15. 02. 2020 19:10 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Máločo je smutnejšie, ako keď vážne ochorie dieťa. Rakovina zasiahne celú rodinu

Lekári však hovoria o 80-percentnej úspešnosti liečby.

Malý pacient.
Malý pacient. Foto: TV Markíza

Peter ochorel, keď mal 16 rokov. Do života tínedžera s plnou silou zasiahla leukémia. "Mal som navretú uzlinu, ťažko sa mi dýchalo a mal som teploty. To bol príznak, že niečo nie je v poriadku," spomína Peter.

V nemocnici strávil deväť mesiacov. Petrova mama odišla z práce a počas návštevných hodín chodila za synom. Je to už dvadsať rokov, Peter je dnes zdravý. Hovorí ale, že liečba onkologicky chorých detí sa odvtedy veľmi zmenila.

"Teraz to majú deti všetko farebné, vtedy to bol šedý svet. Rodičia nemohli byť tu so mnou," porovnáva vyliečený pacient.

Skrášliť onkologické oddelenie v banskobystrickej detskej nemocnici pomohlo občianske združenie Svetielko nádeje. Aby sa ale deti mohli dôstojne liečiť a ich rodiny finančne neskolabovali, nestačí len skrášliť prostredie.

"Je to veľká ekonomická záťaž pre rodiny, mnohí dochádzajú aj sto kilometrov, možno jeden rodič príde o prácu, lebo tu musí niekoľko mesiacov s dieťaťom byť," konštatuje detský onkológ Pavel Bician.

Viaceré organizácie preto pomáhajú rodinám s chorým dieťaťom zaplatiť prevozy sanitkou. Malý pacient totiž nemôže cestovať s inými chorými ľuďmi. Rodičom poskytujú aj psychologickú pomoc. Ak nezaberie liečba, pomáhajú deťom aj dôstojne umrieť.

Vlani diagnostikovali v Banskej Bystrici rakovinu 46 malým pacientom. Pri včasnom zachytení choroby majú deti až 80-percentnu šancu vyliečiť sa.

Potrebu pomáhať chorým deťom a ich rodinám pripomína Medzinárodný deň detskej rakoviny, ktorý spadá na 15. február.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce