18. 02. 2020 13:11 , článok bol aktualizovaný 18. 02. 2020 19:04 | BRATISLAVA/TASR, zg

Poslanci okolo Beblavého pokračovali blokovaní schôdze aj cez noc

Danko schôdzu prerušil do stredajšieho rána.

Alan Suchánek, Viera Dubačová, Miroslav Beblavý, Simona Petrík a Martin Poliačik zablokovali rečnícky pult.
Alan Suchánek, Viera Dubačová, Miroslav Beblavý, Simona Petrík a Martin Poliačik zablokovali rečnícky pult. Foto: TASR
Opozícia zablokovala rečnícky pult.
Opozícia zablokovala rečnícky pult na poslednej schôdzi parlamentu.
Alan Suchánek, Viera Dubačová, Miroslav Beblavý, Simona Petrík a Martin Poliačik zablokovali rečnícky pult.

Predseda parlamentu Andrej Danko prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze pléna do stredy (19. 2.) do 9.00 h. Urobil tak preto, že nezaradení poslanci zablokovali rokovanie a neprestali s obštrukciou ani po opakovaných Dankových výzvach a vykázaní zo sály.

Rokovací poriadok parlamentu hovorí, že ak ani po opätovnom vykázaní poslanec neopustí rokovaciu sálu, môže predsedajúci prerušiť schôdzu národnej rady na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku.

Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého priniesli na rečnícky pult tortu a nechceli ju zo sály vyniesť. Danko podotkol, že takéto konanie "nie je hodné poslanca a dupľom nie predsedu strany a je v rozpore s rokovacím poriadkom".

Beblavý žiadal o prednesenie procedurálneho návrhu, Danko to však neumožnil. Beblavý chcel vysvetliť, prečo tortu do pléna priniesol. Novinárom pred rokovaním vysvetlil, že ide o svadobnú tortu budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

 

Beblavý avizoval, že s blokádou budú pokračovať dovtedy, dokiaľ to bude potrebné. "Nepôjdeme domov, ale budeme spať v parlamente," dodal Beblavý s tým, že poslanci majú k dispozícii karimatky, spacie vaky aj pyžamá. Ďalšie kroky majú pripravené aj na stredu (19. 2.), keď má schôdza pokračovať. Aké, nekonkretizoval.

Reakcie na prerušenie schôdze

Prerušením schôdze sa podľa Martina Klusa (SaS) niečo vyrieši. "Pokiaľ viem, kolegovia sú pripravení blokovať rokovaciu sálu aj zajtra, prípadne až do volieb. Trvajú na tom, že o legálnosti schôdze musí rozhodnúť súd," vysvetlil.

Opozícia zablokovala rečnícky pult na poslednej schôdzi parlamentu.
Opozícia zablokovala rečnícky pult na poslednej schôdzi parlamentu. Foto: Viktor Serebryakov
 

"Táto schôdza je pre nás sklamaním," skonštatoval Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že je to populistický krok a panika Smeru-SD a SNS z padajúcich preferencií. Pripomenul tvrdenia koalície pri predchádzajúcich schôdzach, keď presunuli z programu niekoľko aj opozičných návrhov a argumentovali i relatívne krátkym časom pred voľbami.

Heger zdôraznil, že keďže sa schôdzu otvoriť podarilo, OĽaNO je pripravené o návrhoch v pléne diskutovať. Obštrukcie Beblavého komentoval tým, že každý si volí spôsob, akým chce prezentovať svoju politiku.

Dodal, že otvorenie schôdze aj hlasmi odídencov z SaS hnutie OĽaNO zamrzelo. Podobne to vníma aj predseda neparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska. Toho podľa vlastných slov mrzí, že sa aj predstavitelia demokratickej opozície uchýlili k takýmto populistickým krokom.

V parlamente nakrúcali Martin Petro a Viktor Serebryakov.

 

Pred preuršením schôdze poslanci rozhodli, že vládne zákony prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Novelami sa majú zvýšiť prídavky na deti, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. O všetkých troch bodoch bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Do programu zaradili aj Istanbulský dohovor. Vláda dnes per rollam schvália k nemu nové uznesenie, že s dokumentom súhlasí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce