08. 04. 2020 19:39 | BRATISLAVA, NITRA/TV Markíza

Colníci zadržali balík so 150 rúškami. Adresátke ich daroval kamarát z Číny

Ak colníkom neukáže platbu a objednávku, dar mu pošlú späť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Rodinný známy chcel potešiť Slovenku jednorazovými rúškami. Darček z ďalekej Číny však k adresátovi neprišiel. Zadržali ho colníci a trvajú na tom, že aj takéto milé prekvapenie musia jednoducho precliť.

Miroslava Tomšíková sa s Tomom pozná desať rokov, spoločne podnikali a s rodinami sa aj niekoľko krát navštívili. Keď na Slovensku neboli na trhu žiadne rúška, Tom sa jej ponúkol. Vraj on ich vie v Číne zohnať. A tak sa aj stalo a spolu s gumenými rukavicami jej poslal 150 kusov na jej adresu. No zadržali ich colníci v Bratislave.

Od pani Miroslavy nechcel ani cent, colníci ale vraj žiadali od nej objednávku. „Napísala som čestné prehlásenie od koho to mám, ako sa s ním poznám a že on mi ich vlastne daruje," opísala situáciu.

Poslala im aj komunikáciu s Tomom, spoločné fotografie a napriek tomu jej colnica odpísala, že tovar neuvoľní. „Je potrebné doložiť platbu k objednávke. Ak toto neviete poslať zásielku posielame naspäť k odosielateľovi," tvrdili jej colníci.

Podľa finančnej správy ide o tovar, ktorý je z tretej krajiny a nemôže byť iba tak prepustený na územie Európskej únie Ak chce podľa úradu pomôcť Tom pani Miroslave, musí jej s rúškami poslať aj faktúru koľko za ne zaplatil, iba tak sa vraj k darčeku môže dostať.

„Bude musieť samozrejme z neho byť odvedené clo alebo DPH. Aj v tomto prípade platia výnimky od oslobodenia platieb, ale len v prípade, že ide o štátom schválené charitatívne organizácie. To znamená nie fyzické osoby ako také," reagovala správa.

Miroslava tvrdí, že známy je poslal reálne iba 150 kusov a dodáva, že „s takýmto množstvom žiadne kšefty" nenarobí.

Podľa odborníka sú však colníci prísni aj kvôli vynaliezavým Slovákom, ktorí si z Číny objednávajú drahé veci, pri dovoze však sumu uvádzajú zámerne nižšiu. Alebo tam napíšu iný tovar aký v skutočnosti je v balíku. Ľudia vraj nechcú mať vyššie náklady za zásielky.

„Samozrejme, my všetky takéto zásielky preverujeme. Ak ide o podhodnotený tovar, konečný spotrebiteľ sa k nim často krát ani nedostane," dodáva správa.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravil Monika Koleková a Braňo Tomaga.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce