24. 02. 2020 07:01 , článok bol aktualizovaný 24. 02. 2020 16:52 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Takto vystrájalo počasie: V centre Nitry vietor strhol strechu, pri Svite voda zobrala most

Na cestách sú hlásené popadané stromy, vlaky jazdia zníženou rýchlosťou.

Vietor strhol strechu.
Vietor strhol strechu. Foto: TVNOVINY.sk

V noci na Slovensku vystrájal silný vietor. Víchrica Júlia o sile orkánu dorazila aj k nám. Problémy narobila v susednom Česku, Poľsku aj Rakúsku.

 

Najsilnejší náraz vetra spomedzi nižších polôh bol o 4.00 h zaznamenaný v Bratislave na úrovni 108 km/h a v Nitre na úrovni 101 km/h. Tam vietor strhol plechovú strechu v centre mesta.

Strhnutá strecha v Nitre.
Strhnutá strecha v Nitre. Foto: TVNOVINY.sk
 

Voda strhla most

Prudko dvihnutá hladina rieky Mlynica strhla dočasné premostenie vedúce do Lopušnej doliny. Oblasť je neprejazdná. Mesto Svit v tejto súvislosti vyhlásilo mimoriadnu situáciu, informuje o tom na svojej internetovej stránke.

"Momentálne sa pracuje na uprataní okolia, ktoré je znečistené nánosmi a bahnom," uviedla Daniela Vírostko zo svitského mestského úradu s tým, že aktuálne k situácii zasadá krízový štáb. Ako doplnila, jej riešenie komplikuje skutočnosť, že náhradné premostenie osadené ponad rieku Mlynica koncom októbra 2019 síce patrí do vlastníctva mesta Svit, ale ústi do katastra obce Lučivná. Pôvodný most po vyhlásení jeho havarijného stavu úplne uzavreli.

"Zatiaľ nie sú známe ďalšie postupy, ani to, kedy sa bude možné do Lopušnej doliny opäť dostať autom," doplnila.

Voda strhla most.
Voda strhla most. Foto: TASR
 

Vlaky jazdia pomalšie

Na Chopku mal vietor rýchlosť až 173 km/h, informuje portál imeteo.sk. Bez elektriny zostali tisícky domácností.

Na cestách sú hlásené popadané stromy, vlaky jazdia zníženou rýchlosťou. Z Česka vlaky meškajú aj dve hodiny. Vlak RJ285 neprišiel vôbec z Česka a odriekli ho. Z tohto dôvodu nevyrazil ani ranný vlak RJ284 z Bratislavy do Prahy s odchodom o 5.10 h.

Odrieknutý bol aj osobný vlak medzi Kraľovanmi a Dolným Kubínom, z dôvodu vplyvu počasia. Pre spadnutý strom je uzatvorená aj železničná trať medzi Štrbským plesom a Štrbou. Od 5.00 h je neprejazdný aj úsek Hronská Dúbrava - Bartošova Lehôtka z dôvodu spadnutých stromov na trati, dodáva imeteo.

Na horách naďalej platí druhý stupeň výstrahy pred vetrom

Na horách aj naďalej pretrváva výstraha druhého stupňa pred vetrom. Platí pre okresy Banskobystrického, Prešovského, Košického a Žilinského kraja. Vietor môže v týchto lokalitách dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. Pre celé územie Slovenska platí do 12.00 h aj výstraha prvého stupňa pred vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Výstraha druhého stupňa pred silným vetrom trvá vo väčšine okresov východného Slovenska do pondelka 9.00 h, v okresoch Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad do 12.00 h. Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje podľa SHMÚ zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Meteorológovia upozorňujú aj na tvorbu snehových jazykov a závejov, a to najmä na severe Slovenska v polohách nad približne 800 metrov nad morom. Výstraha platí do 12.00 h pre okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja.

SHMÚ vydal aj hydrologické výstrahy pred povodňami. V okresoch Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín treba rátať so zvýšenou hladinou vodných tokov. Výstrahy platia do 12.00 h, v okrese Martin do 18.00 h.

Jarné teploty neskoro večer

Frontálna vlna postupuje v silnom severozápadnom prúdení cez strednú Európu, informuje SHMÚ. Jej teplý front v nedeľu priniesol výdatnejšie zrážky najmä na stredné Slovensko, ojedinele aj viac ako 20 mm, najviac na stanici Oravské Veselé 31 mm. Naše územie sa tak dostalo do teplého sektora a najmä na krajnom západe sa výrazne oteplilo. Večer teplomery ukazovali až okolo 15 °C, na bratislavskom letisku dokonca až 17 °C.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce