08. 04. 2020 17:04 | TRNAVSKÝ KRAJ/TV Markíza

Čierny deň na cestách: Len v okolí Trnavy za necelých dvanásť hodín vyhasli tri životy

Psychologička vysvetlila, prečo sú v týchto dňoch ľudia nepozorní.

Nehoda na priechode pre chodcov v Hlohovci.
Nehoda na priechode pre chodcov v Hlohovci. Foto: Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj

Toľko mŕtvych na cestách v Trnavskom kraji už dávno nebolo. Polícia utorok (7. 4.) vyhodnotila za mimoriadne tragický.

Jedna smrteľná zrážka striedala druhú. Len v okolí Trnavy za necelých dvanásť hodín vyhasli tri ľudské životy.

Trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová tvrdí, že za ostatný rok si takýto tragický deň v Trnavskom kraji nepamätá.

Smrť chodcov a cyklistu

Dôchodcovi z Hlohovca sa stalo osudným prechádzanie cez priechod pre chodcov v centre mesta. Muž (†75) bol niekde uprostred, keď ho zachytil rumunský kamión. Prednou časťou ho zvalil na zem a zadnou po ňom prešiel. Zomrel na následky zranení.

Šoférovi alkohol nezistili. Tragédiu spôsobila pravdepodobne jeho nepozornosť. V policajnej cele čaká na rozhodnutie sudcu, či ho pustí na slobodu alebo pôjde za mreže.

Krátko na to si v Špačinciach pri Trnave 79-ročný cyklista nevšimol zaparkované auto a narazil do neho. Náraz neprežil.

 

Auto po nehode pri Vrbovom.
Auto po nehode pri Vrbovom. Foto: Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj
 

Tretia smrteľná nehoda sa stala o 20.00 h pri Vrbovom neďaleko Piešťan. Chodec (†53) sa tam pohyboval po strede cesty bez akýchkoľvek reflexných prvkov. Šofér osobného auta si ho nevšimol a zachytil ho tak, že nemal šancu prežiť. „Už teraz však vieme povedať, že išlo o zbytočné nehody a úmrtia, ktoré zapríčinila najmä nepozornosť a ľudské zlyhanie," tvrdí Linkešová.

Podľa klinickej psychologičky Zdenky Kubišovej za nesústredenosťou a nepozornosťou vodičov, ale aj chodcov, je v posledných týždňoch najmä celosvetová pandémia a každodenné nelichotivé informácie okolo nej.

„Koncentrácia na aktuálny stav je najlepší spôsob ako udržať zmyslové orgány v dobrej kondícii a schopnosti správne vnímať a reagovať na podnety z vonka. Stres sa určite môže podpísať na udalosti v dopravných situáciách, pretože naša situácia môže byť trošku iná, ako za obvyklých podmienok. Stres môže oslabovať pozornosť, myseľ je obsadená inými podnetmi," vysvetlila.

Polícia preto apeluje na vodičov, ale aj ostatných ľudí, aby v tomto náročnom období mysleli predovšetkým na svoju bezpečnosť.

Reportáž spracoval Roman Ruttkay.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce