie.

Prievidzský súd sa kauzou výbuchu opätovne zaoberal po tom, čo KS v Trenčíne zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Rozhodnutie vydal ešte v marci 2017.

OS v Prievidzi uznal trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia ešte začiatkom mája 2015 a odsúdil ich na niekoľkoročné tresty odňatia slobody a zákazy činnosti vedúcich pracovníkov v bani.

Reportáž spracoval Peter Ziman.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce