29. 02. 2020 08:45 , článok bol aktualizovaný 29. 02. 2020 11:24 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko sa vetra zatiaľ nezbaví. Oteplí sa a sneh sa bude rýchlo topiť

Bude polooblačno až oblačno. Teploty 5 až 10 stupňov Celzia.

Vietor - ilustračná snímka.
Vietor - ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v sobotu upozorňuje na veterné počasie na horách vo viacerých častiach Slovenska. Vydal výstrahy prvého stupňa, ktoré platia v celom Žilinskom kraji a na viacerých miestach Trenčianskeho, Košického a Prešovského kraja. Tiež v okrese Brezno v Banskobystrickom kraji. V Prešovskom kraji môže byť na horách veterno až do nedele (1.3.) do 6.00 h.

Predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú podľa SHMÚ v danom ročnej období a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu. "Tento jav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia.

Predpoveď počasia

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Bude polooblačno až oblačno. Teploty 5 až 10 stupňov Celzia.

Bude prevažne polooblačno. Teploty od 5 až 10 stupňov.

Vo výške nad 1500 m bude prevažne polooblačno. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná -2 stupne C.

Lavínová hrozba v Tatrách a Malej Fatre stúpla na tretí stupeň z piatich

Vo vysokohorskom teréne Vysokých, Západných, Nízkych Tatier a Malej Fatry sa v dôsledku sneženia a vetra počas posledných dní vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej Fatre trvá vzhľadom na nižší úhrn nového snehu mierna lavínová hrozba, druhý stupeň, informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

"Nový sneh pripadol väčšinou na tvrdý, miestami až ľadový povrch staršieho snehu, s ktorým nie je dostatočne previazaný. Uvoľnenie lavíny je na strmých svahoch možné už pri malom dodatočnom zaťažení. V ojedinelých prípadoch je možný aj výskyt stredne veľkých spontánnych lavín," upozornil Kyzek.

Ráno bolo na horách prevažne zamračené počasie. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 13 do mínus troch stupňov Celzia. Za posledné dva dni pripadlo 20 až 40 centimetrov nového prachového snehu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce