28. 02. 2020 19:00 | VEĽKÉ LEVÁRE/TV Markíza

Na Záhorí je veľký záujem o pôdu, ľuďom chodia listy od zahraničných podnikateľov

Starosta varuje, aby ľudia nedarovali pôdu pod rodinným domom.

Ľudom zo západného Slovenska chodí list so záujmom o kúpu pôdy.
Ľudom zo západného Slovenska chodí list so záujmom o kúpu pôdy. Foto: TV Markíza

Pôda je nielen národné bohatstvo, ale aj výhodný obchodný artikel. Viacerí obyvatelia západného Slovenska dostali listom ponuku. Firma ich informuje, že má záujem o pozemky a pridáva aj orientačnú sumu, ktorú je ochotná za ne dať. Viacerí vlastníci pôdy vo Veľkých Levároch dostali od firmy list.

"Samozrejme, kupovanie a predávanie pôdy nie je zakázané. Avšak upozornili sme občanov na to, aby si dobre zvážili, komu a za akú cenu chcú pôdu odpredať a aby omylom neodpredali napríklad pozemok pod rodinným domom," varuje starosta Veľkých Levárov Richard Nimsch.

Súkromník má v listoch záujem o celý list vlastníctva, pod ktorým môže byť niekoľko parciel. Na jednej, napríklad, stojí rodinný dom.

Za celý list vlastníctva firma ponúka orientačne päťtisíc eur a hoci píše, že následne vypracuje individuálnu podrobnú ponuku, adresáta tohto listu suma nahnevala. Už len hodnota parcely, na ktorej stojí jeho dom, je niekoľkonásobne vyššia.

Obálku si v schránke našli viacerí vlastníci pôdy na Záhorí aj niektorí obyvatelia obce Závod.

O slovenskú pôdu majú záujem Česi, ale aj podnikatelia z Holandska a Rakúska. Niektorí na nej farmárčia, nájdu sa však aj firmy, ktoré polia neorú, len skupujú a nasledne predávajú. Podobná ponuka prišla aj pred pol rokom ľuďom v okolí Kútov a aj na miestne družstvo.

Viac sa dozviete v reportáži Sone Cipínovej.

 


VIAC Z Domáce