20. 03. 2020 20:55 , článok bol aktualizovaný 20. 03. 2020 21:44 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky demisiu za celú vládu

Prečítajte si, čo povedala Čaputová v príhovore.

Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej demisiu za celú svoju vládu.
Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej demisiu za celú svoju vládu. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v piatok v Prezidentskom paláci z rúk premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) demisiu doterajšej vlády. Nový kabinet Igora Matoviča vymenuje v sobotu (21. 3.).

Hlava štátu ocenila prístup Pellegriniho kabinetu v súvislosti s koronavírusom a opatreniami, ktoré prijala jeho vláda. Zároveň poďakovala odchádzajúcemu kabinetu za všetko dobré, čo pre Slovensko urobili.

Pellegrini skonštatoval, že bolo pre neho cťou byť súčasťou vlády a viesť ju v dobrých i ťažších časoch. Je rád, že odovzdáva novej vláde krajinu, ktorá je rešpektovaná v zahraničí, dosiahla úspechy, ale má pred sebou aj ďalšie výzvy.

"Každý deň sme pracovali, ako sme vedeli, aby sme pomohli zlepšiť život na Slovensku," poznamenal s tým, že želá všetko dobré novej vláde, Slovensku aj prezidentke. Hlave štátu poďakoval za dobré vzťahy. "Chcem vám ako predseda vlády poďakovať za našu, síce krátku, ale konštruktívnu spoluprácu a takisto oceniť, že sa nám podarilo udržať na vysokej úrovni naše vzťahy dvoch najvyšších ústavných činiteľov," uzavrel Pellegrini.


Prijatie demisie predsedu vlády SR P. Pellegriniho

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 20. marca 2020

Príhovor prezidentky k odchádzajúcej vláde

"Vážený pán úradujúci predseda vlády Slovenskej republiky, vážené dámy, vážení páni,

chcela by som sa poďakovať vám, pán Pellegrini, ako aj všetkým ministrom dosluhujúceho kabinetu, za prácu, ktorú ste vykonali v prospech Slovenskej republiky a jej obyvateľov.

Funkciu ste prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi. Stalo sa to v čase veľkých politických i spoločenských turbulencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve.

Pozitívne môžem hodnotiť skutočnosť, že v čase, keď ste viedli vládu, došlo k viacerým pozitívnym zmenám. Krajina zaznamenala stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda. To sú všetko oceneniahodné ukazovatele.

Musím však, zároveň, vyjadriť aj poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť a zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu.

V tejto chvíli chcem však ešte raz osobitne oceniť skutočnosť, že ste ako premiér, a ďalší ministri ako členovia krízového štábu, pohotovo reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby, s akou je konfrontovaná Slovenská republika. Vážim si, že ste reagovali razantne a že ste svoje rozhodnutia dokázali verejnosti zrozumiteľne a presvedčivo tlmočiť. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že ste v kritickej situácii našli spoločnú reč aj s nastupujúcim premiérom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom. Že k nemu dôjde tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela.

Vážený pán úradujúci premiér,

na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to.

Ešte raz vám všetkým ďakujem za vykonanú prácu a želám veľa úspechov, či už vo verejnom pôsobení alebo v súkromnom živote."

Pellegriniho vládu tvorili strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Kabinet vystriedal tretiu vládu Roberta Fica, ktorá odstúpila po protestoch vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Demisia vlády Petra Pellegriniho u prezidentky Zuzany Čaputovej.
Demisia vlády Petra Pellegriniho u prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto: TASR
 

Po parlamentných voľbách 2016 vznikol pôvodne kabinet zložený zo štyroch strán, Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Po rozpade Siete si trojlístok rozdelil pozície po strane Radoslava Procházku a vládol až do vynútenej výmeny vlády za tú Pellegriniho.

Pellegriniho vládu tvorili podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpredseda vlády a minister financií Ladislav Kamenický, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ministrom zahraničných vecí bol Miroslav Lajčák, minister obrany Peter Gajdoš, ministerka vnútra Denisa Saková, minister hospodárstva Peter Žiga, minister dopravy Árpád Érsek, ktorý bol poverený riadením ministerstva životného prostredia, minister spravodlivosti Gábor Gál, minister práce Ján Richter, ministerka školstva Martina Lubyová a ministerkou kultúry bola Ľubica Laššáková. Pellegrini bol tiež poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Pellegrini by mal v parlamente obsadiť post podpredsedu snemovne. Plénum o tom rozhodne na najbližšej schôdzi parlamentu v utorok (24. 3.).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce