27. 02. 2020 19:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Pohotovostné lekárne už nemusia slúžiť do noci. V Banskej Bystrici s tým majú problém

V Banskej Bystrici s tým však majú problém, dokonca hrozí žaloba.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pohotovostné lekárne budú otvorené po novom. Zákon im už neprikazuje slúžiť do noci, na dĺžke otváracích hodín sa musia dohodnúť so samosprávnym krajom.

V Banskej Bystrici s tým však majú problém. Lekárnici chcú mať otvorené kratšie, banskobystrická župa od nich žiada viac hodín.

Aby si aj poslední pacienti z pohotovostí stihli vybrať lieky, lekáreň by mala mať otvorené do pol jedenástej večer. S tým však nesúhlasí Slovenská lekárnická komora.

Podľa dát, ktoré majú, obslúžili počas pohotovostnej služby priemerne jedného až piatich pacientov. Lekárne sa však teraz musia so samosprávami dohodnúť. S banskobystrickou župou sa o to pokúšali už viackrát, no neúspešne.

Nočné služby stoja lekárnikov nemalé peniaze. Na rozdiel od pohotovostných lekárov im však nikto za služby neplatí.

V košickom samosprávnom kraji sa dokázali dohodnúť. V okresných mestách je pohotovostná lekáreň otvorená do 20. hodiny, v Košiciach je jedna do 22.30 h a druhá nonstop.

Problémy s otváracími hodinami má iba Banskobystrický kraj. Dokedy teda budú lekárne otvorené, je v nedohľadne. Krajskí poslanci na štvrtkovom rokovaní tento bod zmietli zo stola.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce