18. 02. 2020 13:22 , článok bol aktualizovaný 18. 02. 2020 17:09 | NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

Bývalý primátor a prednosta Nových Zámkov musia vrátiť 100-tisíc eur, ktoré rozdali na odmenách

Obaja tiež dostali podmienečné tresty.

Exprimátor Nových Zámkov.
Exprimátor Nových Zámkov. Foto: TVNOVINY.sk

Sú vinní. Bývalý primátor a bývalý prednosta mesta Nové Zámky v utorok na krajskom súde v Nitre spoznali svoje tresty. Obom hrozilo za neoprávnené vyplatenie vysokých odmien pre odchádzajúcich zamestnancov až päť ročné väzenie. 

Po neúspešných voľbách v roku 2014 sa exprimátor a exprednosta Nových Zámkov rozhodli potešiť svojich odchádzajúcich zamestnancov štedrými odmenami. „Odmeny boli od 1 500, 5 000, 7 000, 8 000 a najvyššiu odmenu som dostal ja, bolo to 20-tisíc eur v hrubom,“ povedal Peter Ágh, bývalý prednosta MsÚ Nové Zámky ešte vlani v máji.

Spolu rozdali takmer 190-tisíc eur. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by peniaze v rozpočte na odmeny boli. Ale nebolo to tak. Primátor s prednostom ale našli financie v iných položkách a presunuli ich tam kam potrebovali. 

Nové vedenie si to ale nemyslelo. Podalo trestné oznámenie a sudkyňa okresného súdu v Nových Zámkoch mu dala za pravdu. Takto znel prísny verdikt pre oboch. „Vo výmere päť rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a uložená povinnosť spoločne a nerozdielne nahradiť poškodenej právnickej osobe škodu vo výške 182 892,11 eur,“ reagovala vlani v máji hovorkyňa krajské súdu v Nitre Lenka Kiradžiev.

Odvolali sa a čakali, že krajský súd rozhodne inak. Prešlo bezmála deväť mesiacov. Muži, presvedčení o svojej nevine, na dnešné pojednávanie poslali len svojich advokátov. Ak by súd potvrdil päťročný trest pravdepodobne by odišli z pojednávacej miestnosti priamo do väznice. 

Po približne dvojhodinovej porade senát krajského súdu v Nitre rozhodol. „Ukladá obžalovanému Gejzovi Pischingerovi úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, obžalovanému Petrovi Ághovi trest odňatia slobody vo výmere troch rokov,“ potvrdil sudca.

"Obaja tak zostávajú na slobode. Primátor s päťročnou a prednosta s trojročnou podmienkou. Navyše musia vrátiť mestu spoločne 100-tisíc eur. A do tretice ešte jeden zákaz. „Trest zákazu činnosti vo verejnej správe v spojenom s dodržiavaním rozpočtového hospodárenia vo výmere štyroch rokov,“ pokračoval sudca.

Odsúdení muži podľa sudcu nemali právo svojvoľne presúvať práve kapitálové výdavky a už vôbec nie ich ako odmeny vyplácať. Táto časť tvorila 100 tisíc eur.

Reportáž nakrúcal Marek Šilhavík

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce