Live
Sledujte NAŽIVO: Fico o výzve pre tripartitu a aktuálnych politických otázkach
Sledujte tu
01. 04. 2020 13:40 , článok bol aktualizovaný 01. 04. 2020 19:47 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Premiér apeloval na opozíciu, Blahu a Kotlebu po tretíkrát nezvolili

Smer trvá na jeho nominácii.

Poslanec Luboš Blaha (SMER-SD).
Poslanec Luboš Blaha (SMER-SD). Foto: TASR

V úvode parlamentnej schôdze o slovo mimoriadne požiadal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Apeloval na opozíciu, najmä na poslancov Smeru-SD, aby sa správali v tejto kríze zodpovedne a odložili "politické tričká".

Predseda vlády apeloval na poslancov Smeru-SD, aby nesabotovali kroky vlády a aby "nepolitikárčili". "Teraz je chvíľa, aby sme odložili politiku bokom," poznamenal s tým, že ho mrzí prístup Smeru-SD. Podotkol, že ubližujú nielen vláde, ale predovšetkým svojim voličom a občanom SR. Poslancov zároveň vyzval na príspevok do Fondu vzájomnej pomoci.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Premiér Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR
 

V úvode schôdze podal poslanec Robert Fico (Smer-SD) procedurálny návrh, aby sa o zmenách v Zákonníku práce a o skrátenom konaní k tomuto návrhu rokovalo až po prerokovaní návrhu na tripartite, nebolo to však schválené.

Blaha a Kotleba neprešli

Poslanci po tretíkrát nezvolili Ľuboša Blahu (Smer-SD) za predsedu výboru pre ľudské práva ani predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu za šéfa Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Ani jeden z nich nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Blahu v tajnom hlasovaní podporilo 53 poslancov, 78 bolo proti. Kotlebu podporilo 54 zákonodarcov a 71 hlasovalo proti jeho zvoleniu.

Keďže poslanci opätovne nezvolili šéfov výborov, voľba sa bude opakovať. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) po vyhlásení výsledkov v pléne skonštatoval, že nová voľba môže byť najskôr vo štvrtok (2. 4.).

Blaha a Kotleba kandidovali na pozície predsedov výborov už na ustanovujúcej schôdzi parlamentu (20. 3.). Strany na ich nominácii do funkcií opätovne trvali. Poukazujú na práva opozície obsadiť tieto pozície, ako aj na dohodu poslaneckých klubov, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem.

OĽaNO má nateraz šesť predsedníckych kresiel, Sme rodina dve, SaS dve a Za ľudí dve. Smer-SD dostal nateraz štyri predsednícke pozície, ĽSNS jednu.

Smer-SD aj naďalej trvá na Blahovej nominácii ako šéfa spomínaného výboru. Vyhlásil to predseda strany Robert Fico tvrdia, že ide o porušenie dohôd, keďže tento výbor má patriť opozícii. "Trváme na tom, že naším kandidátom na tento post zostáva Ľuboš Blaha. Nemáme žiaden dôvod meniť túto kandidatúru. Tento človek nemá žiadne problémy," skonštatoval Fico s tým, že Blaha je inteligentný a sčítaný človek, ktorý je akceptovateľný ako predseda výboru.

Fico upozornil, že podľa hlasovania podporili Blahu iba opoziční poslanci, zo strany koalície ide preto podľa neho o hrubé porušenie dohôd. Šéf Smeru-SD sa tiež pýta, ako je možné, že Blaha nemôže byť predsedom výboru, keď predsedom parlamentu je Boris Kollár (Sme rodina), ktorého označil za mafiána.

SaS má záujem dočasne viesť výbor

Strana SaS sa uchádza o post predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Nominantom strany sa stal Ondrej Dostál. Nomináciu odovzdala predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová predsedovi parlamentu.

„Dôvodom mojej kandidatúry na post predsedu ľudskoprávneho výboru je snaha sfunkčniť chod výboru. Keďže ustanovujúcu schôdzu výboru môže zvolať len jeho predseda, je nevyhnutné, aby bol predseda zvolený. Smer-SD stále trval na Ľubošovi Blahovi, ktorý je pre nás neprijateľný a ktorý nebol opätovne zvolený. V prípade, že budem zvolený za predsedu výboru, zvolám jeho ustanovujúcu schôdzu, na ktorej budú zvolení podpredsedovia výboru. Následne sa funkcie predsedu výboru vzdám, ale výbor už bude môcť normálne fungovať, lebo bude mať zvoleného podpredsedu, ktorý bude zastupovať predsedu až do doby, kým bude predseda výboru z radov opozície zvolený," ozrejmil Dostál.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce