31. 03. 2020 08:09 , článok bol aktualizovaný 31. 03. 2020 15:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Fico prišiel o ochranku. Skončil sa bezbrehý papalášizmus, odkazuje Matovič

Šéf Smeru zase tvrdí, že bolo nevyhnutné ukončiť spoluprácu, neželá si byť pod jeho kontrolou.

Expremiér Robert Fico s ochrankármi.
Expremiér Robert Fico s ochrankármi. Foto: TV Markíza

Minister vnútra Roman Mikulec (OľaNO) podpísal skončenie ochranky niekdajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Bývalá vláda ju šéfovi Smeru-SD ponechala, aj napriek tomu, že zo zákona na ňu nemal nárok.

Fico na ochranku stratil nárok od polnoci. Premiér a hnutie OĽaNO krok rezortu potvrdili na sociálnej sieti. „Robert Fico dnešnou polnocou stratil nárok na bezdôvodne pridelovanú ochranku. Zbytočné mrhanie státisícov a bezbrehý papalášizmus skončil. Ďakujem, Roman Mikulec," napísal Igor Matovič na svojom facebooku.

FICO Z HRUŠKY DOLE Robert Fico dnešnou polnocou stratil nárok na bezdôvodne pridelovanú ochranku. Zbytočné mrhanie...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 30. marca 2020

ZDROJ: Facebook/Igor Matovič

Mikulec ochranku Ficovi zrušil na základe prehodnotenia potreby jej poskytovania. Matovič to považuje za zabezpečenie spravodlivosti.

"Rozhodnutiu predchádzalo moje stretnutie s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany," priblížil minister vnútra.

Predseda vlády Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec.
Predseda vlády Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec. Foto: TASR
 

Rezort vnútra informoval, že služby úradu boli Ficovi poskytované od nástupu do funkcie predsedu vlády SR v roku 2006 a skončili sa v pondelok (30. 3.) o 24.00 h.

Mikulec si myslí, že po tom, ako Fico odišiel z funkcie predsedu vlády a stal sa poslancom parlamentu, boli ešte jeho dôvody na ochranku oprávnené, pripomenul však, že vtedy to neposudzoval on, ale bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Po odchode z funkcie premiéra mal Fico 90 dní zákonný nárok na ochranu, podľa Mikulca mu bola následne ochrana predlžovaná na ďalších 90 dní a neskôr predlžovaná na základe pokynu bývalej ministerky. Mikulec pred utorkovým rokovaním vlády povedal, že v tom čase už neboli dôvody na poskytovanie ochranky pre Fica.

Matovič v reakcii na zrušenie ochranky pre Fica uviedol, že na ňu neexistovali zákonné dôvody. Podľa jeho informácií ešte ako opozičného politika stála ochranka pre šéfa Smeru-SD stovky tisíc eur. "Tým, že ju dnešnou polnocou stratil, sa iba zabezpečila spravodlivosť. Ja som rád," reagoval predseda vlády na utorkovej tlačovej konferencii.

Fico sa do budúcna zariadi

Expremiér skonštatoval, že bolo nevyhnutné ukončiť jeho spoluprácu s úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Zdôraznil, že nechce byť pod kontrolou nového premiéra.

"Ja si neželám byť v žiadnom prípade pod kontrolou pána Matoviča," zdôraznil Fico s tým, že bolo nevyhnutné ukončiť spoluprácu s príslušným úradom. Ochrankárom, s ktorými počas uplynulých rokov spolupracoval, sa poďakoval za profesionalitu.

Dodal, že do budúcna sa zariadi. "To, čo bude ďalej, to je moja vec. Nehnevajte sa, to si ja zariadim sám," podotkol. Nekonkretizoval však, či si sám zariadi ochranku aj do budúcna a či mu ju bude platiť strana Smer-SD.

Krok ministra vnútra oceňuje aj koaličná SaS. "Fico môže konečne zistiť, ako sa žije obyčajnému človeku, okolo ktorého nebehajú nonstop ochrankári. Dôvody pre to, aby ochranku mal, boli nanajvýš absurdné, pričom sme len prišli o státisíce eur zo štátneho rozpočtu," uviedla europoslankyňa za SaS a predsedníčka výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová.

K zrušeniu ochranky Fica sa premiér vyjadril aj na utorkovom tlačovom brífingu:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce