03. 04. 2020 18:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Akcia NAKA: Na úplatkoch mali zarobiť 6,5 milióna eur, sudca ich poslal do väzby!

Bývalý šéf PPA Ľubomír Partika a jeho kolega z rezortu pôdohospodárstva Marek Kodada budú stíhaní za mrežami. Dostali najprísnejšiu väzbu.

Rozhodovanie o väzbe Mareka Kodadu.
Rozhodovanie o väzbe Mareka Kodadu. Foto: TV Markíza

Mali sa poriadne nabaliť. Úplatky vo výške šesť a pol milióna eur podľa vyšetrovateľa NAKA  získali muži zapletení do agrodotačnej korupčnej kauzy. Potvrdili nám to na policajnom prezídiu. Mali vymyslenú schému a zmluvy tak, aby tieto platby od farmárov či poľnohospodárov zakryli.

Vo väzbe je odteraz pätica mužov. K trom, ktorých považujú za takzvaných vybavovačov, v piatok pribudli aj exšéf PPA Ľubomír Partika a Marek Kodada, exriaditeľ sekcie rozvoja vidieka z ministerstva pôdohospodárstva.

Rozhodoval o nich sudca Špecializovaného trestného súdu dnes (3. apríla) vyše päť hodín. Oboch poslal do väzby z dôvodu, aby neoplyvňovali svedkov (kolúzna väzba).

"Obvinení podali voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd Slovenskej republiky," povedala pre TV Markíza Katarína Kudjáková.

Obvinenia bývalých šéfov rezortu

Bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ľubomíra Partiku stíha vyšetrovateľ NAKA pre zločin prijímania úplatku. Mal ho vziať v čase, keď inštitúcii šéfoval. Exriaditeľa sekcie rozvoja vidieka z ministerstva pôdohospodárstva, Mareka Kodadu, viní z nepriamej korupcie.

Systém prideľovania nenávratných finančných prostriedkov z PPA v konaniach, z ktorých vinia šiestich mužov, bol taký, že jeden z nich so znalosťou fungovania agentúry, po predchádzajúcej dohode s ďalším z obvinených, oslovoval žiadateľov, či majú záujem o kladné vybavenie jednotlivých žiadostí o nenávratné prostriedky.

„V prípade kladnej spätnej väzby od žiadateľov im boli predložené zmluvy o dielo, ktorými formálne legalizovali vyžiadanie úplatku pod zámienkou, že ide o klasicky obchodno-právny vzťah, avšak zmluvy a z nich vyplývajúce právne úkony slúžili na zakrytie pôvodu finančných prostriedkov získaných korupčným konaním," priblížila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová pre TV Markíza.

Percentá z dotácie

Za vybavenie žiadosti chceli úplatok od 14 do 25 percent z celkovej výšky dotácie, pričom táto výška mala byť určená osobami z prostredia PPA, resp. osobou disponujúcou osobnou znalosťou z PPA.

Potom vystavili faktúry na uhradenie žiadaných platieb. Následne mali úplatky cez viaceré bankové operácie medzi rôznymi osobami formálne legalizovať. No a z týchto účtov výbermi peňazí odovzdali úplatky aj osobe z prostredia PPA, ako aj človeku, ktorý fungovanie PPA poznal.

„V monitorovanom období takto malo dôjsť k prijatiu úplatkov celkom vo výške cca 6,5 milióna eur," dodala Bárdyová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce