17. 02. 2020 15:49 | BRATISLAVA/TASR

Truban podal trestné oznámenie pre Mazurekove výroky o ňom a Rómoch

Pre hanobenie rasy už exposlanca odsúdili.

Michal Truban.
Michal Truban. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Predseda mimoparlamentnej koalície PS-Spolu Michal Truban podal v pondelok na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti s výrokmi kandidáta za opozičnú ĽSNS Milana Mazureka. Vyjadril sa o ňom ako o drogovom dílerovi a že ponúkal peniaze "osadníkom" za účasť na demonštráciách. Truban to jednoznačne vylučuje. Mazurek sa mal taktiež opätovne vyjadrovať hanlivo o Rómoch.

Mazurek vo videu označil Trubana za drogového dílera a narkomana. Tvrdí, že v jednej z rómskych osád ponúkal vajdovi 15 eur za jedného osadníka, ktorý príde protestovať proti ĽSNS. Podľa trestného oznámenia malo video vzniknúť 7. februára v Dobšinej.

Mazurekove výroky prekročili podľa Trubana prípustné hranice oprávnenej kritiky a legitímneho politického boja. Považuje ich za spáchanie trestného činu ohovárania.
Podnet na prokuratúru je podaný aj pre podozrenie zo schvaľovania trestného činu a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Truban upozornil aj na Mazurekove výroky z videa o Rómoch ako parazitoch a asociáloch.

Pre hanobenie rasy bol Mazurek už právoplatne odsúdený za jeho výroky v rádiu. Rómov vtedy označil za asociálov. Najvyšší súd SR oho odsúdil na peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.

 


VIAC Z Domáce