24. 03. 2020 11:48 , článok bol aktualizovaný 24. 03. 2020 14:53 | BRATISLAVA/TASR

Poslanci zvolili ďalších predsedov výborov, Kotleba s Blahom neprešli

Poslanci taktiež volia v tajnom hlasovaní zvyšných dvoch podpredsedov parlamentu.

Podpredsedovia parlamentu Milan Laurenčík (SaS) a Peter Pellegrini (Smer-SD).
Podpredsedovia parlamentu Milan Laurenčík (SaS) a Peter Pellegrini (Smer-SD). Foto: TASR

Väčšina výborov už má svojich predsedov. Na utorkovej schôdzi parlamentu poslanci zvolili šéfov ďalších dvoch výborov. Ľuboša Blahu (Smer-SD) a Mariana Kotlebu (ĽSNS) za predsedov výborov nezvolili.

Predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií sa stal Richard Raši (Smer-SD) a predsedom výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Peter Žiga (Smer-SD).

Blaha kandidoval na post predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Na zvolenie potreboval nadpolovičnú väčšinu odovzdaných platných hlasov poslancov. Za jeho zvolenie bolo 52 poslancov, proti bolo 85, zdržali sa štyria.

Na svoje nezvolenie reagoval Blaha tým, že ide o nerešpektovanie dohody na rozdelení pozícií pre opozíciu, rovnako ako o nerešpektovanie práv opozície na predsednícke funkcie vo výboroch. Podľa vlastných slov na funkcii netrvá, poukázal však na hlasy voličov, ktoré on i strana Smer-SD získali vo voľbách. To, či ho strana opäť nominuje, nepovedal, dodal, že o tom ešte budú hovoriť.

Rovnako nezískal dostatočnú podporu ani Kotleba. Za jeho zvolenie do funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva hlasovalo 42 poslancov, proti bolo 77, 23 sa zdržali.

OĽaNO má nateraz šesť predsedníckych kresiel, Sme rodina dve, SaS dve a Za ľudí dve. Smer-SD dostal nateraz štyri predsednícke pozície, ĽSNS jednu.

Predsedov väčšiny výborov zvolili zákonodarcovia už na piatkovej (20. 3.) ustanovujúcej schôdzi parlamentu na základe dohody, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem.

Reportáž spracovala Martina Töröková.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce