03. 04. 2020 19:59 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kto nahradí Čižnára? Vláda chce rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov

Podľa súčasných pravidiel môžu kandidátov navrhovať len politici. Teraz sa hovorí aj o rozšírení okruhu navrhovateľov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Jaromír Čižnár bude zrejme ako generálny prokurátor nadsluhovať. Jeho nástupcu totiž chcú voliť podľa nových pravidiel, no nevedia, či ich stihnú zmeniť do konca jeho funkčného obdobia.

Kto ho nahradí? Skloňuje sa aj meno exministra vnútra a spravodlivosti. To by sa však museli zmeniť aj podmienky pre kandidátov.

Jaromírovi Čižnárovi uplynie funkčné obdobie v júli. Predĺžiť ho môžu dovtedy, kým nezvolia jeho nástupcu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripúšťa aj tento scenár.

Voliť chcú po novom. No koronavírus vládu zamestnáva naplno, a preto je otázne, kedy sa dohodnú a všetko schvália. Ministerka spravodlivosti hovorí, že proces vedúci k voľbe generálneho prokurátora by mal trvať tri mesiace.

Podľa súčasných pravidiel môžu kandidátov navrhovať len politici. Teraz sa hovorí aj o rozšírení okruhu navrhovateľov. Mená by mohla dávať aj advokátska komora, rada prokurátorov či tretí sektor. Týchto kandidátov by tak ako v prípade voľby sudcov Ústavného súdu verejne vypočuli.

„Urobíme všetko pre to, aby sme to stihli v tých lehotách, ale je to zložité toto dostať k zhode. Na druhej strane, ja si neviem predstaviť, že by sme išli podľa starých pravidiel," dodala ministerka spravodlivosti.

Ďalším zásadným faktom je to, kto bude môcť byť generálnym prokurátorom. Teraz je to tak, že na post môžu navrhnúť len prokurátorov generálnej prokuratúry, ktorí pracujú ako prokurátori minimálne 10 rokov.

Špekuluje sa aj o tom, že by to nemusel byť prokurátor. Najčastejšie sa skloňuje meno Daniela Lipšica. Mária Kolíková pre televíziu Markíza potvrdila, že v rámci koalície riešia otázku - civil verzus prokurátor.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce