26. 02. 2020 08:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Exriaditeľ škandalózneho Čistého dňa pracuje v ďalšom resocializačnom zariadení

Ministerstvo práce priznalo, že o Tománkovom novom mieste vie a problém v tom nevidí.

Riaditeľ galantského resocializačného zariadenia Peter Tománek.
Riaditeľ galantského resocializačného zariadenia Peter Tománek. Foto: TASR

Exriaditeľ resocializačného zariadenia Čistý deň, v ktorom malo dochádzať k zneužívaniu maloletých chovankýň, má novú prácu. Peter Tománek sa zamestnal v ďalšom resocializačnom zariadení v Krupine, ktoré sa venuje deťom aj dospelým. Podľa informácií Nového času tam pracuje už niekoľko mesiacov.

Podľa denníka sa do zariadenia väčšinou dostávajú tí, ktorí sa ocitli na šikmej ploche po zlých vzťahoch v rodine alebo problémoch s drogami či inými závislosťami. Takéto aktivity podporuje aj štát. Len nedávno dostali z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny dotáciu 375-tisíc eur a nešlo o prvé peniaze.

Ministerstvo práce priznalo, že o Tománkovom novom mieste vie a problém v tom nevidí.

„Aj v tomto prípade dané zariadenie akreditačnej komisii zároveň predložilo všetky potrebné osvedčujúce doklady o splnení kvalifikačných predpokladov, praxe a najmä bezúhonnosti daného zamestnanca. Podľa dokladov sa jedná o pozíciu radového zamestnanca v akreditovanom zariadení, ktoré vykonáva resocializačný program pre plnoleté osoby, teda tzv. dobrovoľných dospelých klientov,“ uviedli pre Nový čas z rezortu práce.

Kauza Čistý deň stále žije

Polícia preveruje nové podozrenia z viacerých trestných činov. Televízii Markíza to potvrdila generálna prokuratúra, ktorá na kauzu dohliada.

Polícia stíha ďalší prípad údajného týrania v tomto resocializačnom zariadení. Preverujú však aj podozrenia, že v Čistom dni mali klientom podávať drogy.

V kauze Čistý deň padli už v minulosti dva rozsudky. Za sexuálne zneužitie chovankýň si tresty vypočuli bývalý terapeut a kuchár. Špeciálny policajný tím ešte vyšetroval možné týranie blízkej a zverenej osoby.

Podozrenia sa týkali fyzických trestov, väznení na samotke či hladoviek. Nič z toho sa však nepodarilo preukázať, vyšetrovateľ prípad vlani uzavrel, no generálna prokuratúra chcela mať istotu a dala spis znova preskúmať. Po pol roku prišiel takýto verdikt.

„Vyšetrovaním sa nepodarilo zabezpečiť také dôkazy, ktoré by odôvodňovali vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnej osobe," konštatovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Toto vyšetrovanie sa tak síce skončilo bez záveru, no vyplynuli z neho úplne nové podozrenia, ktoré aktuálne preverujú. Čistý deň je tak stále živou kauzou a orgány činné v trestnom konaní robia na konkrétnych skutkoch, ktoré im oznámili poškodení.

Konkrétne začali trestné stíhanie pre podozrenie zo zločinu týrania zverenej osoby. Polícii sa totiž podľa našich informácií ozval jeden z bývalých klientov resocializačného zariadenia.

Na praktiky v Čistom dni dlhodobo upozorňuje aj poslankyňa Natália Blahová, ktorá kauzu pred tromi rokmi otvorila. „Podľa ich tvrdení bolo s nimi dehonestujúco zaobchádzané, im boli aplikované látky, ktoré nesmeli byť maloletým aplikované," povedala.

Generálna prokuratúra potvrdila TV Markíza, že v uplynulých týždňoch začali preverovať aj podozrenia zo šírenia toxikománie.

Podľa našich informácií ide o drogy, klienti pritom boli v zariadení na odvykačke. Blahová tvrdí, že klienti boli nadrogovaní a pod vplyvom liekov, ktoré nemali dostávať.

Polícia zrejme preveruje aj túto správu, ktorú mal Marian Kočner napísať spoluzakladateľke centra Zuzane Tománkovej a týka sa jednej z chovankýň. Komunikáciu zaistili v Kočnerovom mobile pri vyšetrovaní Kuciakovej vraždy.

Blahová prezentovala, že podľa známych informácií deti zastrašovali a povedali im, kto ich mal zastrašovať.

Podľa Predajňovej sa dnes preverujú aj podozrenia z možného zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Čistý deň už nefunguje, ministerstvo práce mu však pôvodne akreditáciu ponechalo aj po zásahu generálneho prokurátora a prvým obvinením, ale nakoniec o licenciu zariadenie prišlo.

Téme sa dlhodobo venuje redaktor TV Markíza René Medzihradský:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce