25. 02. 2020 14:25 , článok bol aktualizovaný 25. 02. 2020 20:10 | PREŠOV/TV Markíza, zg

Sudca odmietol väzbu pre dvojicu nových obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove

Prokurátor podal voči rozhodnutiu okamžite sťažnosť.

Martin M. (vľavo) a Milan H. - dvaja obvinení v prípade výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove.
Martin M. (vľavo) a Milan H. - dvaja obvinení v prípade výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Foto: TASR
Stavbyvedúci Milan H.  - jeden v obvinených v súvislosti s explóziou v Prešove.
Stavbyvedúci Martin M. - ďalší obvinený v súvislosti s explóziou v Prešove.
Martin M. (vľavo) a Milan H. - dvaja obvinení v prípade výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove.

Pred prešovského okresného sudcu sa postavili dvaja noví obvinení v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Obaja pracovali na mieste nešťastia ako stavbyvedúci. Policajný vyšetrovateľ ich v piatok (21. 2.) obvinil za obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia voči ďalším dvom osobám.

 

Prokurátor žiadal ich väzbu, no súd ju zamietol. Odmietol dôvody, ktoré prokuratúra navrhovala. Keby vraj chceli ujsť, už by tak urobili a mariť vyšetrovanie či ovplyvňovať svedkov vraj tiež podľa sudcu na slobode nebudú. Súdu sa tiež nepozdávala právna kvalifikácia skutku.

Prokurátor podal voči rozhodnutiu okamžite sťažnosť, krajský súd o nej rozhodne 3. marca.

Polícia už informovala, že na základe doposiaľ vykonaného dokazovania zmenil krajský policajný vyšetrovateľ právnu kvalifikáciu aj voči trom už obvineným a väzobne stíhaným osobám.

"V súčasnosti je vedené trestné konanie v súvislosti s vyšetrovaním obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu voči piatim obvineným," doplnila polícia s tým, že v prípade dokázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

Podľa polície dospel vyšetrovateľ k svojmu rozhodnutiu na základe doposiaľ vykonaného rozsiahleho dokazovania, pri ktorom spolupracoval s kriminalistami a mnohými znalcami a expertmi z rôznych odborných a vedeckých odvetví a disciplín. Ako tiež polícia uviedla, miesto činu, na ktorom sa dokumentovanie a vyhodnocovanie dôkazov realizovalo, je jedno z najrozsiahlejších v histórií slovenskej kriminalistiky.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je nezvestná. Bytovku búrali od 16. do 18. decembra. Krízový štáb rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. V piatok 17. januára bol asanovaný, vyvezený a uskladnený celý zostávajúci skelet bytového domu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce