02. 04. 2020 21:28 | BRATISLAVA/TASR

Blaha sa nedočkal ani na štvrtý pokus. Za predsedu ľudskoprávneho výboru zvolili Dostála

Poslanci Národnej rady ani vo štvrtok nezvolili predsedu Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti VOS.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) počas mimoriadnej 58. schôdze parlamentu.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) počas mimoriadnej 58. schôdze parlamentu. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok zvolili Ondreja Dostála (SaS) za predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Dostál avizoval, že po sfunkčnení výboru sa funkcie vzdá. Poslanci opätovne nezvolili predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VOS). Podľa pôvodnej dohody poslaneckých klubov mala oba výbory obsadiť opozícia. Voľbou predsedov výborov plénum ukončilo druhý rokovací deň štvrtej schôdze NR SR.

Dostál sa svojej funkcie plánuje vzdať po zvolení podpredsedov výboru. Na post šéfa ľudskoprávneho výboru opätovne kandidoval aj Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý nezískal potrebný počet hlasov.

Na funkciu predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti VOS kandidoval opätovne Marian Kotleba (ĽSNS) a o funkciu sa uchádzal aj Juraj Gyimesi (OĽaNO). Ani jedného do funkcie poslanci nezvolili. Voľba sa bude opakovať. Kotlebu a Blahu plénum zvolilo za členov výborov.

S kandidatúrou Kotlebu a Blahu za šéfov uvedených výborov mali problém koaliční poslanci. Po opakovaných neúspešných voľbách sa rozhodli kandidovať koaliční poslanci Dostál a Gyimesi, ktorí tak chceli tieto výbory sfunkčniť a následne sa svojich postov vzdať.
Vzhľadom na to, že do programu štvrtej schôdze parlamentu pribudli dva vládne návrhy zákonov, bude rokovanie pokračovať aj v piatok (3. 4.).

Poslanci sa zídu o 9.30 h, rozhodovať majú o návrhu zákona o sociálnom poistení a návrhu o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením choroby COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Prerokovať ich majú v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci nezvolili šéfa výboru na kotrolu činnosti VOS

Poslanci Národnej rady (NR) SR ani vo štvrtok nezvolili predsedu Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VOS).

Na pozíciu kandidoval Juraj Gyimesi (OĽaNO) a opakovane aj Marian Kotleba (ĽSNS). Ani jeden z nich nezískal v tajnej voľbe potrebnú nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

Správu budeme aktualizovať

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce