20. 03. 2020 08:59 , článok bol aktualizovaný 20. 03. 2020 18:54 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, TASR

VIDEO: Fico nechcel Kollára ako predsedu, koalícia ho poriadne skritizovala

Nový šéf snemovne pre mimoriadnu situáciu vyzval opozíciu a koalíciu na spoluprácu.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár. Foto: TASR
Budúci premiér Igor Matovič (OĽaNO) skladá poslanecký sľub.
Peter Pellegrini.
Ján Ferenčák (SMER-SD) si dezinfikuje ruky v rokovacej sále pred zložením sľubu.

Líder strany Sme rodina Boris Kollár bude predseda parlamentu. Rozhodli o tom poslanci v tajnom hlasovaní na ustanovujúcej schôdzi. Získal 106 hlasov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76.

Získal aj hlasy niektorých opozičných poslancov, pretože koalícia má v parlamente 95 poslancov. Dvaja koaliční poslanci však chýbali zo zdravotných dôvodov.

Ľudia od novej vlády a parlamentu neočakávajú plané reči, ale rázne skutky a zmenu. Dôležité je, aby sa vládna koalícia aj opozícia spojili aj v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu na Slovensku. Zdôraznil Kollár v prvom prejave ako predseda snemovne. Stal sa druhým najvyšším ústavným činiteľom, nahradil vo funkcii Andreja Danka.

Predseda parlamentu Boris Kollár.
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR
 

"Je dôležité, aby sme sa v týchto ťažkých časoch, opozícia aj koalícia, spojili. Sme na jednej lodi," povedal Kollár a poukázal na hroziacu zdravotnícku i hospodársku krízu. Podotkol, že v pléne parlamentu sa prijímajú zákony pre všetkých ľudí, preto by sa podľa neho nemali poslanci prizerať na to, kto aký návrh predkladá, ale načo ho predkladá.

Kollár sa zároveň poďakoval odchádzajúcej vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) za to, čo urobila v súvislosti s mimoriadnou situáciou na Slovensku. Zároveň sa poďakoval zdravotníkom, záchranným zložkám či pracovníkom v laboratóriách a ďalším ľuďom, ktorí denne pracujú napríklad v obchodoch či službách.

Nový predseda parlamentu je presvedčený, že Marian Kotleba sa stane predsedom parlamentného výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva, hoci viacerí poslanci avizovali, že členov klubu ĽSNS na predsednícke posty vo výboroch nepodporia. Otázna je aj podpora Ľuboša Blahu (Smer-SD) na post predsedu ľudskoprávneho výboru. "Uvidíme, možno bude opakovaná voľba pri tomto výbore," podotkol Kollár.

Kollár nechce v najbližšom čase meniť rokovací poriadok parlamentu. "Parlament bude mať podstatne väčšie a ťažšie problémy ako to, či môžeme jesť horalku alebo piť kávu. Podstatné je, aby sme upokojili ľudí, aby sme sa zomkli a prešli týmto ťažkým obdobím," uzavrel.

 

Podpredsedovia parlamentu a výborov

Poslanci zasadnú po ustanovujúcej schôdzi do lavíc opäť v utorok (24. 3.). Voliť na nej majú chýbajúcich dvoch podpredsedov parlamentu.V piatok (20. 3.) zvolili dvoch - Gábora Grendela (OĽaNO) a Juraja Šeligu (Za ľudí).

Zvyšných dvoch by si mali zvoliť na nasledujúcej schôdzi. Kandidovať má Peter Pellegrini (Smer-SD), za SaS sa spomína Milan Laurenčík.

Podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) a Juraj Šeliga (Za ľudí).
Podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: TASR
 

V tajnom hlasovaní bolo platných 132 hlasov. Za zvolenie Grendela bolo 108 poslancov, proti 20, štyria sa zdržali. Šeligu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 31, zdržali sa 13 poslanci.

Väčšina výborov už pozná svojich predsedov. Zvolení boli na piatkovej ustanovujúcej schôdzi parlamentu na základe dohody, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem.

Predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR bude Milan Vetrák (OĽaNO). Do čela Mandátového a imunitného výboru NR SR zvolilo plénum Anna Andrejuvovú (OĽaNO) a Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).

Výbor NR SR pre európske záležitosti povedie Tomáš Valášek (Za ľudí), šéfom Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport sa stal Richard Vašečka (OĽaNO) a Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO).

Jana Cigániková (SaS) povedie Výbor NR SR pre zdravotníctvo a Juraj Krúpa (OĽaNO) Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie povedie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Šéfkou Výboru NR SR pre sociálne veci sa stala Jana Žitňanská (Za ľudí).

Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj povedie Jozef Lukáč (Sme rodina) a do čela Výboru NR SR pre hospodárstvo zasadne Peter Kremský (OĽaNO).

Predsedom Zahraničného výboru NR SR bude Juraj Blanár (Smer-SD). Predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny poslanci nezvolili. Kandidát Smeru-SD Ľuboš Blaha nezískal dostatočnú podporu.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba nebude šéfovať výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ani on získal dosť hlasov. Naopak, jeho stranícky koleba Martin Beluský (ĽSNS) bude viesť výbor na kontrolu činnosti NBÚ.

Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS bude riadiť Erik Tomáš (Smer-SD).

Ficovi sa nepáčila Kollárova nominácia

Pred hlasovaním o Kollárovi líder Smer-SD oznámil, že poslanci nebudú voliť Kollára za predsedu národnej rady. Odôvodnil to tým, že Kollár by bol bezpečnostné riziko.

Fico pripomenul Kollárove kontakty s mafiou, komunikáciu s ľuďmi obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Hovoril aj to, že Kollár sa mal podieľať na dovoze drog na Slovensko, aj o komunikácii s 15-ročnou dievčinou z resocializačného strediska Čistý deň.

Robert Fico (SMER-SD).
Robert Fico (SMER-SD). Foto: TASR
 

"Prepojenie vášho kandidáta na organizovaný zločin a mafiu je jasné. Prečo trváte na tomto kandidátovi?" pýtal sa Fico koaličných poslancov. Fico sa tiež zastal Ľuboša Blahu, ktorého koaliční poslanci odmietajú v čele výborov. Fico odmieta napádanie poslanca Smeru-SD. "Nazvať poslanca, že je koronavírus, ktorý treba izolovať, za hanbu krajiny, považujem za hanebné a smiešne," povedal Fico.

Koaliční poslanci sa Kollára zastali. "Je lepšie mať fotku s mafiánmi, ako mafiánom byť," vyhlásila Jana Cigániková. Predseda SaS Richard Sulík prirovnal Roberta Fica k Vladimírovi Mečiarovi.

"Ste zatrpknutý a nepochopený. Mečiar mal tento syndróm," povedal Sulík s tým, že Fico bude najbližšie štyri roky v parlamente na smiech. Poukázal na jeho slová o tom, že nechce vykrikovať z pléna ako opozičný poslanec. Peter Osuský pripomenul Ficovi taliansku mafiu a niekdajšiu hlavnú štátnu radkyňu Máriu Troškovú.

 

Poslanecké kluby

Politické strany a hnutia si na piatkovej ustanovujúcej schôdzi vytvorili poslanecké kluby.

Klub OĽaNO povedie Michal Šipoš, Sme rodina Peter Pčolinský, SaS Anna Zemanová a Za ľudí Jana Žitňanská.

Predsedom klubu Smeru-SD bude predseda strany Robert Fico, vo vedení klubu ĽSNS bude šéf strany Marian Kotleba.

Najsilnejším klubom v NR SR je OĽaNO, ktorému patrí 53 mandátov. Nasleduje Smer-SD (38), Sme rodina a ĽSNS (po 17), SaS (13) a Za ľudí (12).

Sľuby poslancov boli ako prvé

Dosluhujúci predseda parlamentu Andrej Danko otvoril rokovanie ustanovujúcej schôdze parlamentu. Na úvod rokovania zaznela štátna hymna SR. Schôdza sa koná za prísnych bezpečnostných a preventívnych opatrení. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu , ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Dopoludnia poslanci zložili ústavou predpísaný sľub do rúk Danka. "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života," znie sľub, ktorý poslanci skladali tak, že po jeho verejnom prečítaní položia pravú ruku na Ústavu SR, povedali "sľubujem" a podali ruku predsedovi parlamentu. Odmietnutím sľubu alebo zložením sľubu s výhradou stráca poslanec mandát.

Dvaja novozvolení poslanci sľub neskladali a z rokovania sa ospravedlnili. Volebná líderka OĽaNO Mária Šofranko pre dlhodobé zdravotné problémy. Andrej Stančík (OĽaNO) je v 14-dňovej karanténe v súvislosti s výskytom nového koronavírusu po tom, ako sa vrátil zo zahraničia.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce