02. 04. 2020 18:07 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Koaličnú dohodu odmietol podpísať jeden poslanec, nevidí dôvod na netradičné experimenty

Koaličnú zmluvu zverejnia na budúci týždeň v pondelok.

Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richar Sulík poćas brífingu na Bratislavskom hrade.
Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richar Sulík poćas brífingu na Bratislavskom hrade. Foto: TASR

Poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár (Za ľudí) nepodpísal koaličnú dohodu. K jej podpisu vyzýval koaličných poslancov predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Kollár to na sociálnej sieti zdôvodnil tým, že nevidí dôvod na netradičné experimenty, avšak prízvukoval, že jednoznačne koalíciu podporuje.

„Rešpektujem všetkých mojich parlamentných kolegov, ale z môjho pohľadu je štandardné a úplne dostatočné, keď koaličnú dohodu podpísali predstavitelia strán, ktoré ju tvoria," vysvetlil Kollár. Podľa neho bola vôľa vytvoriť koalíciu deklarovaná tým, že ju podpísali tradične lídri jednotlivých strán a hnutí. „Úlohou poslancov vládnej koalície teraz nie je podpisovať ďalší papier, ale podporiť programové vyhlásenie a vládu Igora Matoviča vyslovením dôvery vláde v Národnej rade Slovenskej republiky, k čomu sa plne hlásim," doplnil poslanec.

Neskôr Kollár dodal, že oceňuje fungovanie parlamentu, pretože za prvých desať dní, odkedy nastúpila nová vláda a predložila v rýchlom slede zákony, tak slúžila koalícia poslancov na opravovanie možných chýb. "Tak, aby tie zákony boli také, aké majú byť a takto som pripravený pracovať aj ďalej," uzavrel.

Koaliční poslanci vo štvrtok na Bratislavskom hrade pristúpili k podpisu koaličnej dohody. Pridali sa tak k podpisom lídrov koaličných hnutí a strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Premiér: Od poslancov sa očakáva podpora zákonov v zmysle dohôd

Po podpise koaličnej dohody a odhlasovaní programového vyhlásenia vlády (PVV) sa očakáva, že poslanci budú hlasovať za zákony, ktoré sú súčasťou koaličných dohôd. Naďalej budú mať zelenú kartu pri hlasovaní o veciach, na ktorých nie je spoločná dohoda v koalícii.

Na štvrtkovom brífingu počas podpisovania dohody poslancami na Bratislavskom hrade to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dodal, že ju podpíšu všetci 95 koaliční poslanci. Podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) zverejnia partneri znenie dohody v pondelok (6. 4.).

"Keď poslanci raz podpíšu koaličnú zmluvu alebo spoločne zahlasujú za PVV, ktoré bude v súlade s koaličnou zmluvou, tak už pri akomkoľvek zákone, ktorý príde a ktorý bude napĺňať ducha a literu PVV, sa očakáva, že ho poslanci, samozrejme, schvália a budú hlasovať za," uviedol premiér.

Skonštatoval, že poslanci mali čas oboznámiť sa s celým textom koaličnej dohody, aby sa vedeli slobodne rozhodnúť o jej podpise. Deklaroval, že za OĽaNO podpíše dohodu všetkých 53 poslancov. "Verím, že je to základ a záväzok do budúcna, že naplníme naše sľuby," skonštatoval. Dodal, že partneri pracujú aj na tvorbe PVV. Jednotlivé ministerstvá by mali pripraviť svoju časť. "Všetko stihneme, proces beží," priblížil.

"Všetkých 95 poslancov podpíšu koaličnú zmluvu. Toto robíme preto, lebo chceme, aby aj oni boli skutočnou súčasťou koalície, a najmä preto, lebo chceme, aby bola koalícia stabilná," priblížil Sulík s tým, že to bude potrebné aj vzhľadom na krízu pre ochorenie COVID-19. Zdôraznil, že koalícia bude musieť prijať mnoho opatrení, a to nielen na obdobie mimoriadnej situácie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce