21. 02. 2020 10:57 , článok bol aktualizovaný 21. 02. 2020 13:59 | VEĽKÁ MAČA/TASR, tvnoviny.sk

Prezidentka Čaputová si uctila pamiatku Jána a Martiny. Sviečku zapálila vo Veľkej Mači

Hlava štátu navštívila miesto tragédie.

Zuzana Čaputová si prišla uctiť pamiatku Jána a Martiny.
Zuzana Čaputová si prišla uctiť pamiatku Jána a Martiny. Foto: Facebook.com / Zuzana Čaputová

Druhé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v piatok symbolicky pripomenula aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Navštívila Veľkú Maču a sviečku zapálila pred domov dvojice, kde 21. februára 2018 prišli o život.

„Mladí ľudia, ktorí plánovali svadbu a spoločný život, zomreli rukou vraha, ktorý chcel umlčať pravdu. Ak si objednávatelia vraždy mysleli, že smrť odradí ostatných novinárov v odhaľovaní celospoločenských káuz, prerátali sa. Čo nestihol dokončiť Ján Kuciak, dokončia iní," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

„Spojili nás, česť pamiatke Jána a Martiny!" dodala.

Pamiatku zavraždených si uctili aj veľvyslanci

Pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej si uctilo v piatok v Bratislave aj 15 veľvyslancov. Udialo sa tak na Námestí SNP, kde má zavraždená dvojica pomník. Na spomienke sa zúčastnili veľvyslanci USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Kanady a iných krajín.

"V tento smutný deň spomíname na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Zomreli, pretože Ján bojoval za pravdu. Viac ako kedykoľvek musíme chrániť slobodu médií a bojovať proti korupcii," uviedla americká veľvyslankyňa Bridget Brink. Americké veľvyslanectvo spomienku organizovalo.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za ňu právoplatne odsúdený na 15-ročný trest odňatia slobody. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav Marček, v prípade je naďalej obžalovaný.

Novinára Jána Kuciaka zavraždili spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce