14. 02. 2020 17:00 | BOJNICE/TV Markíza

V bojnickej nemocnici sa po 20 rokoch konečne dočakali nových operačných sál

Ako nám povedali lekári, konečne sa nebudú potiť od tepla.

Prvá operácia vo vynovených operačných sálach v bojnickej nemocnici.
Prvá operácia vo vynovených operačných sálach v bojnickej nemocnici. Foto: TV Markíza

Tomu, že ich niekedy dokončia, už pomaly nikto neveril. Po dvadsiatich rokoch sa pacienti, ale aj lekári dočkali nových operačných sál. V piatok v nich operovali prvých pacientov. A štáb TV Markíza bol pri tom.

„Je to hanba, je to škandál, že toľko rokov sa trápime na tých sálach. Je to utrpenie najmä v lete," povedal nám pred časom primár urologického oddelenia bojnickej nemocnice Peter Čech. Primár gynekológie Jozef Ďurčenka nám vtedy povedal, že je to nebezpečné pre pacienta i pre lekárov.

Takto sa cítili lekári bojnickej nemocnice roky, a to sa ešte v 90. rokoch minulého storočia sa začali stavať nové operačky. Pre rôzne problémy ich nevedeli dokončiť neuveriteľných 20 rokov.

Lekári sú však z nových priestorov nadšení. „Konečne operujeme na moderných sálach, ktoré sú doslova európskeho charakteru. Možno sa pri nejakých operáciách zapotíme, ale bude to iný pot. Je to fakt komfort pre operačný tím ako aj pre pacientov," tvrdí Čech.

A aké je to byť prvým operovaným? Pýtali sme sa priamo pacienta počas operácie. Podľa jeho slov je to nad pomery.

Bol to úmysel, že na Valentína a urologická operácia? „Áno také podvedomie tam trošku bolo, že keď sa nám to už podarí spustiť, tak by sme mohli naplánovať niečo výnimočné, aby sme si to pamätali aj my a aj ľudia," konštatoval primár centrálnej príjmovej ambulancie Milan Henčel.

Celkovo spustili deväť operačných sál, ktoré spĺňajú tie najmodernejšie kritériá. „Keďže máme pre každý operačný odbor jednu operačnú sálu, chirurgia dve, tak sa tam dá vystriedať a točiť viac pacientov ako doposiaľ," zdôraznil Henčel.

Podľa riaditeľa nemocnice Vladimíra Vida preinvestovali 12 miliónov eur, z tejto sumy za prístroje zaplatili 2,5 milióna.

Nové sú aj izby, v ktorých sa prebúdzajú pacienti po narkóze.

Nakrúcal reportér Peter Ziman.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce