17. 02. 2020 11:25 , článok bol aktualizovaný 17. 02. 2020 18:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Šéfka Úradu na ochranu osobných údajov si písala s Kočnerom. Vymenili si desiatky správ

Do úradu nastúpila za jednofarebnej vlády Smeru.

Vysoká štátna úradníčka si s Marianom Kočnerom vymenila desiatky správ.
Vysoká štátna úradníčka si s Marianom Kočnerom vymenila desiatky správ. Foto: TV Markíza

Mariana Kočnera povzbudzovala a tešila sa na jeho vstup do politiky. Na verejnosť prenikla ďalšia komunikácia z Kočnerovho mobilu. Obžalovaný podnikateľ si vymenil desiatky správ so šéfkou Úradu na ochranu osobných údajov Soňou Pötheovou.

Nenápadný štátny úrad zaujal nedávno tým, keď pod hrozbou pokuty zisťoval odkiaľ majú novinári video Kočnera s Trnkom. Pötheová ale konflikt záujmov odmieta.

Úrad, ktorý chráni jedno zo základných ľudských práv. Na jeho čele sedí od roku 2015 bývalá novinárka a neskôr šéfka tlačového odboru národnej rady Pötheová.

Kočner kandidoval za primátora Bratislavy pred štrnástimi rokmi. Pötheová mu vtedy radila vo volebnej kampani.

V kontakte boli ale zjavne aj potom, keď Pötheová začala šéfovať úradu na ochranu osobných údajov. Správy z Kočnerovho mobilu ukazujú, že komunikovali aj v roku 2017. Kočner aj jej vtedy napísal, aby si pozrela jeho tlačovku, na ktorej sa vyjadroval k viacerým kauzám.

Pötheová Kočnerovi napísala: "O my God! Som zvedavá! Konečne adrenalín v tejto šedi."

Šéfka úradu ho za výkon na tlačovke chválila, neskôr sa pýtala aj na jeho vstup do politiky.

Pötheová: "A stranu kedy ohlásite?"

Kočner: "Po prázdninách."

Pötheová: "Výborné načasovanie. Aj dnes, bude to všade ešte týždeň.

Kočnerovo avizované založenie strany spolu riešili aj v ďalších správach. Pötheová mu písala aký to bude super volebný rok a Kočner zas ako sa teší na predvolebné debaty. Keď Kočner na jeseň 2017 poslal známym hromadnú správu, aby podpismi podporili založenie jeho strany Cieľ, vysoká štátna úradníčka mu fandila.

Pötheová: "Vy idete na plný plyn."

Zároveň mu poslala odkaz na facebookovú stránku, zrejme s fotografiou amerického herca známeho zo seriálu Beverly Hills.

Pötheová: "Absolútna podoba s Vami"

Kočner: "Nemám FB

Zuzana Petková z nadácie Zatavme korupciu hovorí, že vláda by mala zvážiť, či nenavrhne parlamentu odvolať šéfku úradu z funkcie. Podľa nej je Pötheová v možnom konflikte záujmov.

Jej úrad totiž koncom minulého roka pod hrozbou miliónovej pokuty žiadal novinárov, aby mu prezradili zdroj videa, na ktorom Kočner inštaluje skrytú kameru u generálneho prokurátora.

Úrad vlády sa zatiaľ k tejto veci nevyjadril. Pötheová, ktorá zarába vyše 4-tisíc eur, mala dnes telefón vypnutý.

Jej hovorkyňa nám neskôr napísala, že predsedníčka je od januára mimo úradu. V stanovisku zároveň uviedla, že zamestnanci úradu sa riadia zákonom a nie sú nikým a ničím ovplyvňovaní. Pötheovej sa skončí 5-ročné funkčné obdobie v máji.

Tému spracoval redaktor René Medzihradský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce