02. 03. 2020 06:00 | NESLUŠA/TV Markíza

Uprostred krásnej prírody je obrovské smetisko. Nesluša si nevie poradiť s neprispôsobivými

Práčky, skrine, matrace, papiere, hračky, a ešte oveľa viac.

Smetisko uprostred prírody.
Smetisko uprostred prírody. Foto: TV Markíza

Uprostred krásnej prírody vyrastá obrovské smetisko. Pre pár jednotlivcov trpí obec Nesluša aj blízke Kysucké Nové Mesto. S obyvateľmi na konci obce si starostka nevie dať rady už desiatky rokov.

Práčky, skrine, matrace, papiere, hračky, a ešte oveľa viac. Podľa starostky je približne polovica občanov slušná.

Druhá polovica si však nedá povedať a sype odpad do potoka už roky. Podľa našich informácií komunitu kazí veľmi problémová rodina.

Syn sa nedávno vrátil z väzenia za vraždu. Jeho mama má papiere, že má psychickú poruchu, a tak si vraj dovoľuje a oháňa sa pred ľuďmi, že môže kohokoľvek napadnúť.

Paradoxne, len 50 metrov od rómskej osady je zberný dvor, kde môžu obyvatelia vyhodiť odpad zadarmo.

Rieka z obce Nesluša tečie až do rybníka, ktorý je na území Kysuckého Nového Mesta. Počas silných dažďov tu rieka naplaví všetok neporiadok, ktorý sa hromadí už viac ako 20 rokov.

Naplavený odpad tak musia čistiť rybári spolu s mestom. Okrem pravidelných brigád musia každé štyri roky bagrovať dno potoka. Nájdu sa však aj dobrovoľníci, ktorým je prírody ľúto.

Starostka Nesluše má vypracovaný projekt na reguláciu potoka aj so zábranami. Tvrdí, že keď sa na Slovensku robila protipovodňová mapa, Neslušu do nej nezahrnuli.

Čoskoro sa má robiť nová protipovodňová mapa a starostka dúfa, že teraz sa už obec v nej objaví. Dovtedy má v pláne dotiahnuť k rómskej osade aspoň osvetlenie s kamerovým systémom.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce