29. 02. 2020 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Najvyťaženejšiemu bratislavskému súdu hrozí kolaps. Za všetko môže Kočnerova Threema

Jeho predseda adresoval súdnej rade výzvu, aby mu pomohli v zapeklitej situácii.

Najvyťaženejšiemu bratislavskému súdu hrozí kolaps
Najvyťaženejšiemu bratislavskému súdu hrozí kolaps Foto: TV Markíza

Najvyťaženejšiemu bratislavskému súdu hrozí kolaps. V ohrození je najmä obchodný úsek po tom, čo museli odísť sudcovia z Kočnerovej Threemy.

Vyšetruje ich NAKA pre podozrenia z rozhodovania v prospech obžalovaného podnikateľa. Predseda tohto súdu žiada záchranné lano od súdnej rady, lebo nebude mať kto rozhodovať a hrozia prieťahy.

Kontakty sudcov s Marianom Kočnerom najviac postihli Okresný súd Bratislava 1. Jeho predseda adresoval súdnej rade výzvu, aby mu pomohli v zapeklitej situácii, a síce s nízkym počtov sudcov.

Ján Golian prišiel o troch sudcov z obchodného úseku po zverejnení šifrovanej komunikácie z telefónu Mariana Kočnera. So sudcom Vladimírom Sklenkom si obžalovaný podnikateľ vymenil vyše šesťtisíc správ.

Sklenka mal Kočnerovi posúvať informácie o dôležitých či pre Kočnera zaujímavých obchodných sporoch. A zrejme to nemalo byť zadarmo.

Podozrivá je aj sudkyňa Miriam Repáková. Ona a Vladimír Sklenka sa funkcie sudcu vzdali, ďalšia sudkyňa z tohto úseku, Denisa Cviková, má pozastavený výkon.

Objavila sa totiž na rozsudku kolegyne, ktorá Kočnerovi odklepla vyše osemmiliónovú zmenku. Mala jej pomáhať v procese aj s písaním rozsudku. V správach ju spomínala niekdajšia štátna tajomníčka Monika Jankovská.

U všetkých troch sudcov spravili koncom januára domové prehliadky. Vzali im počítače, telefóny aj iné nosiče. Obvinený zatiaľ nie je nikto.

Šéf súdu členom súdnej rady povedal, že problémy má nielen na obchodnom, ale aj na trestnom úseku. Na tomto súde riešia najzávažnejšie zločiny, vrátane starých mafiánskych vrážd.

Súdna rada posudzuje spôsobilosť sudcu na výkon funkcie. Jej šéfka avizuje, že o kandidátoch do talárov budú rozhodovať už v marci.

O talár majú záujem mladí právnici podľa Praženkovej stále. Aj sa prihlásia, ale vždy ich vraj príde menej. Zatiaľ sa súdnej rade ani raz nepodarilo obsadiť všetky miesta na sudcov. 

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce