10. 02. 2020 17:06 | NIŽNÝ HRUŠOV/TV Markíza

Hygienici zakázali ľuďom na Zemplíne jesť doma dopestované potraviny a mäso

Podľa starostov je leták všeobecný, ľudia neviedia čo majú robiť.

Leták ÚVZ pre obyvateľov ľuďom žijúcim v okolí Strážskeho.
Leták ÚVZ pre obyvateľov ľuďom žijúcim v okolí Strážskeho. Foto: TV Markíza

Obyvatelia Zemplína by nemali konzumovať doma dopestované potraviny. Odporúčajú im to hygienici. Tamojšie samosprávy žiadajú vysvetlenie.

Takýto leták zaslali hygienici zaslali obciam v okolí Strážskeho. Odporúčajú v ňom ľuďom, aby nechovali zvieratá voľne vonku či nekonzumovali domáce produkty živočíšneho pôvodu. Odporúčajú im, aby si ich radšej kupovali v obchodných reťazcoch.

Miestnym sa ale odporúčania hygienikov veľmi nepáčia. Produktov, ktoré si dopestujú doma, sa veľmi vzdávať nechcú.

Podľa starostu Nižného Hrušova Martina Fenčáka je leták veľmi všeobecný. Miestni mu vraj kladú otázky, na ktoré im nevie odpovedať. „Čo to znamená? Majú ľudia prestať všetko chovať? Lebo je to tak kontaminované, že je to nebezpečné?" pýta sa.

Na úrade vereného zdravotníctva tvrdia, že leták obciam rozoslali po tom, čo vláda vyhlásila pre PCB látky unikajúce zo sudov v Strážskom mimoriadnu situáciu. „Cieľom odporúčaní v rámci informačných letákov pre verejnosť bolo v čo najväčšej miere informovať verejnosť, a tým predchádzať vplyvu v prípade vystaveniu sa PCB látkam," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Medzi kontaminované oblasti patrí podľa hygienikov aj okolie odkaliska Poša. Mimoriadna situácia sa ho ale netýka. Miestne samosprávy by ju ale uvítali. Podľa Fenčáka by to pomohlo tomu, aby sa odobrali vzorky, ktoré doteraz neodobrali.

Odkalisko Poša je potvrdenou enviro záťažou, ktorú plánuje odstrániť ministerstvo životného prostredia. Ako konkrétne, ale zatiaľ povedať nevedia. "Pred každou sanáciou musí prebehnúť geologický prieskum, na základe výsledkov geologického prieskumu je možné stanoviť riešenie," vysvetlil hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Reportáž spracovala Vladimír Bučko.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce