12. 02. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 12. 02. 2020 18:53 | PEZINOK/Katarína Kiššová, TV Markíza

V kauze zmenky odzneli záverečné reči. Rozsudok padne ešte pred voľbami

Dianie sme sledovali minútu po minúte.

Marian Kočner na ŠTS v kauze zmeniek TV Markíza.
Marian Kočner na ŠTS v kauze zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
Pavol Rusko pred pojednávaním v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza.
Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta pred pojednávaním v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Marian Kočner pred pojednávaním v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Kauza zmenky je na konci. Senát Emila Klemaniča odmietol všetky ďalšie návrhy obhajoby na dokazovanie. Sudca tak udelil procesným stranám priestor na záverečné reči.

Rozsudok v kauze falšovania zmeniek za 69 miliónov eur by tak mal padnúť v najbližších dňoch. Pavlovi Ruskovi a Marianovi Kočnerovi hrozí 12 až 20-ročný trest. Prokurátor Ján Šanta navrhol najvyššiu sadzbu pre oboch obžalovaných.

Tu si môžete vypočuť záverečné reči v kauze zmenky. Ďalšie pojednávanie bude 27.2., kedy očakávame aj rozsudok Špecializovaného trestného súdu.

 

ONLINE:

18.53- ONLINE sme ukončili.

18.50 - Súd odročuje hlavné pojednávanie na 27.2. Na dnes je pojednávanie ukončené.

18.38 - Kočner ukončil svoju záverečnú reč a senát vyhlásil prestávku.

18.36 - Podľa Kočnera neexistuje dôkaz, že zmenky neboli podpísané v roku 2000. Spochybňuje posudok Eriky Strakovej. Podobne ako Rusko aj on poukazuje na jej chyby a hovorí, že jej posudok "je taký americký". Nemusí nič odôvodniť a dokázať, myslí si Kočner.

"Sme na Slovensku. Tak poprosím na Slovensku, po slovensky," povedal Kočner a ukončil svoju záverečnú reč.

18.28 - Teraz sa Kočner vyjadruje k Magnitskému sankčnému zoznamu. Hovorí, že tam sa dostane len terorista a ten, čo porušil niekoho práva. "Koho ľudské práva som ja porušil? Americká administratíva nemusí vysvetľovať. Nikomu a nič."

USA podľa neho neodôvodnila, prečo Kočnera na sankčný zoznam zaradila.

18.26 - Kočner sa sťažuje na médiá, ktoré sa mu vo veľkom venujú. Je to vraj tlak na to, aby ustúpil. "Ja neustúpim, nemám dôvod, nič som nefalšoval."

18.17 - Kočner opisuje, čo sa dialo, keď odkúpil od Siloša Pohánku pohľadávku za jednu korunu. Radil sa o tom s rôznymi advokátmi. Mená nechce povedať, lebo ich "zajtra roznesú médiá za to, že sa bavili s Kočnerom." Hovorí, že jeden z advokátov sa ho spýtal, či si zabezpečí ochranku. Kočner povedal, že nie, lebo on nejde nikoho vypaľovať, len sa súdiť. Na to mu advokát povedal, že keď súd vyhrá, niekto mu tie peniaze vezme a jeho zakopú dva metre pod zem. Tak sa radšej rozhodol platiť si ochranku.

18.07 - Kočner sa vyjadruje k znalcom. Hovorí o výpovedi písmoznalkyne Eriky Strakovej. Tá pred súdom povedala, že znalkyňa Zelenková na ňu vplývala. Kočner však hovorí, že Zelenkovej posudok nebol v Kočnerov a Ruskov prospech. "Prečo ju potom ovplyvňovala? Veď to nemá logiku," hovorí Kočner.

18.03 - "Slovenská informačná služba monitorovala pohyb rusky hovoriacej Ruskovej ochranky. Aj to sú zaujímavé informácie. Ešte sa k nim dostanem," hovorí záhadne Kočner.

17.57 - "Ján Kováčik je svedkom toho, že zmenky existovali. Nie je lepší svedok ako on," hovorí Kočner.

Čo povedal Kováčik pred súdom? Kováčik tvrdil, že o žiadnych zmenkách nevedel. Ruska sa vraj pýtal, či nemá nejaké záväzky. Rusko dlhy priznal, ale nepovedal mu, že sú to zmenky v prospech firmy Gamatex.

"Povedal mi, že s pánom Valkom podpisoval nejaké veci, ale že to sú jeho osobné veci. A tam diskusia skončila," uviedol Kováčik pred súdom.

17.53 - "Klobúk dole pred pani Ruskovou, že sa nebála prísť," povedal Kočner s tým, že on by na súd svoju ženu kvôli mediálnemu lynču nepustil.

17.48 - Kočner sa vrátil k Vargovej výpovedi. Hovoril, že ak by Gamatex získal licenciu, bol o firmu veľký záujem. Dokonca mali záujem aj severskí investori. "Dopočul som sa, že pre nich bolo 50 miliónov korún ranná káva," hovorí Kočner.

17.46 - Kočner opisuje, ako navrhol svedkov a právnik Mandzák sa ho spýtal, či potvrdia jeho verziu. On mu odpovedal, že nevie, ale je presvedčený, že o dlhoch vedeli. Ide napríklad o Kolníka či Vargu, ktorí prišli vypovedať.

17.41 - Kočner vysvetľuje, že na tomto pojednávaní vypovedali dva druhy svedkov: tí, ktorí o zmenkách nevedeli a tí, ktorí vedeli minimálne o dlhu Markízy.

"Tí, ktorí nič nevedeli, ani vedieť nemali," hovorí Kočner.

17.39 - Kočner hovorí, že bol presvedčený, že licencia Markízy prejde na Gamatex. "Bol som o tom presvedčený, pretože na Ruska boli úplne všetci nasr*tí. Všetci ho neznášali, aj v tej licenčnej rade," hovorí Kočner.

17.37 - Kočner rovnako ako Rusko hovorí, že licencia Markízy bola ohrozená. Zároveň povedal, že 80 miliónov korún za urovnanie sporu Markízy s Gamatexom bolo málo. Musel z toho zaplatiť právnikov a ochranku a nakoniec by mu z toho nič neostalo. Je to podľa neho dôkaz, že spor stál oveľa viac peňazí.

17.30 - Kočner povedal, že je rád, že je povolený online prenos. Narážal tak na to, že doteraz bol asi na iných pojednávaniach ako novinári. Kočner dlhodobo kritizuje novinárov za ich prácu.

17.29 - Svoju záverečnú reč začal Marian Kočner. Počúvať ju môžete naživo na Facebooku. Súd povolil len zvukový prenos.

Záverečná reč Mariana Kočnera

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

17.08 - Rusko ukončil svoju výpoveď.

17.07 - Rusko opäť konšpiruje. Podľa neho sú na Slovensku ruskí aj americkí tajní agenti.

17.05 - "Všetky tri kauzy spolu súvisia a sú spoločne menežované," Rusko hovorí o zmenkách, objednávke vraždy Volzovej a Kuciaka. "Verím, že raz sa ukáže, že to bolo prepojené. Treba sa pýtať Tótha alebo Černáka, kto to ako pripravil."

17.02 - Pre Ruska bola obrovská hodnota už len to, že mohol ukončiť spor s Gamatexom. "Bol som bombardový zo všetkých strán, mal som proti sebe celé podsvetie a špeciálnych vojakov." Rusko tak stále opakuje, ako bol v ohrození.

17.00 - Opäť opakuje, že to, že zmenky neboli v účtovníctve nie je dôkaz o tom, že neexistovali. Rovnako podľa Ruska nebola v účtovníctve ani exekúcia. Dodáva, že nemali priestor, aby to dokázali.

16.50 - Rusko sa opäť dostal k podpisom. Znova opakuje, v akej situácii bol keď údajne podpisoval zmenky. "Vy si myslíte, že v akej som bol psychickej situácii? Pohoda, úsmev, tabáček? Neviete, v akej situácii sme boli." Hovorí, že ohrozená bola Markíza, on aj jeho rodina.

"Kde beriete tú drzosť hovoriť o veciach, o ktorých nemáte ani páru," hovorí Rusko. Stále opakuje, že Markíza mohla prísť v roku 2000 o licenciu. Je to jeho základný argument, prečo podpisoval zmenky.

16.42 - Podľa Ruska je Threema nezákonne získaný dôkaz a boli do nej dopisované správy. Opakuje, že je mu upierané právo na spravodlivý proces a senát nedal obom stranám rovnakú šancu.

16.36 - Rusko sa teraz dostal k sporným podpisom. Hovorí to, čo už včera zopakoval pred novinármi. Pri podpisovaní zmeniek naschvál zmenil podpis, aby sa ukrajinskí ochrankári nedovzdeli, že Gametexu dá 500 miliónov korún.

Opäť zopakoval to, že keby sa to Ukrajinci dozvedeli, išlo by o život.

Rusko sa občas obracia na prokurátora Šantu a hovorí mu, aby si odpustil niektoré poznámky, keď komentoval Ruskovu argumentáciu zmenených podpisov. Šanta zareagoval: "Bez komentára".

16.33 - Peter Tóth podľa Ruska klame. "Nie len Andruskó, ale aj on možno vie, ako to bolo naozaj s vrahom Jána Kuciaka," povedal Rusko.

16.31 - Rusko hovorí o bývalej kolegyni z Markízy, ktorú chcel ešte dnes predvolať na súd. Na Facebooku vraj napísala status, že o zmenkách vedela. Senát jej výsluch odmietol.

16.21 - Rusko opäť odbočil. Teraz vysvetľuje, ako sa podsvetie dostalo k VTV, prvej súkromnej slovenskej televízie. Stále opakuje, že licencia Markízy bola ohrozená.

16.17 - Rusko hovorí, že o Markízu bol v roku 2000 veľký záujem.

16.12 - Rusko hovorí, že mohol Kočnera odbiť a nenechať sa zatiahnuť do zmenkovej kauzy. On si však povedal, že už sa nenechá okradnúť od ľudí, ktorí ho okradnúť nemali.

16.09 - Rusko sa odklonil od samotnej kauzy zmenky. Rozrozprával sa o vlastníctve Markízy a o svojich predaných podieloch v iných spoločnostiach.

15.56 - Rusko hovorí, že záväzok 500 miliónov korún nebol taký veľký. Markíza mala obrat taký, že 500 miliónov korún nebol problém zaplatiť. Reaguje tak na vyjadrenia Šantu, ktorý ironicky hovoril, že 500 miliónov korún nechýbalo rodinnému rozpočtu Ruskovcov.

15.52 - "Je lož, že nikto nevedel o zmenkách. Obžaloba urobila z tých, čo o nich vedeli obžalovaných. Vieru Ruskovú hneď obvinili z krivej výpovede," hovorí Rusko.

15.47 - Rusko tvrdí, že hodnota Markízy bola od začiatku vysielania 50 miliónov dolárov.

15.45 - Rusko hovorí, že keby sa zmenky neobjavili v roku 2016 na súde, nebol by obvinený z objednávky vraždy Volzovej, Kočner by nebol obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Kuciak by ešte žil.

15.41 - Pokračuje Pavol Rusko. Záverečnú reč začal tým, že sa cíti ako v 90. rokoch. Počas procesu bol vraj zastrašovaný.

Ruskovu záverečnú reč môžete počúvať naživo na Facebooku. Senát povolil prenášať zvukový prenos.

Pokračujú záverečné reči. Slovo má Pavol Rusko

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

15.24 - Mandzák ukončil svoju záverečnú reč a senát vyhlásil prestávku.

15.23 - "Sylvia Volzová predala v roku 2000 pánovi Beňačkovi svoj podiel v Markíze za 1,6 miliardy slovenských korún. Prečo by sa potom pán Kočner uspokojil s urovnaním sporu za 80 miliónov, keď je taký chamtivý a bezohľadný?" spýtal sa Mandzák.

15.20 - Mandzák ďalej argumentuje, že súd si nevyžiadal dôkazy, ktoré by potvrdili, že licencia Markízy bola ohrozená.

15.15 - Mandzák sa sťažuje aj na to, že senát nepripustil výsluch znalkyne Saxovej, ktorá mala robiť posudok na výsledky skúmania znalkyne Eriky Strakovej. Straková dospela k záveru, že podpisy na zmenkách nie sú z roku 2000.

Kritizuje Strakovej prácu. Hovorí, že si až 50-krát pomýlila podpisy, ktoré mala skúmať, takže jej posudok musí byť chybný.

Advokát Michal Mandzák počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek s klientom Marianom Kočnerom.
Advokát Michal Mandzák počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek s klientom Marianom Kočnerom. Foto: TASR
 

15.11 - Mandzák hovorí, že bolo porušené právo na obhajobu a právo rovnosti zbraní.

15.06 - Mandzák hovorí, že v roku 2000 bola licencia Markízy ohrozená. Dôkazom malo byť to, že zástupcovia CME sa obracali na politikov s prosbou o pomoc. Mohli to podľa Mandzáka potvrdiť ďalší svedkovia, ktorých senát nepripustil.

15.02 - Marek Para ukončil svoju záverečnú reč a pokračuje ďalší Kočnerov právnik Michal Mandzák. Aj on považuje za nespravodlivé, že súd odmietol znalcov a svedkov, ktorých chceli predvolať.

14.58 - Para hovorí, že neboli vypočutí znalci, ktorých navrhovali. Dodáva, že hoci boli ich posudky prečítané, ale nemali možnosť im klásť otázky. Advokát hovorí, že znalci, ktorých oni navrhovali sú dehonestovaní.

14.52 - Advokát Para hovorí, že súd nepredvolal Sylviu Volzovú a obžalovaní jej tak nemohli klásť otázky. Je to podľa neho porušenie práva na spravodlivý súdny proces.

14.50 - Para hovorí, že obhajoba nemala prístup ku všetkým dôkazom. Ako príklad uvádza tzv. piatu zmenku, ktorú nevideli v spise, hoci ju svedok Ivan Cvik ukazoval vyšetrovateľovi už v prípravnom konaní.

14.48 - Para hovorí, že bolo porušené právo na prezumpciu neviny obžalovaných. Podľa Paru boli znevažovaní obžalovaní aj ich obhajcovia a nezasiahol ani súd.

Advokát Marek Para, ktorý v kauze zmeniek zastupuje Mariana Kočnera.
Advokát Marek Para, ktorý v kauze zmeniek zastupuje Mariana Kočnera. Foto: TASR
 

14.47 - Záverečnú reč má obhajca Mariana Kočnera Marek Para. Sledovať ju môžete aj naživo na Facebooku:

Záverečná reč Mareka Paru

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

14.46 - Kamenec na záver svojej záverečnej reči tiež odporučil senátu obžalovaných uznať za vinných.

14.40 - Právnik Kamenec podotkol, že dve zo štyroch zmeniek má stále obhajoba. Nemá ich k dispozícii ani súd a nie sú ani vo vyšetrovacom spise. Mohli ich tak dať skúmať akýmkoľvek znalcom. "Mohli ich skúmať aj ruskí znalci, ktorí by neboli zablokovaní americkými sankciami," povedal Kamenec. Narážal tým na znalca LaPorteho, ktorého obhajoba žiadala vypočuť. Keďže pochádza z USA, nemohol prísť, pretože na Kočnera uvalila americká administratíva sankcie.

14.36 - Kamenec sa venuje podpisom na zmenkách. Hovorí, že civilný proces bol pod taktovkou skorumpovanej sudkyne Maruniakovej, ktorá uznala Ruskovu argumentáciu, prečo sú jeho podpisy na zmenkách iné.

Podľa Kamenca dôkazy a výpovede svedkov dokázali, že zmenky vznikli až okolo roku 2016.

Tomáš Kamenec na pojednávaní v kauze zmenky.
Tomáš Kamenec na pojednávaní v kauze zmenky. Foto: TASR
 

14.35 - Záverečnú reč si môžete naživo pozrieť na Facebooku. Senát povolil prenášať len zvukový prenos.


Naživo záverečná reč právnika Markízy Tomáša Kamenca

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

14.27 - Začína záverečná reč advokáta Markízy Tomáša Kamenca. Hovorí, že je nechutné, v akom stave sa nachádza právny štát na Slovensku. Aj Kamenec sa pozastavuje nad tým, ako Kočnerovi pomáhala Jankovská a ďalšie sudkyne.

14.14 - Lipšicova reč skončila a senát vyhlásil prestávku.

14.10 - Lipšic vyhlásil, že dôkazy jasne preukazujú obžalovaným vinu. Lipšic navrhuje, aby súd uznal obžalovaných za vinných.

14.05 - "Klamstvo v jednom, klamstvo vo všetkom," takto zhrnul Lipšic celú obhajobu Kočnera a Ruska.

14.04 - Advokát sa vyjadruje aj k znaleckému posudku Geralda LaPorteho. Jeho výpoveď ešte včera žiadala obhajoba. Lipšic číta z jeho posudku. Vyplýva z neho len to, že atrament nie je možné skúmať chemickou analýzou po dvoch rokoch.

13.54 - Lipšic komentuje výpoveď Petra Tótha. Hovorí, že donedávna bol s Kočnerom veľmi dobrý kamarát. Keď mu však došlo, že Kočner je zrejme za vraždou Jána Kuciaka, otočil sa mu chrbtom a začal spolupracovať s políciou. Podľa Lipšica je Tóthova výpoveď pravdivá. Ten tiež tvrdil, že Kočer s Ruskom zmenky antedatovali. Tóth polícii povedal, že Kočner to priznal priamo pred ním.

13.50 - Lipšic sa zamýšľa nad zodpovednosťou sudcov. Hovorí, že tí, ktorí sa spriahli s Kočnerom zradili svoj sľub a sú ešte zodpovednejší za tento čin ako samotní obžalovaní.

13.48 - Aj Lipšic spomína Kočnerovu komunikáciu s Jankovskou. Aj z tejto komunikácie si Lipšic vytlačil smajíky, ktoré si posielali. Lipšic dodal, že tento proces už nebude riadený bývalou štátnou tajomníčkou.

13.43 - Z komunikácie podľa Lipšica vyplýva aj to, že Kočner s Ruskom naschvál čakali do roku 2016, pretože vedeli, že v tom čase už chemická analýza písma nebude možná. V roku 2018 dal Kočner zmenky na súd a začal od Markízy vymáhať peniaze. Ak by boli zmenky naozaj podpísané až v 2016, v roku 2018 by už teda nemohla prebehnúť chemická analýza.

13.41 - Lipšic číta ďalšie Kočnerove a Ruskove správy. Vyplýva z nich, že Kočner priamo úkoloval Ruska, čo má robiť a hovoriť pred civilným súdom. Lipšic ukázal na veľkom papieri vytlačené smejúce sa smajlíky, ktoré si poslal Kočner so Zsuzsovou, keď komentovali Ruskove mediálne výstupy ku kauze zmenky.

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic.
Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic. Foto: TASR
 

13.37 - Lipšic číta, čo napísal Rusko Kočnerovi v roku 2018, keď ešte prebiehal civilný spor v kauze zmenky. Rusko Kočnerovi písal, akým spôsobom sa podpisoval v predmetnom období. Odkázal Kočnerovi, aby to poslal ďalej obhajcovi. Neskôr sa obžalovaní dohadovali, ako budú reagovať na podozrivý Ruskov podpis. Tiež sa dohadovali, prečo podpísali zmenky práve 11.6.

13.33 - "Obžalovaní ani Štefan Ágh nevedeli vysvetliť, prečo bola splatnosť zmeniek posunutá o 15 rokov, teda na rok 2015," povedal Lipšic.

Ďalej spomína bakalársku prácu Niny Sobotovičovej, ktorá robila s Ruskom o kauze Gamatex rozhovor. Rusko jej vtedy povedal, že za urovnanie sporu s Gamatexom dal 100 miliónov korún. Zmenky teda nespomenul.

13.30 - Pavol Rusko si celý čas aj počas Šantovej reči aj počas Lipšicovej, píše poznámky. Aj on bude mať právo na záverečnú reč.

13.25 - Advokát Lipšic sa vyjadruje k problematike licencie TV Markíza v roku 2000. Aj on zopakoval, že v tom období neprebiehalo konanie na jej odňatie. Cituje bývalého riaditeľa televízie Vladimíra Repčíka, ktorý povedal, že v roku 2000 už spor s Gamatexom bol urovnaný.

13.24 - Lipšic hovorí, že zvrat nastal po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kvôli tejto dvojnásobnej vražde Kočner stratil beztrestnosť.

13.21 - Lipšic začína čítaním z Threemy. Číta Kočnerove správy s Alenou Zsuzsovou či s Norbertom Bödörom. Mali sa baviť aj o tom, ako má Kočner zmenkový civilný súd vybavený.

13.20 - Pokračuje pojednávanie v kauze zmenky. Záverečnú reč má Daniel Lipšic. Sledovať ju môžete aj naživo. Súd povolil len zvukový prenos.


Záverečná reč Daniela Lipšica ku kauze zmenky

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

12.07 - Prokurátor Šanta hovorí, že v záverečnej reči sa snažil poukázať na skutkový stav celého prípadu. Je presvedčený o vine obžalovaných a potrebe zákonnosti tohto trestu. Zopakoval, že zosnovateľom kauzy je Kočner a Rusko mu veľmi kryl chrbát. Ich mieru považuje 50 na 50.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

12.03 - Senát vyhlásil prestávku.

11.58 - Šanta navrhuje obžalovaných uznať za vinných z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov a z marenia spravodlivosti a navrhuje trest 20 rokov odňatia slobody a zaradiť ich do výkonu väzby s maximálnym stupňom stráženia.

Navrhuje tiež Kočnerovi trest 300-tisíc eur a keby ho obžalovaní marili, navrhuje pridať im ešte ďalšie tri roky za mrežami.

11.55 - Šanta hovorí, že Kočner má 53 priestupkov a Rusko 32. Je to podľa neho dôkaz, že nevedú riadny život, takže neexistuje poľahčujúca okolnosť. "Ich miera účasti na tomto podvode je 50 na 50." Šanta hovorí, že obžalovaní spáchali viac trestných činov.

11.48 - Šanta sa pýta, prečo sa tu toľko trápime s touto kauzou. Odpovedá, že len kvôli nenásytnosti Mariana Kočnera a "ohlodanú kosť" by hodil Ruskovi. Šanta hovorí, že Kočner si v roku 2016 myslel, že je bohorovný, pretože mal dobré kontatky s "padlými osobami" ako Jankovská či Dobroslav Trnka. "Na každého príde," povedal Šanta.

Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza.
Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
 

"Obžalovaného kumpána hodil každý cez palubu a dnes sa k nemu nikto nepriznáva," dodal Šanta. Odkázal mu aj: Len dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa ucho neodtrhne a to sa už utrhlo, pán Kočner. Dúfam, že si to uvedomujete," povedal Šanta.

Počúvajte záverečné reči naživo zo súdnej siene. Senát povolil prenášať zvukový prenos.

Naživo zo súsnej siene. Prokurátor má záverečnú reč. Súd povolil vysielať len zvukový prenos.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

11.43 - Šanta číta ďalšie správy z Threemy, ktoré majú dokazovať, že Kočner od začiatku ovplyvňoval civilné a trestné konanie v kauze zmenky.

11.31 - Prokurátor sa teraz dostal k aplikácii Threema. "Toto je samostatná kapitola. Ukázala absolútne dno tejto spoločnosti. Ukázala, kam až môže klesnúť sudca alebo prokurátor len kvôli vidine vlastného prospechu," povedal Šanta. Z Threemy sa čítalo aj na hlavnom pojednávaní. Kočner si s Ruskom mal cez Threemu písať o civilnom konaní v kauze zmenky. Kočner mal ovplyvňovať sudkyne.

"Nech je mementom justície táto veta: Tak nech robí, čo má, lebo skončí na Kuciaka," odcitoval Šanta komunikáciu Kočnera s Monikou Jankovskou. Túto vetu napísala Monika Jankovská Kočnerovi. Jankovská mala zabezpečiť, aby sudkyňa Zuzana Maruniaková Kočnerovi odklepla zmenky.

Túto vetu Šanta zopakoval ešte raz.

11.30 - "Kladiem si rečnícku otázku: Je tu nejaká pochybnosť, že podpisy na zmenkách boli vykonané po roku 2013? Neexistuje žiadna pochybnosť," povedal Šanta.

11.22 - Šanta sa venuje aj znaleckým posudkom. Poukazuje na to, že žiaden posudok nepotvrdil, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Cituje z posudkov, ktorých závery hovoria, že je málo pravdepodobné, že Ruskove podpisy sú z roku 2000 a zmenky boli teda podpísané neskôr.

11.13 - Prokurátor zdôrazňuje aj to, že o zmenkách neexistuje ani žiaden relevantný účtovný záznam. "Celý rad dôkazov vylučuje účtovanie týchto zmeniek," dodal Šanta.

11.03 - Šanta sa opäť vrátil k problematike ohrozenej licencie. Tvrdí, že nikto z relevantných svedkov nepotvrdil, že licencia Markízy bola v roku 2000 ohrozená. Ide o dôležitý argument, pretože sa naň odvolávajú Rusko s Kočnerom. Rusko tvrdí, že práve preto musel zaplatiť ďalšie peniaze, aby zachránil licenciu na vysielanie.

11.00 - Po prestávke pokračuje pojednávanie a Šantova záverečná reč.

10.51 - Prokurátor Ján Šanta poskytol v polovici záverečnej reči krátke stanovisko. „Všetky kauzy, ktoré robím presvedčivo, snažím sa vyčerpať všetky dôkazy a vystrieľam celý zásobník dôkazov. A dávam ešte ranu istoty. To mám na mysli rozsah dôkazov, aby nebol oponenutý žiadny dôkaz. Aj v prípravnom konaní nechávam široký priestor obhajobe," povedal.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

10.45 - Senát prerušil Šantovu reč a vyhlásil prestávku.

10.42 - Šanta spomína aj to, že právnici Michal Mandzák a Marek Para mali mariť vyšetrovanie tým, že vynášali Kočnerove odkazy rôznym ľuďom, napríklad aj sudcovi ústavného súdu.

Dodáva aj to, ako Peter Tóth odovzdal polícii okrem iného aj Kočnerov mobil. Urobil tak po prevalení informácií k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z objednávky vraždy novinára je Kočner obžalovaný.

10.36 - Šanta spochybňuje aj výpoveď Viery Ruskovej. Tá pred súdom tvrdila, že o zmenkách za 500 miliónov korún vedela, ale neriešila, čo s nimi ďalej bude. "V rodinnom rozpočte rodine Ruskovcov nechýbalo 500 miliónov korún," ironicky konštatuje Šanta.

10.28 - Šanta ďalej komentuje Ruskove a Kočnerove tvrdenia, že vyrovnanie sporu za 80 miliónov korún nemohlo byť dostatočné. "To bola bezvýznamná suma? V roku 2000, keď bol priemerný plat v hospodárstve 600 eur? 80 miliónov korún je bezvýznamná suma za pohľadávku Siloša Pohánku, ktorú Kočner kúpil za 1 korunu? Ak je to bezvýznamná suma, tak žijeme rôzne svety. Svety pravdy a klamstiev," povedal Šanta.

10.26- "Našiel sa niekto, kto bol priamo pri tomto spore v roku 2000, kto by vedel o problémoch s licenciou? Nikto. Našiel sa niekto, kto evdidoval doktora Valka? Nikto. Našiel sa niekto, kto vedel o zmenkách? Nikto," pokračuje Šanta.

10.24 - "Nikto o zmenkách a tak šialených záväzkoch Markízy nevedel," vyhlásil Šanta.

10.22 - Šanta spomína aj výpoveď bývalého riaditeľa CME Frederica Klinkhammera. Ten uviedol, že v roku 2000 urovnali spor s Gamatexom. O ďalšom spore už nemal vedomosť. Finančná riaditeľka Markíza v roku 2000 Radka Doehring podľa Šantu vypovedala tak isto ako Klinkhammer. Aj ona povedala, že Markíza s Gametexom urovnala spor v roku 2000 a to tak, že vyplatili Gametexu 80 miliónov korún.

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta pred pojednávaním v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta pred pojednávaním v kauze falšovania televíznych zmeniek. Foto: TASR
 

10.15 - Prokurátor Šanta hovorí, že predmetné zmenky nikto nikdy do roku 2016 nevidel. Neboli ani nikdy evidované, hoci by podľa zákona mali byť v účtovníctve dotknutých firiem. Ďalej vysvetľuje, že TV Markíza nemala nikdy ohrozenú licenciu na vysielanie, ani v roku 2000. Kočner s Ruskom tvrdia, že vysielanie Markízy bolo ohrozené a že v tom čase boli kupci, ktorí by za 300 až 500 miliónov korún televíziu kúpili. Rusko v tejto súvislosti povedal, že bol ochotný vypísať zmenky aj miliardovej hodnote len, aby zachránil Markízu. Podľa Šantu na toto tvrdenie neexistujú dôkazy.

Šanta ďalej vysvetlil motiváciu Kočnera a Ruska sfalšovať zmenky. Keď sa vraj Rusko dozvedel, že Ján Kováčik a Milan Fiľo získali z predaja svojho podielu v Markíze o veľa viac peňazí ako Rusko, rozhodol sa "vyrabovať ďalšie milióny".

10.04 - Predseda senátu Klemanič vyhlásil dokazovanie za ukončené a udeľuje prokurátorovi Jánovi Šantovi priestor na záverečnú reč.

9.57 - Senát odmietol všetky návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania. Dokazovanie je ukončené.

Klemanič odôvodňuje rozhodnutie senátu. Hovorí, že bolo vypočutých dostatočne veľa svedkov aj znalcov.

9.55 - Senát sa vrátil do pojednávacej miestnosti. "Súd veľmi citlivo posudzoval návrhy obhajoby na predvolanie svedkov," začína Klemanič.

9.40 - Senát sa ide poradiť, čo ďalej.

9.39 - Klemanič číta aj zo zoznamu priestupkov Pavla Ruska. Väčšina sa týka dopravných priestupkov. "Už som sa polepšil," povedal Rusko.

9.38 - Sudca Klemanič číta priestupky Mariana Kočnera. Ten tvrdí, že nič z toho nie je pravda. "V médiách to dobre vyznelo, ale nikdy to nebolo dokázané," povedal Kočner.

Číta aj správu z väzby o jeho správaní.

9.27 - Daniel Lipšic nesúhlasí s navrhnutými svedkami. Tvrdí, že Rusko si zase vymýšľa. "Včera hovoril, že nikomu nepovedal o zmenkách, aby predišiel vojne gangov. Dnes prišiel s tým, že niekto o nich predsa len vedel," hovorí Lipšic.

9.26 - Michal Mandzák ešte navrhol predvolať znalkyňu Máriu Zelenkovú, aby mohla vysvetliť podozrenia z ovplyvňovania. Táto znalkyňa sa ocitla v Kočnerovej Threeme a aj znalkyňa Erika Straková povedala, že ju Zelenková opakovane kontaktovala.

9.23 - Pavol Rusko prečítal status zo sociálnej siete od ženy, ktorá mala s Ruskom pracovať v Markíze v čase sporu s Gamatexom. V statuse napísala, že zmenky nevidela, ale vie, že v tom čase bol problém s ukrajinskou ochrankou. Podľa Ruska je to jej spontánna výpoveď, pretože sa s ňou nevidel päť rokov. Navrhuje preto, aby ju súd predvolal.

Má ísť zrejme o Inez Krídlovú. V Markíze pracovala ako produkčná v spravodajstve.

9.21 - Marek Para hovorí, že sa dozvedeli nové skutočnosti a chcú podať ďalší návrh na dôkaz.

9.20 - Predseda senátu Emil Klemanič otvára hlavné pojednávanie.

9.01 - Pavol Rusko prišiel na súd. Novinárom povedal, že podľa jeho informácií všetky návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania senát odmietne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce