14. 03. 2020 12:31 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2020 21:37 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Jankovská a spol. idú do väzby, trojicu obvinených ale sudca pustil na slobodu

Do väzby nebola vzatá Zuzana Maruniaková, Miriam Repáková a Ladislav Mojžiš.

Monika Jankovská.
Monika Jankovská. Foto: TASR - Ján Krošlák

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v sobotu rozhodoval o väzobnom stíhaní obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Boli medzi nimi traja civili a piati bratislavskí sudcovia, ktorých na súd priviezli okolo poludnia. Ide o bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú, ďalej Zuzanu Maruniakovú, Denisu Cvikovú, Eugena Palášthyho a Richarda Molnára.

Maruniakovú, Repákovú a podnikateľa Ladislava Mojžiša sudca prepustil, zvyšok, vrátane Moniky Jankovskej, poslal do väzby.

Pri Zuzane Maruniakovej sudca prihliadol na to, že sa pred výsluchom vzdala funkcie sudcu i na to, že vo vzťahu k iným osobá bola podriadená a bol na ňu vyvíjaný tlak. Zohladnil aj jej osobné pomery, nakoľko je matka 9-mesačného dieťaťa.

Miriam Repáková sa v celom rozsahu priznala k spáchaniu skutku a aj pri nej sudca prihliadol na to, že je matka dvoch detí a konala pod nátlakom.

Sudca Richard Molnár sa vzdáva funkcie sudcu, potvrdil to jeho advokát. Doplnil, že si nevie po týchto udalostiach predstaviť, že by bol naďalej trestným sudcom. Proti vzatiu do väzby podal sťažnosť, podobne ako aj všetci ostatní, ktorých sudca vzal do väzby.

Podnikateľa Ladislava Mojžiša súd nevzal do väzby pre zdravotné problémy i pre to, že od spáchania skutku prešli štyri roky a v prípade nemá koho ovplyvňovať.

Denník N informoval, že Jankovskej syna cestou na súd zrazilo v Banskej Bystrici na priechode pre chodcov auto. So zraneniami ho previezli do nemocnice.

Zadržaní sudcovia.
Zadržaní sudcovia. Foto: TV Markíza
 

Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok (12.3.) vyslovil súhlas so vzatím do väzby u piatich z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11.3.) polícia zadržala a sú obvinení z korupčných trestných činov. U ôsmich obvinených sudcov súhlas na ich väzobné stíhanie, o ktoré žiadal generálny prokurátor, ÚS nedal.

Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá vyšetruje sudcov v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariana Kočnera, v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.

Téme sa venoval Ľubo Fronko.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce