08. 04. 2020 20:42 | ZEMPLÍN/TV Markíza

Lesoochranári vyhrali: Unikátnemu Morskému oku ostane najvyšší stupeň ochrany

Ak by ho znížili, bola by to podľa nich zelená pre developerské aktivity v nedotknutej prírode.

Morské oko - západný a severný breh je pokrytý pieskom, východná časť je strmá a kamenitá.
Morské oko - západný a severný breh je pokrytý pieskom, východná časť je strmá a kamenitá. Foto: TASR

Ministerstvo životného prostredia ustúpilo tlaku verejnosti a lesoochranárov. Prírodný klenot na východe Slovenska, Morské oko, už neplánuje preradiť do nižšieho stupňa ochrany. Podľa lesoochranárov by to bola zelená pre developerské aktivity v nedotknutej prírode.

Nový šéf envirorezortu Ján Budaj rokoval S lesoochranármi na diaľku cez telemost. Tí ministerstvu zaslali hromadnú pripomienku s takmer 70-tisíc podpismi. „Hromadná pripomienka, ktorú poslalo Lesoochranárske združenie VLK bola najväčšia v histórii ministerstva," konštatoval šéf rezortu.

Ľudí pobúrilo, že ministerstvo životného prostredia navrhuje v okolí jazera znížiť stupeň ochrany z piateho na štvrtý. Podľa ochranárov by to pre tunajšiu nedotknutú prírodu bola katastrofa. „Je to vodná plocha a 20 hektárov okolitých lesov, ktoré sú naozaj ideálne na to, aby si tam vybraní ľudia postavili chaty," vysvetlil Peter Sabo z, Lesoochranárskho zoskupenia VLK.

Zrkadlenie brehov Morského oka - tretie najväčšieho prírodného jazera na Slovensku. 13. novembra
Zrkadlenie brehov Morského oka - tretie najväčšieho prírodného jazera na Slovensku. 13. novembra Foto: TASR
 

Okolie jazera spravujú Lesy Slovenskej republiky. Tie tvrdili, že územie s nižším stupňom ochrany budú môcť ľahšie udržiavať. Ministerstvo podozrenia lesoochranárov odmietalo. Potvrdilo, že na území v 4. stupni ochrany neeviduje žiadny zámer stavať objekty, či chaty.

Nový minister sa ale priklonil na stranu lesoochranárov. Aj podľa neho bolo navrhované zníženie stupňa ochrany na priveľkom území.

Téme sa venuje reportér Vladimír Bučko.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce