29. 03. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kriminalita v Európe sa počas pandémie rapídne zvýšila. Zisťovali sme, ako je tu u nás

Terčom záujmu sú predajne a v tejto mimoriadnej situácii sa darí aj vreckárom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Koronavírus ovplyvnil aj kriminalitu. Podľa Europolu sa prudko zvýšila, zločinci a organizované skupiny vraj rýchlo prispôsobili svoje metódy.

V tejto mimoriadnej situácii sa zdá, že väčšina zločincov u nás je v karanténe. Celkovo klesol počet násilných aj ekonomických trestných činov. Naopak vreckári či lupiči si pokoj nedali.

Menej vrážd aj krádeží áut. Z policajných štatistík, ktoré získala televízia Markíza, vyplýva, že šíriaca sa nákaza má vplyv aj na vývoj kriminality na Slovensku.

„V porovnateľnom období z vlaňajška a súčasnosti, od 1. do 20.marca, klesol celkovo počet zistených a objasnených trestných činov. Kým minulý rok ich bolo 3067, tento bol o 32 prípadov menej," povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že za porovnateľné obdobie klesol počet ekonomickej kriminality o 37 prípadov a výtržníctvo o 36 prípadov.

„Napríklad z násilnej kriminality klesli prípady vrážd a to o štyri. No naopak stúpol počet lúpeží. Za 20 dní ich bolo 29, „ dodala Bárdyová.

Z majetkovej kriminality klesli počty krádeže motorových vozidiel o 15 prípadov, tiež klesli prípady krádeže vlámania do bytov o 14 prípadov.

Nerušene by to v tomto období robiť nemohli. Mnohí z nás sú doma s deťmi či v karanténe. Terčom záujmu sú ale predajne. V tejto mimoriadnej situácii sa darí najmä vreckárom. V obchodoch teda buďte ostražití. Počet takýchto krádeží je vyšší ako vlani v porovnateľnom období. Policajti zaznamenali o 20 prípadov viac.

Byť zavretý doma a minimálne chodiť na vzduch môže mať vplyv na našu psychiku. V Bratislave pred pár dňami policajti pacifikovali muža pod vplyvom alkoholu, ktorý sa oháňal nožom najskôr na ženu a potom aj na nich. Popri tom vykrikoval, že má koronavírus a že skapú. Nakoniec ho zadržali a na krku má niekoľko obvinení. Nákazu u neho nepotvrdili.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej:

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce